Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
188,13
den başlayan fiyatlarla
Palworld
487,07
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
779,50
den başlayan fiyatlarla
Warhammer: Vermintide 2 İnceleme

Warhammer: Vermintide 2 İnceleme

Co-op aksiyon oyunları dediğimizde aklımızda ilk Left 4 Dead zilleri çalıyor ve herhangi bir oyun serisinin L4D2 seviyesine henüz yaklaşabildiğini bile görmemiştik. Çok sayıda oyun Valve'ın zombi kesmeli oyununun başarısının peşine düştü, ancak çoğunluğu ya ruhu yakalayamadı ya da L4D2’ye o kadar benzer oyunlar tasarladı ki yeni bir şey oynuyor olmanın anlamı kalmadı… ta ki Vermintide’a kadar!

2015’te gelen Warhammer: Vermintide ve üç sene sonra gelen devam oyunu Vermintide 2 aradığımız co-op aksiyonu ruhunu ve yeterli orijinalliği oyunculara sağlamayı başardı.

8Çok İyi
  • L4D2 ama ortaçağda geçen daha hikayeli versiyonu
  • Seviye ve karakter tasarımları
  • Loot sistemi bağımlılık yapıyor
  • Arkadaşlarla oynamak için eğlenceli
  • Bazı co-op mekanikleri bitmemiş hissettiriyor
  • Anti-cheat sistemi çok iyi çalışmıyor

Oyunun Hikayesi

Orijinal oyunda olduğu gibi, Vermintide 2, insan krallıklarının altındaki yeraltı dünyasında koşuşturan zalim Skaven’in topraklarda yaşayan diğer türlere karşı tehdidine odaklanıyor.  İlk oyundaki olayların ardından, Gray Seer Rasknitt, Ubersreik'in Beş Kahramanını başarıyla tutsak ediyor. Vermintide 1’in sonunda Fester Klanının başı olan bu ana düşmanımızın, eskisinden daha da güçlü bir biçimde ve canlı bir vaziyette karşımıza çıkması zaten oldukça şaşırtıcı. Sonrasında olaylar bütün oynanış boyunca gerilim ve tempo artırarak devam ediyor. Eğer hikayeye dair detaylı bilgi edinmek isterseniz, Warhammer: Vermintide 2 Hikayesi içeriğimize göz atabilirsiniz. 

vermintide inceleme

Oynanış

Vermintide 2 çıldırtıcı derecede zor olabiliyor. Takım arkadaşlarımdan bir ya da ikisi kolundan bacağından olacak, etrafı haşaratla saracak ve direkt kafama balta alsam daha iyiydi diye hissettiğiniz çok an olacak. Bunun gibi anlar, Yüzüklerin Efendisi'nin acımasızca her şeyi daha kötüye götürdüğü anlarını hatırlatıyor, özellikle de bir elf, bir cüce ve trollerle dolu bir madende savaştığınız için.

Warhammer: Vermintide 2
Warhammer: Vermintide 2
97,15
den başlayan fiyatlarla

Oyun Mekanikleri

Vermintide 2 bu tarz efsane gerilim anları yaratmada ne kadar iyi olsa da, çok oyunculu mekanikleri o kadar sinir bozucu ki kurgunun güzelliğini insan bir anda unutuveriyor. Yaklaşık 30 dakika süren her görevi ekibinizle tekrar tekrar yapmanız gerekecek. Bu her ne kadar tekrara düşüyormuş gibi duyulsa da, tam olarak öyle hissettirmiyor. Oyun her tekrarda düşmanları farklı yerlerden karşınıza çıkarıyor. Bu nedenle haritaya ne kadar hakim olsanız da, başınıza nereden ne geleceğini hiçbir zaman tam olarak bilemiyorsunuz. 

Saldırı savuşturmak ya da kombo yapmak özellikle oyuna girdiğiniz ilk birkaç saatte göz korkutucu olabilir. Oyunun mekaniklerini anlamak o kadar kolay değil ama bir kere çözdükten sonra size inanılmaz doğal ve kolay gelen bir sistemi var. Ama oyunun ilk saatlerinde yoğunlukla hissettiğiniz ‘bu adam beni keser’ hissi, girdiğiniz en kolay dövüşleri bile bir adrenalin kaynağına dönüştürebilir.  Ayrıca oyundaki loot sistemi sayesinde, yendiğiniz her düşman için ganimet toplayabilirsiniz. 

Sağlam bir Ekip Oyunu

Kendi yetenekleriniz ve öğrenme hızınız kadar, ekip arkadaşlarınızın iyi olması da Vermintide 2’de sizin için inanılmaz önemli olacak. Diğer co-op oyunlarla kıyasladığımızda Vermintide 2’de stratejinin ve iletişimin önemini çok net hissedebilirsiniz. Beş kişi ortaya atlayalım ve kafamıza göre düşman öldürelim gibi bir refleksle bu oyunda başarılı olma ihtimaliniz çok düşük. Takım arkadaşlarınızla birlikte çalışmalı, birbirinizin zayıf ve güçlü yönlerinden beslenmelisiniz. Oyunun bu özelliğini biz inanılmaz beğendik çünkü kaybedince takım olarak kaybedip bir süre birbirinizden nefret ediyorsunuz ama kazandığınızda da zafer hissi paha biçilmez bir hal alıyor. 

vermintide 2 oynanır mı

Şaşırtıcı bir şekilde Vermintide 2’de, can veya stamina gibi en temel istatistikleri bile gösteren bir menü yok. Dark Souls 3 gibi, alıştığımız RPG normlarının dışına çıkan ve ağzımızı açık bırak oyunlara karşı bir garezimiz yok. Ama bu sistem Vermintide 2 için ‘hiç iyi çalışmıyor. Çünkü oyunun temeli matematiğe ve istatistiğe dayanıyor. Bana veriyi vermezseniz, temel şansımı hesaplayamazsam, kritik vuruş yapacağım silahları ön göremezsem oyunu yalnızca deneme yanıma yoluyla mı keşfetmem gerekiyor? Stüdyonun yeni bir şeyler denemesini takdir etsek de, keşke daha doğru şeyler deneseymiş diye düşündüren bir hamle olduğunu belirtmek isteriz. 

Vermintide 2 Oynamaya Değer mi?

Vermintide 2, detaylı tasarlanmış seviyeler, daha çeşitli düşman türleri, bağımlılık yapan bir ganimet sistemi ve denenecek çok sayıda karakter becerisi ile kendini keyifle oynatan bir oyun. Bazı noktalarda can sıkıcı bir şekilde biraz bunaltıcı olabilse bile, vaktinize değeceğini düşünüyoruz.

Warhammer: Vermintide 2 yayınları