Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
186,82
den başlayan fiyatlarla
Palworld
483,67
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
774,07
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man Remastered İnceleme

Marvel's Spider-Man Remastered İnceleme

Örümcek Adam olarak New York sokaklarında özgürce dolaşabileceğiniz, hikayenin ve görevlerin film izlemekten pek de farklı hissettirmediği, yalnızca ana hikayenin değil yan görevlerin de inanılmaz özenle tasarlandığı Marvel's Spider Man Remasered, son zamanlarda gördüğümüz en iyi süper kahraman oyunlarından biri olmuş.

Marvel dünyasının en genç süper kahramanlarından biri olan Spider-Man olarak oynadığınız oyunda, oynanıştan grafiklere kadar bahsetmek istediğimiz çok fazla nokta var. O yüzden hemen incelemeye geçelim!

8Çok İyi
ile deneyimlendi
  • Grafikler ve dünya tasarımı
  • Spider-Man evrenine ait bir sürü ayrıntı ve gönderme
  • Kontrollerde çeşitlilik
  • Hikayede akıcılık
  • Bazı görevlerin kendini tekrar etmesi
  • Diğer karakterleri kontrol ederken yapay zekanın beklentiyi karşılamaması

Marvel's Spider-Man Remastered Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Spider Man Hikayesi

Marvel's Spider-Man'in hikayesi, Wilson Fisk'in Spider-Man tarafından yakalanmasıyla başlıyor. Inner Demons, yani İçindeki İbslisler, adlı bir tarikat, Wilson Fisk'in yasadışı varlıklarını ele geçiriyor. Mary Jane ve Örümcek Adam, Inner Demons’ı araştırmak ve durdurmak için bir araya gelip, araştırmaları sonucunda tarikatın Devil’s Breath adlı bir nesneyi aradığını öğreniyor. 

Hikaye Devil's Breath'in kötü adamlar tarafından ele geçirmesi ve Peter'ın Octavius'la olan bitmez tükenmez davası ile devam ediyor. Hikayeye dair detayları ve nasıl bittiğini öğrenmek için Marvel's Spider-Man Remastered Hikayesi içeriğimize bakabilirsin. 

marvels spiderman inceleme

Oynanış

Spider-Man'in filmlerde ve çizgi romanlarda yaptığı hareketleri oyun dünyasına aktarmak oyun mekaniğinin temelini oluşturuyor. Bu hareketlerin içinde ağ atma, yakın dövüş, teknoloji kullanımı ve tırmanma gibi Örümcek Adam dediğimize aklınıza gelen her şey var.

Marvel's Spider-Man Ağ Atma Mekaniği

Ağ atamadığınız bir Örümcek Adam oyunu düşünemiyoruz bile. Ağ atmak oyunun temel oynanış mekanikleri arasında yer alıyor, bu da New York sokaklarında dolaşmayı ve haritadaki farklı yerlere gitmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Marvel's Spider-Man'in benzersiz bir ulaşım deneyiminde şehrin üzerinde süzülür, apartmanların tepesinden atlar ve yolunuzu kapatan binalara tırmanarak yolculuğunuza devam edersiniz. Hiçbir şey sizi durduramaz. Ağ atma mekaniği sayesinde inanılmaz akıcı bir oynanış sizi bekliyor. 

Marvel's Spider-Man Remastered
Marvel's Spider-Man Remastered
1.931,73
den başlayan fiyatlarla

Oyun Kontrolleri

Oyuna ilk başladığınızda her hareket için farklı bir tuşa basmanız gerektiğinden, neye uğradığınızı şaşırabilirsiniz. Neyle ağ atıcam, neyle sinsice düşmanın dibine giricem, bununla zıplıyor muyum, neredeyim, ne oldum derken, oyunun ilk bir kaç saati kontrolleri anlamakla geçiyor. Yapabileceğiniz şeylerin fazla olması, kontrolleri öğrenmeyi bir tık güçleştirmiş ama bir kez alıştığınızda bu çeşitlilik inanılmaz keyifli bir hal alıyor. 

