Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,12
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,20
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
787,72
den başlayan fiyatlarla
V Rising İnceleme

V Rising İnceleme

İsveçli oyun stüdyosu Stunlock’u aksiyonuyla gönülleri fetheden Battlerite’ın yaratıcısı olarak hatırlayabilirsiniz. Stüdyo aynı aksiyonu ve çok daha fazlasını V Rising ile tekrar karşımıza çıkarıyor.

Dövüş sistemleri tatmin etmeyen hayatta kalma oyunları bir yana, V Rising bize hem çok oyunculu hayatta kalma mücadelesinin hasını hem de aksiyonun zirvesini vaad ediyor.

8Çok İyi
 • Erken erişime göre çok iyi geliştirilmiş bir oyun.
 • Strateji ve mekanik konusunda serbestlik.
 • Grafikler.
 • Arkadaşlarla oynamanın çok eğlenceli olması.
 • Haritada optimizasyon sıkıntıları.
 • Tek oyunculu modun sıkıcı olması.

V Rising, gotik tarzda bir açık dünyada geçen, keşif, inşa, aksiyon ve dövüşün bir araya geldiği çok oyunculu hayatta kalma oyunudur. Asırlar süren uykusundan uyanan bir vampir olarak intikam almak ve dünyaya yeniden hükmetmeye çalışmak asıl hedefiniz. Bu hikaye ilginizi çektiyse, V Rising Hikayesi'ni de okuyabilirsiniz. 

Erken erişime açılmasıyla birlikte yaklaşık 50 bin eş zamanlı oyuncuya ulaşarak bütün gözleri üzerine çekmeyi başaran oyunu bu kadar özel kılan şey ne diye merak ediyorsanız, merakınızı gidermeye geldik. Bu incelemede V Rising’i son zamanların en iddialı hayatta kalma oyunu yapan yönlerine ve eksiklerine bakacağız. Başlamadan oyunu tek bir cümleyle özetlemek gerekirse, oyuncuların çoğu V Rising’i “Valheim, ama daha gotik ve daha karanlık” olarak nitelendiriyor.

V Rising

 1. Oynanış ve Oyun Mekanikleri
 2. Grafikleri
 3. Oyunun Geliştiricileri
 4. Tek Oyunculu Mod
 5. Harita Büyüklüğü
 6. Teknik Aksaklıklar
 7. V Rising Oynanır mı?

Oynanış ve Oyun Mekanikleri

V Rising Dünyası

Mistik yaratıklarla ve tehlikelerle dolu açık dünyada ormanları, dağları, tepeleri, zindanları fersah fersah dolaşıp hem dost hem düşman bir sürü farklı varlıkla karşılaşacaksınız. Diğer vampirlerle bir çete oluşturabilir ya da tek başına dolanmayı tercih edebilirsiniz. Haydutlara baskın yapıp mallarını çalmaktan büyülü canavarla dolu krallıklarda savaşmaya kadar adrenalini sonuna kadar hissettiren her şey V Rising’de mevcut.

V Rising
V Rising
590,71
den başlayan fiyatlarla

Vampir olduğumuzu tekrar vurgulamak istiyorum çünkü bütün oyun mekaniği bunun üzerine kurulu. Mesela gün içinde ışığa çıkarsanız anında yanıp kül oluyorsunuz. O yüzden gündüzleri gölgelerde saklanmanız, iştahınıza hakim olmanız, gece için stratejini planlamanız ve geceleri de amansız bir dövüşçü olarak hayatta kalmak için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekiyor.

Oyunda hayatta kalmak için iyi bir dövüşçü olmak da yetmiyor. Kaynaklarını iyi kontrol etmeniz, yeteneklerinizi geliştirmeniz, ganimetlerinizi ve müttefiklerinizi korumanız hatta bunları koruyabilmek için güvenli tabutlardan devasa kalelere kadar farklı yapıları nasıl ve nereye inşa edeceğinizi bilmeniz gerekiyor.  

v rising inceleme

V Rising Multiplayer Strateji

Oyunun temel mantığı savaş ya da barış olarak özetlenebilir. Diplomatik davranıp diğer vampirlerle ittifak kurabilir ve hayatta kalmanın yolunun barıştan geçtiğini düşünebilirsiniz. Diğer yandan geceleri diğer vampirlerin kalelerine baskın yapıp, savunmanı güçlendirip savaşta kazanmak için her yolu mübah görebilirsiniz. Seçim sizin. 

Oyun Mekanikleri

Oyunda WASD tuşlarını ve imleç tabanlı nişan alma sistemlerini bol bol kullanman gerekiyor. En iyi taraflarından biri de yakın dövüş, menzili silah ya da karanlık gibi büyü gibi farklı yetenek gruplarından istediğine yönelebilecek olman. Kısacası hem oynayış tarzını hem de stratejini kendi belirlemekte özgürsün, tek yapman gereken hayatta kalmayı başarabilmek.

