Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Far Cry 6 İnceleme

Far Cry 6 İnceleme

Ubisoft'un popüler oyun serilerinden olan Far Cry'in son oyunu Far Cry 6; Küba'dan ilham alarak yaratılmış kurgusal ülke Yara'da, diktatör Anton Castillo'ya karşı çetrefilli bir mücadele ve keyifli bir oynayış imkanı sunuyor. Far Cry 6 inceleme yazımızda ise tüm bunları detaylarıyla anlatacağız.

Yılın en çok beklenen oyunlarından biri olan Far Cry 6, önceki Far Cry oyunlarında görüp beğendiğimiz unsurları koruyarak; üstüne geliştirilmiş bir oynanış deneyimi ekliyor. Önceki oyunlarla arasındaki benzerlik bazı oyuncular tarafından fazla bulunmuş ve eleştirilmiş olsa da, Far Cry 6’yi incelediğimizde pek çok yenilik görmek de mümkün.

Ulaşımda Yenilikler

Far Cry 6’da önceki oyunlara kıyasla araç çeşitliliği ve arabaları modifiye etme özgürlüğü oldukça arttırılmış. Araç üzerindeki silahı, aracın zırhını ve hatta araç tamponunu bile değiştirebiliyorsunuz. Daha önceki oyunlarda olduğu gibi farklı renk ve tarz seçenekleri de mevcut. Farklı araçlar ve parçaları ise çoğunlukla oyundaki yarışlar sayesinde kazanılıyor. Far Cry 6’nın dünyasına uygun olarak, sadece motorlu taşıtlarla değil atlarla da seyahat edebiliyorsunuz. Bu da oyuna daha önceki Far Cry’lardan farklı bir hava katıyor ve oynanıştan alınan keyfi arttırıyor.

8Çok İyi
ile deneyimlendi
  • Gerçeğe yakınlık.
  • Mizah seviyesi.
  • Modifikasyon ve kişileştirme özgürlüğü.
  • Ana karakterle bağ kurma imkanı.
  • Bölüm sonu düşmanı eksikliği.
  • Önceki oyunlarla fazla benzerlik.

Oyundaki en büyük yeniliklerden biri ise Supremo, uranyum ile çalışan ve oynanış kolaylığı sağlayan aygıtlar. Supremolar ile roket atarak helikopter indirebilir, etrafı zehirleyebilir, gizlilik için kullanabilirsiniz. Supremoların tek kötü yanı dolum sürelerinin uzun olması ve sadece belli bölgelerde kullanılabilir olmaları.

Giyin ve Kuşan

Far Cry 6’da dikkat çeken özelliklerden biri de silah ve alet çeşitliliği. Farklı düşmanların farklı mermilere karşı daha savunmasız olduğunu görüyorsunuz. Silah modifikasyonları da tamamen oyuncunun kontrolüne bırakılmış.

Tarihe Tanıklık Et
Far Cry 6'nın hikayesi akademisyenler tarafından tarihe tamamen uygun ve paralel olacak şekilde kurgulanmıştır.

Aynı araçlarda olduğu gibi hem teknik olarak hem de görsel olarak silahları istediğiniz gibi geliştirebiliyorsunuz. Kaliteli bir bölüm sonu düşmanı ile çekişmeli bir savaştan keyif alan oyuncular için Far Cry 6 tatmin edici olmayabilir. Çünkü oyundaki bölgelerden biri hariç hiçbir görevde ve hikaye sonunda bölüm sonu düşmanı yok.

Hikayenin ana karakteri Dani Rojas eski bir asker ve yetim. Bu nedenle karakterin zaten hakim olduğu ve oyuncuyu zorlamayan pek çok yetenek mevcut. Suikast düzenlemek, bir yere tırmanmak gibi aksiyonları öğrenmesine gerek kalmadan yapabiliyor. Yapabildiklerinin kapasitesini arttıran en önemli unsurlardan biri ise, kıyafetleri. Karakteri göreve uygun giydirmek Far Cry 6’da çok önemli. Çünkü bir kıyafetiniz size zehirli ortamlarda bağışıklı hale getirirken, bir kıyafetiniz şarjör kapasitenizi arttırıyor.

far cry 6 inceleme

Oyundaki yan görevleri bulmak kolay değil. Hangi görevin nerede olduğunu keşfetmek için düşman merkezlerini ele geçirmek gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınız ise tamamen size bırakılmış. İsterseniz suikast düzenleyip herkesi gizlice öldürebiliyorsunuz, isterseniz kalabalık gidip savaş çıkarabiliyorsunuz. Ayrıca yan görevlerde mizah oldukça öne çıkıyor. Görevler boyunca eski Far Cry oyunlarına ve hatta Assassin’s Creed gibi kült oyunlara göndermeler var.  

