Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,71
den başlayan fiyatlarla
Palworld
370,22
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
790,18
den başlayan fiyatlarla
Yakuza Serisi Hangi Sıra ile Oynanır

Yakuza Serisi Hangi Sıra ile Oynanır

Yakuza serisi içinde farklı mini oyunlar içeren ve Japon mafyasına ek olarak Japon kültürünü de tanımanızı sağlayan eğlenceli bir seridir.

Yakuza serisinin orijinal ismi Ryu ga Gotoku (Like a Dragon) olarak bilinmektedir. Bu isim serinin ilerleyen oyunlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Okumaya Vakti Olmayanlar İçin Liste:

Serinin ideal oynama kronoloji bu şekilde diyebiliriz. Siz yine de içeriğin tamamını okuyarak her oyunun içeriğine dair fikir sahibi olabilir ve içlerinden tarzınıza en yakın olanı bulabilirsiniz. 

 1. Yakuza 0
 2. Yakuza / Yakuza Kiwami
 3. Yakuza 2 / Yakuza Kiwami 2
 4. Yakuza 3
 5. Yakuza 4
 6. Yakuza 5
 7. Yakuza 6: The Song of Life
 • Opsiyonel: Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name

    8. Yakuza: Like a Dragon

    9. Like a Dragon: Infinite Wealth

 • Judgement
 • Lost Judgement
 • Like a Dragon: İshin

Yakuza Oyunlar Hangi Sırayla Oynanır?

İlk oyunu 2005 yılında çıkan Yakuza serisi toplamda 23 oyundan oluşmaktadır. Yakuza serisi ana hikâyeyi anlatan dokuz, yan hikâye anlatan 14 oyundan oluşmaktadır. Yakuza serisinin her oyununu bir anime sezonu olarak değerlendirebilirsiniz. Başka bir deyişle animelere veya Japon kültürüne meraklıysanız, Yakuza serisini kesinlikle deneyimlemelisiniz! Eğer Yakuza serisinin ana hikayesini takip etmek için hangi sırayla oynamanız gerektiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin!

1-) Yakuza 0

2015 yılında piyasaya sürülen Yakuza 0, serinin altıncı oyunu olsa da 1988 ve 1989 yılları arasını anlatmaktadır. Bu sebeple serinin ana hikayesini takip etmek istiyorsanız ilk olarak bu oyunu oynamanız gerekir. Bu oyun Kiryu karakterinin geçmişini ve hapishaneye nasıl girdiğini anlatır. Ayrıca bu oyun Kazuma Kiryu karakterini tanımanız ve onunla özdeşleşmeniz için büyük bir fırsattır.

Yakuza 0
Yakuza 0
582,98
den başlayan fiyatlarla

2-) Yakuza / Yakuza Kiwami

2005 yılında piyasaya sürülen serinin ilk oyun olan Yakuza, 10 yıllık mahkumluktan yeni çıkan Kazuma Kiryu karakterini yönettiğimiz bir oyundur. Kazuma Kiryu hapisten çıktıktan sonra eski üyesi olduğu Tojo klanından 10 Milyar Yen çalındığını ve bu sırada klanın üçüncü başkanının (elder) öldüğünü keşfeder. Bu sebeple Tojo klanında bir güç boşluğu ve boşalan koltuk için bir güç savaşı vardır. Kazuma Kiryu çalınan 10 Milyar Yen ile ilgili olan Haruka Sawamura isimli genç kızı korurken aynı zamanda yakuza’ların acımasız ve kanunsuz dünyasında mücadele eder. 

Yakuza Kiwami ise serinin ilk oyununun remake versiyonudur. Eğer oyunun güncel oyun motoruyla yeniden yapılmış versiyonunu tercih ediyorsanız Yakuza Kiwami oynamanız gereken oyundur.

