Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,30
den başlayan fiyatlarla
Palworld
484,91
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
776,05
den başlayan fiyatlarla
Diablo 4 İnceleme

Diablo 4 İnceleme

Diablo 2’nin karanlık ve ürkütücü atmosferini özlediyseniz Diablo 4 sizi tatmin edecek bir oyun demektir.

Diablo evreninin yaratılış mitine katkıda bulunan Lilith’in dönüşü ile başlayan bir sinematiğin ardından karakterimizin yolculuğu başlar. Karakterimiz uzak diyarlardan gelerek  yükselen kötülüğü araştırmayı ve durdurmayı hedefler. Karakterimizin yolculuğunu oyun içi grafiklerle hazırlanan bir sinematikle izledikten sonra oyunun eğitim görevlerine başlarız.

9Mükemmel
  • Oynanış çeşitliliği
  • Hikaye sunumu ve oyun içi grafiklerle hazırlanan animasyonlar
  • Açık dünya görevleri ve boss’ları
  • Zindan çeşitliliği ve Boss mekanikleri
  • Oyunun başlangıç aşamalarında binek yok

Diablo 4 Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Diablo 4 Lore

Diablo 4, oyuncuları ısındırmak ve oynanış mekaniklerine hazırlamak için iki elin parmakları kadar nüfusu olan bir bir köyde mini bir hikaye sunar. Bu hikayede karakterin yeteneklerini, oynanış mekaniklerini ve silah mekaniklerini öğrenirsiniz.

Ardından bu küçük köyün sizi yakalamak ve öldürmek düzenlediği kumpastan, köyün başka bir kurbanı tarafından kurtarılırsınız. Bu noktada tüm köyü katletmeniz gerekir. Sonrasında oyun sizi açık dünyayı keşfetmeniz için bırakır…  Bir dakika, açık dünya mı? Evet Diablo serisi bugüne kadar çizgisel bölümlerden oluşan bir seri olsa da Diablo 4 ile birlikte oyun açık dünya yapısına geçmiştir. Oyunun açık dünyası ve oyunculara verdiği ana görev çeşitliliği oyuncunun özgürlüğünü arttırmıştır. Tıpkı Elden Ring gibi Diablo 4 de oyunculara özgür bir deneyim sunmayı hedefler.

Dikkat Dikkat
Bu inceleme yazarın Beta sürümündeki deneyimlerine ve geçmiş Diablo oyunu bilgilerine göre hazırlanmıştır.

Açık Dünya

Söylediğimiz gibi, artık Diablo evrenini hiçbir sınır olmadan keşfedebiliyoruz. Diablo 4 açık dünya elementlerini iyi kullanarak oyuncuyu macerasında sürekli aktif tutmayı başarmıştır. Açık dünyada hedefinize ilerlerken hikaye ile hiç alakası olmayan zindanlara, dünya etkinliklerine ya da mini görevlere rastlamak mümkündür. Bu sebeple oyunun açık dünyasının her köşesini keşfetmek keyifli olacaktır. 

Diablo 4
Diablo 4
1.419,00
den başlayan fiyatlarla

Zindanlar

Diablo denildiğinde uzun koridorlar ve kalabalık düşman gruplarından oluşan karanlık ve ürkütücü zindanlar akla gelir. Diablo 4’te zindanlar her girişinizde rastgele düzenlenir. Yani, bir zindana iki farklı karakterle girerseniz sandık yerleri ve buff bölgelerinin yerleri değişecektir. Ayrıca her zindan boss’u eşyalarınıza entegre edebileceğiniz farklı güçlendirmeler elde etmenizi sağlar.

Her zindan farklı karakterler için farklı eşya güçlendirmelerine sahiptir. 

diablo iv inceleme

Loot ve Ekipmanlar

Oyunda ekipman elde etmenin iki yöntemi var. Bu yöntemlerden ilki toplulukta kumar sistemi olarak da adlandırılan jeton karşılığı rastgele ekipman aldığınız bir NPC’dir. İkinci yöntem ise açık dünyada ve zindanlarda düşman topluluklarını katlederek loot düşürmektir. Oyunun Beta sürecinde istemediğim kadar rare(nadir) ve legendary(efsanevi) ekipman elde ettim. Her zindandan en az 3 rare ve 1 legendary ekipman ile çıktım. Tam bu sebeple oyunun tam sürümünde eşya düşürme oranının düşebileceğini düşünüyorum.

Oynanış Mekanikleri

Diablo oyunları klavye ve mouse ile oynanan bir seridir. En azından Diablo Immortal’a kadar bu böyleydi. Diablo 4 de selefi olan Diablo Immortal gibi Gamepad ile oynanabilen bir oyundur. Hatta, Diablo 4’ü gamepad ile oynamak klavye & mouse ikilisinden daha rahat diyebilirim.  Diablo 4 her karaktere toplamda 6 aktif kullanılabilir yetenek slotu sağlar. Böylece karmaşık tuş kombinasyonları ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Ayrıca karakteriniz için
build hazırlarken daha spesifik bir yol seçebilirsiniz.

Örneğin Necromancer oynarkenceset, kemik ve kan yollarından birini seçebilirsiniz. 

diablo 4 inceleme

Diablo 4 Sınıflar

Diablo 4 çıkışından itibaren oynanabilir 5 farklı sınıfa sahip olacaktır. Bu sınıflar sırasıyla Necromancer, Rogue, Sorceress, Barbarian ve Druid’dir. Her sınıf kendi oynanış mekaniklerine, silahlarına, avantajlarına ve dezavantajlarına sahiptir. Örneğin Barbarian sınıfı dört farklı yakın dövüş silahını aynı anda kullanırken, Rogue sınıfı hançer, kılıç ve yay kullanmaktadır.

Her sınıf 3 farklı ana yetenek yoluna sahiptir ve bu yetenekleri kombinleyerek kullanmak mümkündür. Bu sebeple oynanış mekanikleri çeşitliliği fazla olacaktır. Eğer buz yetenekleri kullanan bir büyücü oynamak istiyorsanız, ya da rakiplerinize kanınızla hasar veren bir Necromancer oynamak istiyorsanız Diablo 4 size bu özgürlüğü sağlar.

Diablo 4 Oynamaya Değer mi?

Açık dünyası, hikayesi, oynanış mekanikleri, karakter çeşitliliği, yeniden oynanabilirliği ile Diablo 4 uzun saatler boyunca oynayabileceğiniz bir oyundur. Oyun kuraklığının yaşandığı yaz aylarında tüm vaktinizi harcayabileceğiniz bir oyun arıyorsanız Diablo 4 sizin için tasarlanmış demektir.

Diablo 4 yayınları