Dövüş Mekanikleri

Oyunda yer alan yakın dövüş mekanikleri, farklı kombinasyonlar yapmanızı sağlıyor. Spider-Man'in yetenek ağacındaki özelliklerin kilidini açarak yakın dövüş stilinizi değiştirmeniz mümkün. Bu beceriler arasında düşmanları sert bir şekilde vurmak, ağ atmak ve çeşili savunma türleri bulunuyor. Bu nedenle, bir becerinin kilidini açmadan önce açıklamayı okumanızı öneririz. Kendinize en uygun dövüş tarzına göre oynanışı kişiselleştirebilmeniz, oyundan alınan keyfi oldukça arttırıyor.

Görevler

Oyunun dövüş mekanikleri ne kadar çeşitlilik içeriyorsa, görevler de bir yerden sonra o kadar tekrara düşüyor diyebiliriz. Çoğu görev birkaç temel mekaniği kullanmak ve farklı karakerler için veya farklı yerlerde aynı şeyleri yapmaktan öteye gidemiyor. Hikaye ilgi çekici olduğu ve görevi tamamlayınca ne olacağını merak ettiğim için, benim çok canımı sıkmadı ama yaptığı görevlerde çeşitlilik arayan oyuncular için bazı görevler 'Eee, yine mi ya?' hissi yaratabilir. 

Kostümler

Marvel's Spider-Man, karakterinize farklı yetenekler kazandıracak 26 farklı Örümcek Adam kostümleri içeriyor. Her birinin kendine has aktif veya pasif özellikleri var. Bu nedenle üzerinizdeki suite göre oyun tarzınız direkt değişiyor. Oyuna, size temel özellikleri veren klasik örümcek adam paketi ile başlıyorsunuz. Çeşitlilik her zaman hoşumuza gitse de, farklı kostümlerin farklı oyun tarzlarına ve güçlerine alışmak biraz zaman alıyor. 

marvels spiderman oynanır mı

Oyun Grafikleri

Oyunun akıcı oynanışının altında yatan ana faktörlerden biri de animasyonları ve görselliği. Marvel's Spider-Man, aksiyon dolu hikayesi, dövüş sahneleri ve inanılmaz gerçekçi grafikleri ile size bir filmin içinde gibi hissettiriyor. Oyunun animasyonları atmosferi ve yüksek bir apartmandan düşme heyecanını size dibine kadar yaşatacak. Yalnızca atmosfer tasarımı değil, karakter ve kostüm tasarımları da oldukça etkileyici. 

New York'u Hiç Böyle Görmemiştik

New York City, çiseleyen yağmurundan, turuncu turuncu batan günlerine, yani en ufak detayına kadar oyuncuya o atmosferde yaşıyormuş hissi vermek için tasarlanmış. Trafik, insanlar, gökdelenler, o kaosun içinde olmak ve bunu Peter Parker olarak deneyimlemek gerçekten büyüleyici. Grafiklerin iyi olmasından bahsetmiştim ama New York'a özellikle değinmeden geçemedim. Oyunda uzun zamandır gördüğüm en iyi açık dünya / büyük şehir grafiklerinden birini görüyoruz. 

spider man remastered inceleme

Remastered Sürümünde Gelen Yenilikler

Biz bu şehri gezerken, en ince detayına kadar deneyimlerken çok büyük keyif aldık. Oyunun remastered versiyonundaki yenilikler arasında FPS limitinin kaldırılması, iyileştirilmiş gölgeler, ultra-wide görüntü desteği, ray-traced yansımalar, NVIDIA DLSS & DLAA desteği gibi özellikler de ayrıca yer alıyor. 

