Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,09
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,12
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
787,59
den başlayan fiyatlarla
Sonic Frontiers İncelemesi

Sonic Frontiers İncelemesi

Açık ve net şekilde Sonic Frontiers’i beğendik. Sevmediğimiz şeyler tabii ki yok değil ama genel olarak eğlenceli bir deneyimle karşı karşıyayız. Oyunun temposu, hikayesi, keşif hissi ve Sonic’in o tanıdık nostaljisi oyunu gerçekten saatlerce mola vermeden oynayabilmenizi sağlıyor. 

Yine de tutarsız, yavaş ve insanda klavyeye kafa atma isteği uyandıran bazı anlar kaliteli oynanışa gölge düşürebiliyor. Bu incelemede oyunun en sevdiğimiz ve sevmediğimiz yönlerini ve oyunu almadan önce gerçekten isteyip istemediğinize karar verebilmek için gerekli her şeyi derledik. 

7Çok İyi
  • Grafikler ve müzikler
  • Dövüş mekanikleri
  • Açık dünya
  • Hikaye
  • Bazı yan görevler
  • Yaratıcı mekaniklerin oyuna yeterince iyi yedirilmemesi
  • Sürekli toplanabilirlerle uğraşmak

Sonic Frontiers Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oyunun Hikayesi

Frontiers, Sonic, Tails ve Amy'nin kayıp Chaos Emeralds'ı aramak için bir adaya iniş yapmasıyla başlıyor. Sonic onları kurtarmak için Sage’in gizemli planıyla yüzleşmeli, adadaki ruhları memnun etmenin bir yolunu bulmalı ve önüne çıkan bir sürü canavarla savaşmalıdır. Eğer hikayenin detaylarını merak ediyorsanız, Sonic Frontiers Hikayesi içeriğimizi inceleyebilirsiniz. 

sonic frontiers inceleme

Oynanış

Toplanabilirler

Önce oyunun bizi en çok zorlayan kısmıyla başlayalım. Frontiers’in en başında hakkında hiçbir fikriniz olmayan devasa bir açık dünyaya bırakılıyorsunuz ve yolunuzu bulmanız gerekiyor.  İlk göreviniz Amy’yi bulmak ve onunla konuşarak bir plan belirlemek. Hadi diyelim bizim kadar zorlanmadan Amy’yi bulmayı başardınız… yine de fark etmiyor, çünkü Amy ile konuşamıyorsunuz. Sonic’in diğer karakterlerle iletişim kurabilmesi için yeterli sayıda jetonunuz olması gerekiyor. Bütün oyun diyalogları ilerletmek için yeterli jetona sahip olmaya çalışmakla geçiyor. Bu yeterince sinir bozucu olabiliyorken, oyundaki toplanılabilirlerin haddi hesabı olmaması iyice beyin yakan bir noktaya geliyor. Arkadaşlarınızla iletişim kurabilmek için hafıza jetonları, portallar için parçalar, Chaos Emerald’lar için anahtarlar derken oyunun bütün mekaniği toplanabilirler üzerine kurulu. Oyunda hapsetmeniz gereken kötü ruhlar bulunuyor. Koco denilen bu ruhlar, Sonic Frontiers'ın hikayesinin merkezinde yer alıyor, ancak gerçekten fazla bir şey eklemiyorlar. Hatta bazen Koca toplamak görevleri asıl hikaye ve aksiyonun önüne geçerek bir sürü saçma yan görev yapmanıza neden oluyor. 

Eğer bu oyun tarzından keyif alıyorsanız, kocaman bir dünyada oraya buraya koşup yönünüzü bulmak ve parçaları toplamak size keyif veriyorsa hiç sıkıntı yok. Ama bizi biraz bunalttığını itiraf etmiş olalım. 

Dövüş Mekanikleri

Oyunu sevdiren diğer bir özelliği ise dövüş mekanikleri. Daha önce gördüğümüz Sonic oyunlarına kıyasla, Sonic Frontiers’de dövüş konusunda inanılmaz bir ilerleme görmek mümkün. Mario ve diğer Sonic oyunlarına kıyasla, düşmanın kafasında zıplamak yerine tekme veya yumruk atma gibi seçeneklerimizin olması ve seçeneklerin oldukça detaylı ve dinamik tasarlanması farklı ve kaliteli hissettirmeyi başarıyor. Ayrıca saldırı tarzınızı geliştirmenizi sağlayan bir yetenek ağacı bile var. Tekme diyip geçmemek lazım, tekme var takma var…