Grafikler

Oyunun grafikleri son derece çarpıcı ve karanlık. İtalya’dan ilham alınarak tasarlanmış kasabalar ve manzaralar, vampir olmanın getirdiği ürpertici havayla birleşince görsellere bakmaya doyum olmuyor. Oynanıştan alınan keyif bir yana, haritada gezinip V Rising dünyasını keşfetmek de oldukça keyifli. Karakter tasarımı ve kostümlerdeki detaylar da bizden tam puan aldı.

Gelişmeye Devam

Oyun erken erişimde olmasına rağmen, Stunlock hata payını en azda tutmak için büyük bir efor sarf ediyor. Oyunun yaratıcıları forumlarda oldukça aktif ve geri bildirimleri dikkate aldıkları belli oluyor. Bu nedenle oyunun buradan sonra yalnızca daha da iyiye gideceğini ön görmek mümkün. Farklı hayatta kalma ve aksiyon oyunlarının sevilen yönlerini bir araya topladıklarını da söyleyebiliriz. Oyunun havası Valheim’i andırırken, savaş mekanikleri de Battlerite’ın sevilen mekaniklerine oldukça benziyor.

Tek Oyunculu Mod

Oyunu tek oyunculu modda da oynayabiliyorsunuz fakat V Rising’in bu mod için yaratılmadığı çok belli. Tek oynarken saatlerce ağaç kesmekten ve sağa sola saldırmaktan kolaylıkla sıkılabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ya da çevrimiçi lobide oynadığınızda ise yapabilecek çok daha fazla şeyiniz oluyor ve daha çok eğleniyorsunuz.

v rising nasıl

Harita Büyüklüğü

Haritanın küçük olduğunu söyleyemeyiz. Fakat tasarım ve optimizasyon konusunda bazı sıkıntılar var. Örneğin haritanın kuzeyine çıktıkça düşmanlarınız daha da güçleniyor, bu nedenle oyunun ilk başlarında güneyde yani orman tarafında kalmayı tercih etmeniz oldukça normal. Fakat burası da kısıtlı bir alandan oluşuyor ve lobideki herkes aynı mantıkla ormanda kaldığında harita kapasitesinin yeterli olmadığını fark ediyorsunuz. Ya gözünü karartıp biraz daha kuzeyde daha tehlikeli ama daha geniş bir alanda kalenizi kurabilirsiniz ya da lobideki kırk kişiyle beraber güneyde üst üste kale inşa edebilirsiniz. Seçim size kalmış. Yine de haritadaki alan daha iyi yönetilebilirdi, ilerideki güncellemelerde farklı haritalar ya da yerleşim imkanları sunulabilir.

Teknik Aksaklıklar

Her erken erişim oyununda karşımıza çıkan buglara bahsetmeden V Rising’i incelemeyi bitiremeyiz. Tabii ki oyunun bazen açılmaması, yüklenmesinin uzun sürmesi, haritanın veya savaş grafiklerinin kasması gibi ufak tefek hatalar mevcut. Yine de, oyunun geliştiricilerinin bu konuda farkındalık sahibi ve hızlı olması bu sıkıntıların kısa zamanda giderileceğini düşündürüyor. Buglar şu anda da oyunu oynamanızı engelleyecek ya da sizi sinir hastası edecek kadar kötü durumda değil.

v rising incelemesi

V Rising Oynanır mı?

Bu sorunun cevabını incelemeyi okuduktan sonra siz verin. Yine de, özetlemek gerekirse, oyunda çok hikaye aramıyorsanız, hayatta kalma oyunlarından keyif alıyorsanız ve vampirlere özel bir ilginiz varsa V Rising’te aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Papara
Papara

Steam harcamanızın %10’u Papara hesabınıza anında nakit olarak geçer. Her ay toplam 20 TL nakit kazanabilirsiniz.

Daha da iyisi oyunun fiyatında yatıyor. Oyun Steam'de Türkiye için yerelleştirilmiş fiyatı ile hem ulaşılabilir hem de sunduğu içeriğe göre yüzlerce saatlik oynanış sunuyor. Oyunu bir de Papara Card’ınızla alırsanız Cashback ile Steam harcamalarınızdan anında nakit kazanarak maliyeti kısabilirsiniz.

Her ay Papara Card’ınızla yapacağınız toplam 200 TL’ye kadar olan Steam harcamanızın %10’u Papara hesabınıza anında nakit olarak geçer. Her ay toplam 20 TL nakit kazanabilirsiniz. 🙂

Bir süre herkesin gözü bu oyunda olacak ve bol bol konuşulacak gibi duruyor, treni kaçırmayayım diyorsanız V Rising bir şansı hak ediyor.

V Rising yayınları