MSI Radeon RX 6900 XT GAMING Z TRIO
MSI Radeon RX 6900 XT GAMING Z TRIO

16 GB GDDR6

256 bit

16000 MHz Bellek Hızı

Biz Far Cry 6'nın eşsiz dünyasını, biricik tropikal adası olan Yara'yı AMD cihazlarımız ile denedik ve gerçekten oyunun dünyasına aşık olduk. Ekran kartımızın TRI FROZR 2 termal sistemi sayesinde çok sessiz ve bir o kadar da verimli bir deneyim yaşadık. Oyun saatler boyu yağ gibi akıp gitti resmen. 

Donanımımızın AMD olması elbette kasıtlı ve akıllıca bir seçim oldu bizim için. Sebebini siz sormadan açıklayalım: AMD'nin biz oyuncular için sağladığı müthiş fırsatları var. Biz de yerimizde durur muyuz? Hemen kaptık fırsatları.

Raise The Game 

Bu fırsatlardan ilki Raise The Game. Belirli AMD işlemcileri ve ekran kartlarından oluşan bir sistem topladığınız zaman Far Cry 6 ve Resident Evil Village gibi yeni oyunlar sisteminizin yanında ücretsiz geliyor! Birisi devasa bir açık dünya RPG deneyimi sunarken bir diğeri de korkudan ışık açtırıyor. Gel de değme keyfime! 

Far Cry 6
Far Cry 6
71,81
den başlayan fiyatlarla

Xbox Game Pass PC 

"İki oyun ile yetinemem ben!" diyenlerdenseniz.. AMD sizin üzerinize de yüzlerce oyun fırlatıyor. Nasıl mı? Bayağı fırlatıyor. Yine belirli ekran kartları veya işlemciler ile donatılmış bir sistem alırsanız, AMD 1 aylık Xbox Game Pass PC hediye ediyor. 

Diğer FPS'lerin Aksine...

BioShock veya Left 4 Dead gibi FPS oyunlarında karşımıza sıkça çıkan eksiklerden biri oyuncu ve ana karakter arasında bağ kurulmaması. Far Cry 6 bu eksiği kapatmak için küçük ama etkili yenilikler yapmış. 

Co-Op Özelliği
Far Cry 6 aynı zamanda Co-Op bir deneyim de sunduğundan arkadaşlarınızla beraber sabahlara kadar bu benzersiz deneyimi yaşayabilirsiniz.

Örneğin, oynunu tamamını Dani’nin gözünden oynamak yerine bazı yerlerde üçüncü şahıs gözüne geçiş yaparak karakteri uzaktan görebiliyorsunuz. Bu da bulunduğu ortamda nasıl göründüğünü, durduğunu ve davrandığını izlememize olanak sağlayarak bizi karaktere yaklaştırıyor.

Ya da Dani arabada radyo açık giderken kendini kaptırıp şarkı söylemeye başlayabiliyor. Ya da, topladığınız ev veya otları kamplarda yemekten sorumlu insanlara bağışlamanız mümkün. Bu Red Dead Redemption’daki sistemi andırıyor, fakat ondan farklı olarak topladığınız itemlerin kaydı tutulmuyor. Ana karakter ve yan karakterler arasında kurulan diyalogların doğallığı ve mizah seviyesi de oyuncuyu ve Dani arasındaki birliği arttırıyor.

far cry 6 incelemesi

Sonuç Olarak

Özetlemek gerekirse, Far Cry 6 oyuncuya eşsiz bir deneyim sunmasa da fazlasıyla gerçekçi ve geliştirilmiş bir deneyim sunuyor.

Far Cry 6
Far Cry 6
71,81
den başlayan fiyatlarla

Haritayı keşfetmek, karakterleri tanımak ve bol bol iletişim kurmak, oyundaki çoğu unsuru kendi zevkine göre modifiye etmek ve en önemlisi bir devrimin başını çekmeye ilgili olanlar için Far Cry 6 kesinlikle oynanması gereken bir oyun.

Far Cry 6 yayınları