Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Far Cry 6 En İyi Açık Dünya Aktiviteleri

Far Cry 6 En İyi Açık Dünya Aktiviteleri

Şu ana kadar karşımıza çıkan tüm Far Cry oyunları arasından en büyük açık dünya boyutuna sahip oyun Far Cry 6 oldu. Tropik bir ada ülkesi olan Yara Cumhuriyeti isminde bir haritayı konu alıyor Far Cry 6.

Bu koskoca dünyada ise ana görev sekansının yanı sıra yapabileceğiniz tonla açık dünya etkinliği ve yan görevler var Far Cry 6’da. Yani oyunu bitirdikten sonra bile onlarca saat oynanış ömrü veriyor bu oyun.

Far Cry 6
Far Cry 6
71,81
den başlayan fiyatlarla

Açık Dünya Büyüklüğü ve Başlangıç

Bu cennet misali tropik adada oynanabilen toplamda 15 bölge var. Bu bölgeler de Power Rank adı altında zorluklara bölünmüş durumda. Geçmiş Far Cry oyunları ile kıyasladığımızda Resistance Meter adı altındaki sistemin adını değiştirdikleri sonucunu çıkarabiliriz.

Co-Op Özelliği
Far Cry 6, bu devasa dünyayı arkadaşlarınız ile birlikte deneyimleme fırsatı da sunuyor!

Bölgelerin rank’i artıkça, orada karşılaşacağınız düşmanların da seviyesi doğru orantıda artıyor. Hatta bazı bölgeler direkt olarak kırmızı ile boyalı durumda. Kırmızının neyi simgelediğini de tahmin etmek çok zor olmasa gerek. Oradaki düşmanlar kafanıza patır kütür vurabiliyor. Hatta Esperanza gibi bazı bölgelerde oyun size uyarı bile veriyor.

Yara'ya İlk Adım

Oyuna başlarken haritanın sol alt köşesinde ufak bir adada başlıyoruz. Burada oyunun temel mekaniklerini, silah kullanmayı ve yeni ekipmanlar craftlamayı öğretiyor oyun bize. Bu tutorial adasının etrafı Anton’un kuvvetleriyle çevrili olduğu için buradan çıkmanın tek yolu ana görevleri takip etmek. Sonrasında haritanın diğer kısımlarına özgürce seyahat edebilirsiniz. Ancak bu adadan çıktığınız zaman yine buraya sık sık dönmeniz gerekiyor. Burası bir nevi bizim üssümüz ve kendimizi geliştireceğimiz bir merkez niteliğinde. Bunların yanı sıra NPC'ler ile mini-oyunlar oynayabilir ve görevlerin yorgunluğunu atabilirsiniz.

far cry 6 açık dünya

Tüm bu açık dünya deneyimini çok daha zevkli hale getirmenin bir diğer yolu ise donanımdan geçiyor. Daha önce yazdığımız inceleme yazımızdan da bildiğiniz üzere biz Far Cry 6'yı AMD bir cihaz ile deneyimlemiştik. Ama bu rastlantısal bir deneyim değildi elbette. AMD'nin biz oyunculara sağladığı kolaylıklar olmasa halimiz ne olurdu? Düşünmek bile istemiyoruz.

amd raise the game

Raise The Game

Soranlar olacaktır: Nedir bu Raise The Game? AMD'nin bize sunduğu kolaylıklardan bir tanesidir kendisi. Belirli AMD işlemcileri ve ekran kartlarından aldığınız zaman yanına Far Cry 6 ve Resident Evil Village hediye ediyor bir tanemiz. Oyunlar AMD'den, oynaması sizden.

Far Cry 6
Far Cry 6
71,81
den başlayan fiyatlarla

Xbox Game Pass PC

Üsttekiyle sınırlı kalacağımızı düşündüyseniz yanıldınız. Sadece iki oyunla yetinmeyip yüzlerce oyunu sömürmek isteyen oyuncu dostlarımız için ise AMD yine yapıyor yapacağını. Belirli AMD işlemcileri veya ekran kartlarını aldığınız zaman yanında bir aylık Xbox Gamepass PC üyeliğini havada kapıyorsunuz. Oyunlara yumuluyorsunuz.

MSI Radeon RX 6900 XT GAMING Z TRIO
MSI Radeon RX 6900 XT GAMING Z TRIO

16GB GDDR6

256 bit

16000 MHz Bellek Hızı

Bizim oyunu deneyimlediğimiz ekran kartı ise her iki fırsata da dahil olan bir ekran kartı. Ama dikkat edin. Kendisi bizi az kalsın yiyecekti. Öyle bir canavardan bahsediyoruz. Üç tane fanı olmasına rağmen saatlerce tüm oyun deneyimi boyunca neredeyse hiç ses çıkarmadı. TRI FROZR 2 termal teknolojisi sayesinde de aralıksız onlarca saat kullanımda bile hiç ısınma problemi yaşatmadı. Son olarak Core Pipes dediğimiz bileşenleri sayesinde de ısıyı tüm soğutucunun üzerinde yaydığı için en ufak bir performans kaybı bile yaşamadık.

Helikopter ile Gezmek & Kampları Temizlemek

Yara’yı tüm güzellikleri ile havadan görmek kadar iyisi var mıdır? Bir kuş gibi özgürce uçup adayı keşfetmek her ne kadar kulağa çok hoş gelse de az önce bahsettiğimiz gibi belirli bölgelerde bu şekilde uçmak çok akıllıca olmayacaktır. Bu bölgelerde bulunan kamplarda hava savunma mekanizmaları var ve sizi gördükleri yerde indiriyorlar. Bunlara yakalanmadan bölgeden kaçmanız için ise yaklaşık 2-3 saniyeniz var. Helikopteriniz vurulduğunda ise paniğe gerek yok. Sırtınızda bir paraşütünüz var. Ancak paraşütünüz olsa dahi indiğiniz yerin çok güvenli bir bölge olmadığını tekrardan hatırlatalım.

