Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect İnceleme

Prison Architect İnceleme

İnşaat ve simülasyon oyunlarındaki ayrıntı düzeyleri hakkında söylenecek oldukça fazla şey var. Prison Architect incelenirken üzerine de konuşulacak birçok detayın bulunduğunu söylemek mümkün.

Oyunculara ceza adaleti hedeflerinin tasarımı, inşası ve yönetimi ile ilgili tüm ayrıntılarla ilgili görevler veren Prison Architect, sizden yeni kurulan hapishanelerin taleplerini ve standartlarını karşılamak için mücadele etmenizi istiyor. Prison Architect bazen o kadar detaylı ve meydan okuyucu taleplerde bulunuyor ki bu oyun türünün emektarları bile bu denli büyük miktardaki içerikle baş etmekte zorlanabilir. Bununla birlikte, akıllara bir soru geliyor: Böyle bir ayrıntı düzeyi ve planlama ile mahkûmlar gözetmenlerine karşı şikâyet etmeye, homurdanmaya ve hatta isyan etmeye başladığında hapishane inşa etmek yine de eğlenceli kalabilir mi?

8Çok İyi
  • Üstesinden gelinecek fazla miktarda zorluk
  • Oyuna yaklaşmanın ve başarılı olmanın birçok yolunun bulunması
  • Harika detay seviyesi ve oyuncu kontrolü
  • Karakterlerin fazla zorluk çıkarması
  • Tüm olay ve görevlerin zorluk dengesi

Cetvelini, Pergelini Kap Gel!

Prison Architect’e bazı temel bilgiler konusunda size rehberlik eden hikâye biçimindeki öğretici görevlerle başlıyorsunuz. Temel atma, odaların kesilmesi, gerekli elektrik hatlarının döşenmesi gibi bilumum konuları kapsayan bu öğretici, size sıfırdan kendi hapishanenizi inşa ederken aklınızda tutmanız gereken bir ton bilgiyi sunuyor. Yapıların yerleşimini ve inşasını yönetmenizin yanı sıra, kâr elde etmeyi ve ideal demir parmaklıklı hücreler inşa etmek istiyorsanız personeli, olanaklara erişimi vb. birçok şeyi yönetmek ve takip etmek zorundasınız.

prison architect incelemesi

Prison Architect oyununda emin adımlarla ilerlemek için ustalaşmanız gereken bazı temel unsurlar var. Örneğin yeni bir bina planlarken önce temelini belirlemelisiniz. Temel yerleştirildikten ve bir kapı eklendikten sonra iç mekân hücre bloğu, mutfak, personel salonu veya müdür ofisi olarak tasarlanabilir. Bir sonraki adımınız, boyut, nesneler, giriş yolları ve benzerlerini içeren oda gereksinimlerini karşılamak olacak. Ardından yer altı elektrik kabloları ve su boruları ile mekânın gerekli tesislere bağlanması işlemi tamamladığınızda yeni odanız hizmete hazır hâle gelir.

Prison Architect
Prison Architect
10,24
den başlayan fiyatlarla

Asayiş Berkemal!

Ancak üst düzey bir hapishane mimarı olmak sadece plan çizmekten ibaret değil. Tutuklu alımınızın çok sayıda yeni mahkûm getirdiğinden, gardiyanlarınızın, aşçılarınızın ve diğer personellerinizin uyum sağlamaya hazır olduğundan emin olmalısınız. Ne de olsa boş bir avluyu işletmek için maaş almıyorsunuz. Eğer mahkûmlarınız açlıktan ölüyorsa veya gardiyanlarınız asayişi koruyamayacak derecede yorgunsa düzeni sağlamakta zorluk çekeceksiniz. Oyun deneyiminiz boyunca para akışının devam etmesi adına zorlu durumlara, sosyal baskılara ve birçok farklı faktöre maruz kalacaksınız.

Ayrıca Prison Architect'in koşulları yerine getirdiğiniz takdirde büyük paralar ödeyen hibe fırsatları sunan bir görev sistemi bulunuyor. Bu görevler belirli bir kapasiteye sahip bir hapishane inşa etmek gibi basit işlerden tesisinizi ölüm hücresinde son yemeklerini bekleyen tehlikeli suçlular için yüksek güvenlikli bir cezaevi hazırlamaya kadar değişebilir.

prison architect inceleme

Bunun yanı sıra mahkûmları mutlu etmenin de kendine özel getirileri var. Hücre içi televizyonlar, egzersiz odaları veya mahkûmlar için geniş açık hava bahçeleri gibi birçok seçenekle tutukluların morallerini yüksek tutabilirsiniz. Bu tür yapıları ve fikirleri hayata geçirmek tamamen sizin aklınızdaki tasarıma bağlı. Nispeten daha hoşgörülü bir hapishane mi yoksa ağır maksimum güvenlikli bir hapishane inşa etmek tamamen size kalmış.

Prison Architect, hedeflerinize ulaşmanız için geniş bir yol sunsa da unutmamanız gereken bazı detaylar var. Yiyecek, giyecek ve diğer asgari gereksinimlere erişim de dahil olmak üzere hem mahkûmların hem de personelin temel ihtiyaçlarını karşılamanız gerekecek. Bunlardan herhangi birini veya hepsini kaybetmek isyanlara yol açacak ve inşa ettiğiniz her şeyin bir anda tuzla buz olması çok uzun sürmeyecektir.

prison architect oyun incelemesi

Oyun boyunca tüm gereksinimleri dengelemeniz ve her ne kadar zor olsa da bu denge sistemine bir şekilde ayak uydurmanız gerekiyor. Prison Architect’te her an her şey olabilir. Siz düzeni sağlamak ve korumaya yemin ettiğiniz yasaları korumak için mücadele ederken görevlerinizin yığınla birikebilir.

Prison Architect, türünün hayranları için inanılmaz derecede detay odaklı bir oyun. Ayrıntı ve zorluk seviyesi, sadece denemek isteyen oyuncuları korkutsa da oyun aşılamayacak bir meydan okuma sunmuyor. Eğer bu türe ilgi duyuyorsanız veya denemek istiyorsanız bir saniye bile düşünmeden satın almanız gereken bir oyun.

Prison Architect yayınları