Hem Mobilde Hem PC'de Çalışan Oyunlar

Hem Mobilde Hem PC'de Çalışan Oyunlar

Gerek okuldan dolayı gerek ise çalışma hayatımızdan dolayı evimizde bilgisayar başında olamadığımız zamanlar oluyor malum. Ama bu demek değil ki dışarıda oyun oynayamayız, değil mi?

Bazı oyun geliştiricileri oyunlarını hem PC’ye göre hem de mobil uyumlu olacak şekilde optimize ediyorlar ve her iki platformda da aynı zevki almamızı sağlıyorlar. Tabii her oyun cross-play imkanı sunmasa da günün sonunda alınan zevkler çok benzer oluyor. Bu koleksiyonumuzda da hem mobilde hem de PC’de çalışan oyunları inceleyeceğiz.

Runescape

Cross-Play Nedir?
Herhangi bir oyunun farklı platformlardaki (PC, Mobil, Konsol vb.) oyuncularını bir araya getirebilmesine cross-play desteği adı verilir.

Dünyasıyla ve sunduğu serbestlik ile RPG öğelerini dibine kadar yaşatan Runescape, çok eskilerden beri popülerliğini korumuş oyunlardan bir tanesi. Bu oyunda isterseniz bir balıkçı olun isterseniz bir aşçı isterseniz de diğer oyuncuları avlayan bir hırsız. Tamamen size kalmış.

Aktif olarak 2 milyonu aşkın oyuncusu bulunan Runescape, mobilde de oynanabilir bir oyun. Hem de cross-play desteği ile beraber. Yani bilgisayardan oynayan oyuncularla telefonunuzdan da beraber oynayabiliyorsunuz. Metroda, otobüste, tramvayda veya arabanızda bir kahve molası verirken bile karakterinizi geliştirebiliyorsunuz.

Oynaması da tamamen ücretsiz bir oyun aynı zamanda. Denemediyseniz bir şans vermenizi öneririz.

Old School RuneScape
Ücretsiz
RuneScape ®
Ücretsiz

Among Us

Aramızda artık bu oyunu bilmeyen yoktur. Bu oyun yalanlarla ve gerilimle dolu bir oyun.  Ansızın birisinin üstünüze atlamasıyla ölebildiğiniz ve hatta suçsuz olduğunuz halde tüm takım tarafından suçlu bulunup oyun dışı edilebileceğiniz bir oyun Among Us. Eminiz bu kısmını herkes tecrübe etmiştir.

Among Us da yine cross-play desteği ile mobil platformlarda mevcut. Arkadaşlarınız sizi aradı ve ‘Hadi bir el Among Us atalım.’ dediyse ancak siz evde değil dışarıdaysanız hiç problem değil. Mobilden de oyuna giriş yapıp beraber oynamaya devam edebiliyorsunuz. Bu tarz özellikler oyundaki kitleyi birbirine daha iyi bağlamasıyla birlikte oyunculara harika bir esneklik kazandırıyor.

Among Us
Among Us
8,00
den başlayan fiyatlarla

Don’t Starve

2013 yılında çıkmış Don’t Starve oyunu, hayatta kalma oyun türünün harika örneklerinden bir tanesi olmuştur. Sonrasında çıkan oyunu Don’t Starve: Together ile birlikte bu korkunç atmosferde tek başınızdan ziyade arkadaşlarınızla beraber de oynama imkanı vermiştir ekip.

Ve nihayetinde oyunun ‘Pocket Edition’ adında bir mobil sürümü de çıktı ve insanlar bu zevki yanlarında bilgisayarları yokken bile alabilir hale geldi. Ancak bu oyunda cross-play desteği mevcut değil. Yani tamamen tek kişilik oynanışa odaklı ve bilgisayardaki kayıtlı oyununuz ile platform arası geçiş yapamıyorsunuz.

Yine de aynı zevki alabileceğiniz ve bilgisayarınızın yanınızda olmadığı zamanlarda yerini doldurabileceğiniz bir sürüm olmuş Don’t Starve Pocket Edition. Eksik kalır hiçbir yanı yok ve aynı deneyimi sunduğundan emin olabilirsiniz.

Don't Starve
18,50
den başlayan fiyatlarla
Don't Starve Together
24,00
den başlayan fiyatlarla

PUBG Mobile

Battle Royale türünü tanımlayan oyunlardan biri olan Playerunknown’s Battleground yıllardır popülerliğini koruyor. PC sürümü kısa sürede öyle bir başarı gösterdi ki geliştirici ekip bir de mobil versiyonunu yaptı.

Sonrasında olanlar oldu zaten. Oyuncular arasında PUBG’ye olan aşk öylesine büyümüştü ki bilgisayarda oynayamayan veya bilgisayar sürümünün yanında mobil sürümünü de oynayan bir kitle oluştu ve PUBG Mobile, PC sürümünden daha çok popülerlik kazandı.

Şu anda ise ortalama 30 milyonu aşkın aktif oyuncuya sahip bu oyun (sadece mobil versiyonu), mobilde oynaması tamamen ücretsiz.

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
78,30
den başlayan fiyatlarla

World of Warships Blitz

Size ait kocaman bir savaş gemisiyle diğer oyuncularla kocaman bir denizde savaşmak gerçekten çok zevkli. World of Warship ise bu zevki oyuncuya yaşatmakta gerçekten çok başarılı bir oyun.

Oyunu geliştiren ekip de bu başarıyı elde ettikten sonra boş durmamış ve oyunu her türden oyuncuya ulaştırabilmek için mobil sürümünü de geliştirmiş. Ancak mobil diyince içinizde oyun yetersizmiş gibi bir his uyandırmasın. 130 Farklı savaş gemisi ve 7v7 kocaman savaşları ile oyun, PC sürümüyle neredeyse kafa kafaya gidiyor.

World of Warships
World of Warships
Ücretsiz

Oyuncu kitlesi capcanlı olan bu oyun sürekli olarak geliştirilmeye ve yeni içerikle doldurulmaya devam ediyor. Yani ‘ölü’ bir kitle ile karşılaşmaktan korkmanıza da gerek yok.

Herkese iyi oyunlar!