Bu bölgelere helikopter ile girmeden önce sinsice yaklaşıp bu kamplardaki düşmanları temizleyip hava savunmalarını devre dışı bırakmanız gerekiyor. Aksi halde olacaklar tam bir facia.

far cry 6 helicopter

Helikopter Kesmedi Mi? Jet Ski Verelim?

Far Cry 6’da helikopter ile gezmek her ne kadar keyif verse de denizin tadı da bir ayrı. Uzakta kalmış ufak adacıklara jet ski ile seyahat etmek helikoptere kıyasla hem daha az dikkat çekici hem de kimisine göre daha keyifli. 

far cry 6 jet ski

FND Üsleri

Az önce bahsettiğimiz kamplar gibi FND üsleri de (FND Bases) aynı mantıkta çalışıyor ama bunlar çok daha zor AMA daha ödüllendirici olanları. 

Bu bölgeleri temizlemek için dilediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. İsterseniz Splinter Cell misali bir sinsilikle düşmanları teker teker avlayabilir isterseniz de Battlefield oyunlarındaki gibi dişe diş göze göz mantığında kazma kürek tüfek düşmanlara girişebilirsiniz.

FND üslerinin ödüllendirici kısmı ise bu kampları temizledikten sonra ortaya çıkıyor. Araçlarınızı çağırabileceğiniz özel noktalar, üst düzey seviye silah bulabileceğiniz sandıklar ve yeni ekipmanlar satın alabileceğiniz yeni NPC’ler açılıyor.

far cry 6 fnd üsleri

Gran Premio Yarışları

Haritaya serpilmiş Grand Premio yarışları da Far Cry 6’nın açık dünyasında yapabileceğiniz aktivitelerden bir diğeri. Bu yarışlara başladığınızda o kasabanın içerisinde bir başlangıç noktasından yarışa başlıyorsunuz. 

Yarışların sonunda ise arabanız için yeni yükseltmeler, kaplamalar, silah modları ve hatta yeni silahlar bile kazanabilirsiniz. 

far cry 6 gran premio yarışları

Hazine Avları (Treasure Hunts)

Yara’nın belki de en güzel yan etkinliklerinden biri olan hazine avları kendi içerisinde çok çeşitlilik gösteriyor. 

Bu görevlere başlayabilmek için belirli yerlerden bir döküman bulmanız gerekiyor. Bu döküman sizi haritada belli bir noktaya götürüyor ve hazine avınız başlıyor. Bu hazineleri bulmak bazen bir puzzle çözmekten geçerken bazıları da fazlaca yaratıcı şekilde tasarlanmış. Örneğin bir hazine avı görevinde bir pelikanın peşinden uçarak hazinenin konumuna ulaşıyorsunuz. Böyle ufak ama dahiyane fikirler oyuna büyük ölçüde renk katmış. 

Bu hazinelerden ise onlarca ekipman veya silah modu, yeni silahlar, arabanız için ekipmanlar veya craft yapabilmeniz için gerekli yüzlerce eşyadan bazılarını bulabiliyorsunuz.

far cry 6 hazine avı

Avcılık ve Balıkçılık

Eski Far Cry oyunlarından da aşina olduğumuz üzere ana görevlerin gerginliğinden biraz olsun uzaklaşıp huzura ermek isteyen oyuncular için avcılık ve balıkçılık Far Cry 6’da da bizi yeniden kucaklıyor.

Avcılıktan veya balıkçılıktan elde edeceğiniz ham maddeleri Yara çevresindeki herhangi bir satıcıyla takaslayabilir ve perk’lerinizi ya da silah modlarınızı oluşturmanıza yarayacak eşyalara erişebilirsiniz.

far cry 6 balık tutma

At Sürmek

Far Cry 6, araç sürmenin yanı sıra at sürmeyi de bir seçenek haline getiriyor. Ve işin doğrusu araba, helikopter veya jet ski sürmekten çok daha huzur verici bir deneyim sunuyor at sürmek. Atları arabanız gibi istediğiniz yere çağıramıyorsunuz maalesef. Bunlar için belirlenmiş bölgeler var.

Atları sürmek bir yana haritadan çeşitli objektifleri tamamlayarak veya şans eseri karşılaşarak yeni atlar da elde edebiliyorsunuz. Hatta bunlardan bir tanesi bildiğiniz bir Unicorn. 

far cry 6 unicorn

Yeni bulduğunuz atları kalıcı hale getirmek ve bir sonraki sefere yeniden çağırabilmek için ise atın kendisini summon lokasyonuna geri getirmeniz gerekiyor. 

Genel Deneyim

Sonuç olarak Far Cry 6'da ana görevler ve yan görevler haricinde de yapılacak tonla şey mevcut. Görevlerden sıkıldığınızda veya yorulduğunuzda ufak ufak aralar verip açık dünyanın keyfini bu aktiviteler ile çıkarmak gerçekten çok zevkli.

Böylesine devasa bir oyunu bu seviyede deneyimlemek bizi kelimenin tam anlamıyla tatmin etti diyebiliriz. Far Cry 6'nın uçsuz bucaksız açık dünyasında ve yapılacak yüzlerce etkinliğin içinde kaybolmak istiyorsanız koşun gelin!