Kategoriler

Öneriler

Lunch Lady
10,50
den başlayan fiyatlarla
Bendy and the Ink Machine
32,00
den başlayan fiyatlarla
Beyond The Wire
57,00
den başlayan fiyatlarla
Labyrinthine İncelemesi

Labyrinthine İncelemesi

2020 yılı çok bereketliydi. Özellikle co-op korku oyunlarının eksikliğini hiç çekmedik. Bunun sebebi belki oyun geliştiricilerin ekstra vakitlerinden belki de Phasmophobia gibi oyunların başarısından kaynaklanıyor olabilir. Bugün de elimizde Labyrinthine var. Gelin bir inceleyelim.
7Çok İyi
  • Korku dolu bir atmosfer
  • Co-op özelliği
  • Eğlenceli puzzle'lar
  • Kısa oyun deneyimi
  • Çok çeşitlilik sunmayan oyun eşyaları

Hikayesi

Labyrinthine’in hikayesi çok basit ve ani bir başlangıca sahip. Karakterimiz küçük bir kasabadaki bir labirentte çalışmakta. Oyun da tam bu labirentin hemen dışında başlıyor. İlk olarak bir koridora giriyorsunuz ve el feneri gibi birkaç temel başlangıç eşyası alıyorsunuz. Sonrasında ise kocaman ağaçlardan oluşmuş bu labirente doğru yola çıkıyorsunuz. 

Başta labirentte karşılaşacağınız birkaç jumpscare size bir hayli korkutacak. Özellikle sizden epey uzakta belirecek bir figür bayağı bir gerici olabilir.

Bilgi
Etraftaki notları okuyarak oyunun hikayesini detaylıca öğrenebilirsiniz.

 

Oyun üç aşamadan oluşmakta ve her aşamada çözmeniz gereken onlarca puzzle ve bunları çözerken yakalanmamanız gereken birden fazla ‘cadı’ olacak. O yüzden bu oyunu tek başına oynamaktan ziyade bir arkadaşınızla oynamanız yararınıza olur. Her bir aşamanın kendine özgü stiliyle oyundan büyük bir zevk alacağınızdan şüpheniz olmasın.

Oynanış

Oyunun oynanışı çok güzel ve basit. Karakterler sadece bir el feneri, fosforlu çubuk ve pusula gibi temel aydınlatma ve yön bulma aletlerine sahipler. Oyun hala erken erişimde olduğu için eminiz ki bu alan daha çok çeşitlenecektir. Oyunun nihai amacı ise, az önce de anlattığım gibi puzzle çözmek ve hayatta kalmak. Bir oyuncu öldüğü takdirde, son checkpoint’te yeniden doğar ve oyuna dahil olur. Bu checkpoint’ler ise genelde bir puzzle’ın çözüldüğü noktalar olmakta.

Labyrinthine’i tek başına oynamak ve tüm puzzle’ları yalnız çözmek çok zorlayıcı olabilir. Aynı şekilde, haritada saklanan birden fazla düşman olduğu için belli bir noktadan sonra gücünüz hepsine yetmeyebilir. O yüzden en azından bir arkadaşınızla beraber oynamayı öneririz. Birinizin gözünden kaçan noktayı bir diğeri yakalayabilir.

Labirentte yönünüzü bulmak da ayrı bir zorluk olarak gelebilir. Birbirine çok benzer yerler kafanızı karıştırabilir ve içerideki puzzle'ları çözmekte çok zorlanabilirsiniz. Bunlar yetmezmiş gibi bir de tüyler ürpertici düşmanları hesaba katınca "Bir elin nesi var iki elin sesi var." dememek elde değil. 

Co-op korku oyunlarını seviyorsanız ve ürkütücü puzzle’lar tam benlik diyorsanız, bu oyunu arkadaşlarınızla alıp oynamanızı öneririz. Oyunu bitirmek ortalama 3 saat sürmekte. Ancak bu oyunun hala ‘erken erişim’ niteliğinde olduğunu unutmayın ve ona göre değerlendirin. Çünkü  oyun sürekli geliştirilmekte ve yeni içerikler eklenmekte.

Labyrinthine
Labyrinthine