Yakuza Kiwami
Yakuza Kiwami
197,30
den başlayan fiyatlarla

yakuza oyunları kronolojik sıra

3-) Yakuza 2 / Yakuza Kiwami 2

2006 yılında çıkan Yakuza 2 oyunu serinin ikinci ve hikâyeyi devam ettiren oyunudur. Kazuma Kiryu, Tojo klanında düzeni sağladıktan ve çalınan 10 Milyar Yen sorununu çözdükten sonra klanın beşinci yaşlısının vurulmasıyla yeni bir çatışmaya başlar. Bu oyunda Tojo klanıyla topyekûn bir savaş isteyen rakip klan Omi ittifakından Ryuji Goda ile mücadele etmemiz gerekir. Kazuma Kiryu iki klan arasındaki savaşı durdurmak ve barışı sağlamakla görevlidir. Kiryu bu görevin tehditleri yetmezmiş gibi Kore mafya örgütlerinin de tehdidiyle karşı karşıyadır.

Yakuza Kiwami 2, Yakuza 2 oyununun Modern Dragon Engine ile geliştirilen remake versiyonudur. Eğer hikayeyi daha güncel grafiklerle deneyimlemek istiyorsanız Yakuza Kiwami 2 tercih etmeniz gereken oyundur.

Yakuza Kiwami 2
Yakuza Kiwami 2
197,30
den başlayan fiyatlarla

4-) Yakuza 3

2009 yılında piyasaya sürülen ve Kiryu’nun hikayesini devam ettiren Yakuza 3, önceki iki oyunun aksine farklı bir yazar tarafından kaleme alınmıştır. Oyunun tüm hikayesi Okinawa isimli kurgusal bir bölgede geçmektedir. Yakuza 3, ana hikâyeye ek olarak farklı ve eğlenceli yan hikayelere ve özgün karakterlere de sahiptir. Bu karakterlerden bazıları Kazuma Kiryu’nun ilk oyunda evlat edindiği Haruka ve yetimhanede yetiştirdiği diğer sekiz çocuktur. 

Yakuza 3 Remastered
Yakuza 3 Remastered
197,30
den başlayan fiyatlarla

5-) Yakuza 4

2010 yılında piyasaya sürülen Yakuza 4 oyununda, Kazuma Kiryu yeniden kendisini kontrolu dışında gelişen olayların ve çatışmaların içinde bulur. Tojo klanı ile müttefik olan bir klanın üyesi başka bir üye tarafından vurulur. Yetmezmiş gibi cinayeti araştıran bir dedektif bıçaklanarak öldürülür. Klanının onurunu, servetini ve gücünü korumak zorunda olan Kiryu’nun harekete geçmekten başka seçeneği yoktur.

Yakuza 4 Remastered
Yakuza 4 Remastered
197,30
den başlayan fiyatlarla

6-) Yakuza 5

2012 yılında piyasaya sürülen Yakuza 5 oyununda yeniden ana karakterimiz Kiryu kendisini ve klanını korumak zorundadır. Omi ittifakının yedinci başkanı ölüm döşeğindedir ve bu durum Yojo klanı ile Omi ittifakı arasında bir anlaşmazlığa sebep olacaktır. Bunu öngören Tojo klanı Omi ittifakına rakip olacak yeni bir ittifak oluşturmaktadır. Tüm çatışmalardan bıkan Kiryu ise hayatını taksi şoförlüğü yaparak devam ettirmektedir. Tojo klanı ve Omi ittifakı arasındaki yeni çatışmanın ayak seslerini duyan Kiryu klanlar arasındaki güç mücadelesini sonlandırmak için eski klanına geri döner.

Yakuza 5 Remastered
Yakuza 5 Remastered
197,30
den başlayan fiyatlarla

yakuza oyunları hangi sırayla oynanır

7-) Yakuza 6 -The Song of Life

Kazuma Kiryu 2016 yılında suçlarını itiraf edip isteyerek üç yıl hapis yattıktan sonra özgürlüğüne kavuşur. Kiryu’nun teslim olmasındaki sebep artık evlatlık çocuklarıyla huzurlu bir hayat yaşamak istemesidir. İçeriden çıkar çıkmaz hayatının en kötü haberini alan Kiryu, evlat edindiği Haruka Sawamura’nın ortadan kaybolduğunu ve daha sonra komada bulunduğunu öğrenir. Kimliği belirsiz bir sürücü Haruka’ya araçla çarpıp onu ölümcül şekilde yaraladıktan sonra kaçmıştır. 