Bu özellikler oyunun çok daha iyi gözükmesini sağlarken aynı zamanda oyuncuyu da belli bir FPS limiti ile kısıtlamıyor. Bu da tabii optimize edilmiş bir oyun deneyimi vaad ediyor. Biz Marvel's Spider-Man Remastered'ı MSI Katana serisinden GF76 ile deneyimledik. Bu ufak canavar 12. Nesil Intel Core i7 ve RTX 3050 Ti ekran kartı ile donatılmış. Böylelikle oyundaki sinematik ray-tracing iyileştirmelerini  ve DLSS özelliklerini en verimli şekilde deneyimleyebiliyorsunuz. Oyunun açık dünyasındaki yüzlerce detayı ve çevre tasarımının yarattığı o sinematik atmosferi zıp zıp uçarken en iyi şekilde tecrübe ettik diyebiliriz.

MSI KATANA Serisi
MSI KATANA Serisi

12. Nesil Intel Core İşlemciler

NVIDIA RTX Ekran Kartları

16GB RAM

1TB'ye kadar SSD

12. Nesil Intel Core i7 işlemcisi ise; sahip olduğu performans ve verimlilik çekirdeklerini tek bir işlemci kalıbında bir araya getirerek verimliliği korurken aynı zamanda cihaza büyük bir ham hız kazandırıyor. İşlemcimiz biz oyun oynarken, arka plan görevlerinin kesintiye uğramasını ve yüksek performanslı çekirdeklerin kullanılmasını önlüyor. Bu da zorlu uygulamalar veya oyunlarda sistem düzeyinde çok daha akıcı bir deneyim sunuyor. Veri ile konuşmak gerekirse genel ölçekte %40'a varan bir performans artışından bahsediyoruz. 

Bu başarıda payı olan performans çekirdekleri, işin özünde yapay zeka teknolojisinden ve hyper-threading (çoklu işleme) özelliğinden yararlanarak biz oyunculara ham hız sağlamak üzere tasarlanmış. ISO frekansında çok çeşitli iş yüklerinde 11. Nesil işlemciler ile kıyaslandığında ise %19 daha iyi performans sağladığı gözlemlenmiştir. 

Diğer bir yandan verimlilik çekirdekleri ise Watt başına çok çekirdekli performans için optimize edilmiştir. Bu sayede, ölçeklenebilir çoklu iş parçacığı performansı sunar ve arka plan görevlerinin verimli bir şekilde aktarılmasını sağlar. Hatta tek bir Skylake çekirdek ile aynı güçte çalışırken %40 daha fazla performans sunabilir.

msi katana laptop

KATANA serisinin biraz daha tasarım ve display özelliklerine değinecek olursak, öncelikle 17.3 inç'e kadar olan ekran boyutları ve Full HD IPS ekranları ile oyunlardaki atmosfere girmenizi acayip kolaylaştırıyor. Ekstra bir monitör bağlamanıza bile gerek kalmıyor. Yine bu cihazlar, 144Hz'e kadar olan ekran yenileme hızları ile yağ gibi akan bir görüntü elde etmenizi sağlıyor. 

Klavye ve touchpad tasarımı ise olabildiğince oyuncu dostu ve ergonomik tasarlanmış. Harici bir klavye kullanmasanız bile uzun süreler boyunca elinizi çok rahat hissedebileceğiniz bir yapısı var. Bu da tabii bu bilgisayarı istediğiniz her yerde oyun oynayabilir hale getiriyor. Klavyedeki açılıp kapatılabilir kırmızı aydınlatma işlevini fazlasıyla yerine getirirken estetik anlamda da çok hoş bir görünüm sunuyor.

Marvel's Spider-Man Oynanır mı?

Marvel evreninin hayranıysanız bu oyunu oynamanızı öneririz. Sonuçta açık dünyada, özellikle New York sokaklarında Peter Parker olma şansı her zaman ayağınıza gelmiyor.

Marvel's Spider-Man Remastered
Marvel's Spider-Man Remastered
1.931,73
den başlayan fiyatlarla

Bu kadar aksiyon dolu bir açık dünyayı olabilecek en eğlenceli şekilde biz oyunculara deneyimlettirmeyi başaran Insomniac Games ve Nixxes Software ekibine teşekkürü borç biliriz. Son zamanların en iyi süper kahraman oyunlarından biri olduğuna yönelik hiç şüphe yok. 

Marvel's Spider-Man Remastered yayınları