Sonic Frontiers
Sonic Frontiers
1.731,29
den başlayan fiyatlarla

Düşmanlar

Bunlara ek olarak, farklı düşmanlar için farklı stratejiler belirlemeniz gerekiyor. Klavyedeki tuşlara rastgele basarak herkesi yenemiyorsunuz. Bu da dövüşün oyun boyunca kendini tekrara düşmemesini sağlıyor. Benzer şekilde bölüm sonu dövüşleri gerçekten çok yaratıcı. Bir Boss’la karşılaştığınızda o seviyeye gelene kadar öğrendiğiniz neredeyse bütün yetenekleri kullanmanız gerekiyor. Bir de üstüne oyunun müzikleri eklenince, bütün Boss savaşları süper kahraman filmlerinden fırlamış bir sahne gibi hissettiriyor. Bu dövüşleri kazanmanın tatmini anlatılmaz, yaşanır diyebiliriz. 

sonic frontiers incelemesi

Sonic Frontiers açık dünya oyunu mu?

Sonic Frontiers, Sonic evreninde gördüğümüz ilk açık dünya oyunu. Şu anki hali ile son zamanlarda alıştığımız ve çıtayı inanılmaz yükselten Breath of the Wild ya da Witcher gibi açık dünya oyunlarına yakın bir noktada olmasa da, serinin gelecek oyunları için umut vaat ettiğini söyleyebiliriz. Oyunun haritası inanılmaz derecede büyük ve bazı bölümleri açmak için tamamlamanız gereken görevler var. haritanın önümüze serili gelmeyişi, içinde bir zorluk oluşu ne kadar keyifli olsa da haritayı açmak için yapmanız gereken görevler ‘şuraya bas’, ‘bu kolu aşağı indir’, ‘şurada bir tur daire çizerek koş’ gibi basit ve anlamsız görevler. Geliştiricilerin bu kararı oyunun boyutunu optimal bir seviyede tutmak için yapmış olabileceğini farkındayız ama bu kadar iyi bir fikirin oyuna bu kadar kötü eklenmiş olması Sonic Frontiers’e bir şey kattı mı eksiltti mi emin değiliz. Yine de oyunun açık dünyasını keşfetmek, bir yerden başka bir yere geçmenin en yaratıcı yolunu bulmaya çalışmak, etrafa saçılmış şelaleler, patikalar, balonlar, çiçekler derken hiçbir yapmadan haritada uzun uzun vakit geçirmek bile oldukça keyifli. 

Sonic Frontiers 3D mi 2D mi?

Bunun kafa karıştırıcı olabileceğini farkındayız ve ne yazık ki Sonic Frontiers hem üç hem de iki boyutlu bir oyun. Bazı görevleri açık dünyada üç boyutlu şekilde yaparken, bazen tanıdık olduğumuz iki boyutlu Sonic dünyasına geçip, oyuna oradan devam ediyorsunuz. Sürekli bu boyutlar arasında hareket halinde olmak oyunun mekaniklerini özümsemeyi çok zorlaştırıyor. Tam üç boyutludaki rahatlığa, kamera kontrollerine, özgürlüğe alıştım derken bir anda kendinizi önünüzden başka bi yere sapamadığınız dümdüz bir çizgide buluyorsunuz. Ya da iki boyutun getirdiği o basitlikten ve nostaljiden keyif almaya başlıyorsunuz, bir anda yine devasa bir haritaya terk ediliyorsunuz. Oyunun hikayesini okuduysanız bunun Sonic’in dijital ve gerçek dünya arasında sıkışmışlık hissini oyuncuya vermek için akıllıca düşünülmüş bir tasarım olduğunu görebilirsiniz. Yine de oyuncuya bu kadar sıkışmış hissettirmek ne kadar iyi, emin olamadık. 

sonic frontiers oynanır mı

Sonic Frontiers oynanır mı?

Sonic’i seviyoruz. Karakterler, evren, çocukluğumuzdan bugüne bizimle olması ve gelişmesi bu dünyanın ve oyunun özel bir yeri olmasını sağlıyor. Ama bir şeyi bu kadar severken, en iyi halinde görmek istiyorsunuz. On sene öne iki boyutlu, dünyanın en basit mekaniklerine sahip platform oyunu olan Sonic’i oynarken sahip olduğumuz heyecan ve aksiyonu, bu kadar detaylı ve devasa hazırlanmış bir Sonic oyunundan aldığımız heyecan ve aksiyonla kıyaslayınca gerçekten daha önceden daha heyecan duyduğumuzu görüyoruz. Sonic Frontiers serinin en iyi olmaya çok yakın hissettirmiyor ama birkaç sinir bozucu mekaniği görmezden gelmeyi başarabilirseniz, gerçekten eğlenceli ve uzun bir oyun sizi bekliyor. 

Sonic Frontiers yayınları