Haruka’nın başına gelenleri öğrenmek ve intikamını almak isteyen Kazuma Kiryu yeniden harekete geçer. Tüm gizemleri çözen ve evlatlık çocuklarının huzurlu hayatını garantileyen Kiryu, kendisinin bu huzurlu hayatta yeri olmadığını fark eder ve kimse onu fark edemeden sessizce ortadan kaybolur. Yakuza 6 – The Song of Life oyunu Kiryu’nun hikayesini anlatan son oyunuydu, en azından Like a Dragon: Infinite Wealth’in oynanabilir karakterlerinden birinin Kiryu olduğunu öğrenene kadar.

Yakuza 6: The Song of Life
Yakuza 6: The Song of Life
197,30
den başlayan fiyatlarla

8-) Yakuza – Like a Dragon

Yakuza serisinin yeni bir karakteri anlattığı ve 2020 yılında piyasaya sürülen Yakuza – Like a Dragon, Ichiban Kasuga’nın on sekiz yıl içeride yattıktan sonra serbest bırakılmasıyla başlar. Kasuga işlemediği bir cinayetle suçlandığı için hapse girmiştir. Hapisten çıktıktan sonra eski dostu Arakawa’nın, Kasuga’yı, ailesini ve Tojo klanını yok etmek için Omi ittifakıyla iş birliği yaptığını keşfeder. Arakawa’dan intikam almak ve gerçekleri gün yüzüne çıkarmak isteyen Ichi harekete geçer.

Yakuza: Like a Dragon
Yakuza: Like a Dragon
394,93
den başlayan fiyatlarla

9-) Like a Dragon: Infinite Wealth

26 Ocak 2024 yılında piyasaya sürülecek olan Like a Dragon: Infinite Wealth, serinin ilk ana karakteri olan Kiryu ve Kasuga’yı yönetebileceğimiz bir oyundur. Oyunun hikayesi hakkında şu ana kadar bildiklerimiz Kasuga’nın biyolojik annesini Akane’yi bulacağı ve onu korumak için Kiryu ile ittifak kuracağıdır. Ayrıca Kiryu kansere yakalandığı için hayatta kalmak için elinden geleni yapmaktadır. Tüm diğer Yakuza oyunları gibi Like a Dragon: Infinite Wealth’ın da çeşitli mini oyunlara sahip olacağını ve etkileyici bir hikâye anlatımı sunacağını varsayabiliriz. 

Like a Dragon: Infinite Wealth
Like a Dragon: Infinite Wealth
2.305,34
den başlayan fiyatlarla

yakuza oynama sırası tüm oyunlar

Yan Oyunlar

Yakuza serisi çeşitli yan hikaye anlatan oyunlarıyla popülerdir. Yakuza serisinin ana hikayesini deneyimledikten sonra diğer oyunlarını oynamanızı tavsiye ederiz. Yakuza yan oyunlar için tavsiye ettiğimiz sıralama:

 • Judgement
 • Lost Judgement
 • Like a Dragon: İshin
Like a Dragon: Ishin!
427,87
den başlayan fiyatlarla
Judgment
526,68
den başlayan fiyatlarla
Lost Judgment
790,18
den başlayan fiyatlarla

Ayrıca Kazuma Kiryu’nun hikayesini daha fazla deneyimlemek istiyorsanız serinin yedinci oyunu olan Yakuza 6:  The Song of Life’ı bitirdikten sonra “Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name” adlı oyunu denemenizi tavsiye ederiz. 

Yakuza Serisi Oynamaya Değer mi?

Yakuza serisini hangi sırayla oynamamız gerektiğini öğrendik. Sıradaki soru bu oyun kimlere hitap ediyor? Animelere, Japon kültürüne, mafya hikayelerine düşkünseniz ve farklı oynanış mekanikleri sunan oyunlara ilgiliyseniz, tüm bunların karışımı olan Yakuza serisini denemenizi tavsiye ederiz.