En İyi Ücretsiz Oyunlar

En İyi Ücretsiz Oyunlar

Ahh ücretsiz oyunlar… Ücretsiz oyunları kim sevmez öyle değil mi? Öylesine güzel ücretsiz oyunlar var ki tamamen oyuncunun alacağı zevke odaklanmış stüdyolar tarafından geliştirilen, biz de bunların bir koleksiyonunu yapmadan duramadık.

Birçok oyuncunun bildiği hatta tecrübe ettiği üzere bir oyun ücretsiz ise o oyunda çok yüksek ihtimalde ‘micro-transaction’ adında oyun içi satın alım opsiyonları mevcuttur. Aksi takdirde yapımcılar nasıl para kazansın değil mi? Ancak bunlar bazı oyunlarda oyunun gidişatını bir hayli etkileyen türdeyken bazıları ise oyuncular arasındaki dengeyi hiç etkilemez ve sadece kozmetik ürünler satar.

Biz de bu koleksiyonu oluştururken P2W öğeleri barındırmayan ve hiç para harcamadan bile çok büyük zevk alabileceğiniz ücretsiz oyunları öne çıkaracağız. Herkesin cüzdanı değerli.

Paladins

Öylesine güzel bir oyun ki Paladins, tamamen ücretsiz ve hiçbir şekilde P2W öğesi barındırmıyor. Temelde Blizzard Entertainment’ın Overwatch mekaniklerine benzer bir yapı sunan Paladins barındırdığı onlarca karakter ve karakter yetenekleri ile tüm kitlesine üst düzey bir deneyim sunuyor.

Neredeyse her hafta gelen güncellemeler ile oyuna sürekli yeni item’lar, karakterler, haritalar ekleniyor ve çıktığı günden bu güne kadar hiçbir şekilde canlılığını yitirmemiş bir oyun olmayı başardı. Ayrıca bu kadar dinamik bir oyun olmasına ragmen ‘Yeni oyuncu deneyimi’ o kadar güzel tasarlanmış ki oyuna adapte olmak, hızını yakalamak hiç de zor değil. Düşük sistemli bilgisayarlarda bile yağ gibi akan bu oyunu denemeden geçmeyin.

Paladins®
Paladins®
Ücretsiz

Crusader Kings 2

Şimdi sırada Civilization benzeri bir strateji oyunu olan Crusader Kings 2 var. Oyun öylesine detaylı ki bazen içinde bulunduğunuz durumları anlamlandıramayacak seviyeye gelebilirsiniz.

Küçük kızım farelere işkence çektiriyor diye kızmalı mıyım? Annemi, kardeşimi öldürmeyi planladığı için hapse tıkmalı mıyım? Çocuğumun eğitimini Etiyopyalı bir kadına emanet etmeli miyim? Bu sorular ve benzerlerini bu oyunda kendinize çok soracaksınız ve kararlarınızı vermeden önce epey bir düşüneceksiniz.

Böylesine bir içerik ve detay sunan Crusader Kings 2’nin tamamen ücretsiz olması akıllara sığmıyor değil mi? Oyunda daha da ilerlemek isterseniz satın alabileceğiniz DLC’ler mevcut tabii ki. Ancak hiç DLC almadan bile çok rahat 200-250 saat gömebileceğiniz bir oyundur kendisi.

Crusader Kings II
Crusader Kings II

VRChat

Bu oyunu bilmeyeniniz yoktur. VRChat’in neredeyse tüm içeriği yine kendi oyuncuları tarafından oluşturuluyor. Yani siz kendinize ait kocaman bir dünya / oda / mekan tasarlayayım, içini dilediğim gibi dekore edeyim ve diğer insanlar da burada benimle eğlenebilsin derseniz: VRChat tam da sizin yeriniz.

Sword Art Online sevenlerin hayalleri bu oyunla beraber yarım da olsa gerçeğe dönüşüyor diyelim. Mesela bir VRChat oyuncusu tarafından SAO’daki başlangıç köyünün neredeyse birebir aynısı yapılmış.

Hatta ‘Gleam Eyes’ boss’unu bile tasarlayan oyuncular mevcut. Yani oyun sizin hayal gücünüzle sınırlı tamamen. 

Şunu da söyleyelim; oyunu 2 mod ile açabiliyorsunuz. VR Modu ve Non-VR modu. Böylelikle VR gözlüğünüz olmasa bile oyunu monitörünüzden bir MMO gibi oynayabiliyor, arkadaş edinebiliyor, dilediğiniz gibi zaman geçirebiliyorsunuz. Yine tamamen ücretsiz olan bu oyun, arkadaşınız olmasa bile girip saatlerce oynayıp arkadaş edinebileceğiniz harika bir oyun.

VRChat
VRChat

Runescape

Adını tüm dünyaya duyurmuş olan Runescape oyunu, gerçekten bunu başarmakta haksız değil. Oyuna başladığınızda bir ‘hiç kimse’siniz ve karakterinizin hangi alanlarda uzmanlaşacağını, nasıl bir hayat süreceğini, nerede bir evi olacağını bile sizin belirleyebildiğiniz bir oyun.

Dilerseniz sessiz sakin hayatını sürdüren bir balıkçı, dilerseniz bir madenci, dilerseniz harika bir aşçı, dilerseniz de maceradan maceraya yola çıkan bir savaşçı veya hırsız olun. Tamamen size kalmış. Oyun RPG türünü tanımlayan nitelikte bir oyun. Daha da iyisi varsa o da şu ki, evinizdeki bilgisayarın başında değilsiniz, işe, okula veya başka bir yere gittiniz ve boş zamanınız mı oldu? Telefonunuza bile Runescape indirip aynı karakteriniz ile kaldığınız yerden devam edip ilerleme kaydedebilirsiniz.

Old School RuneScape
Ücretsiz
RuneScape ®
Old School Runescape
Oyunun 'Old School' versiyonu (bu versiyon da ücretsiz), güncel versiyonundan çok daha fazla oynanmakta. Toplam 29 Milyon, günde ise ortalama 2 milyonu aşkın oyuncu Old School Runescape'de maceralarına devam ediyor.

Oyunda onlarca farklı geliştirebileceğiniz yetenek mevcut. Bu yeteneklerden bazıları ise ‘Premium Membership’ istiyor ancak bunu almasanız bile oyunda diğer oyunculardan eksi hiçbir yanınız olmamakta, aksine yeterince oynadığınız zaman Member olan oyunculardan bile güçlü olabiliyorsunuz. Yani ne kadar ekmek o kadar köfte hesabı tam bir MMORPG oyunu. Her geçen gün oyuna getirilen yenilikler ile oyun sürekli güncel ve canlı tutuluyor. Yani ölü bir kitle beklemeyin. En son çıkan harika grafikli onlarca MMORPG’den çok daha fazla oyuncu kitlesine sahip Runescape.

Koleksiyondaki oyunlar birçok oyuncuya az gibi gelse de başta da dediğimiz gibi; P2W öğelerinin oyun dengesini bozmadığı ve tamamen oyuncunun aldığı zevke odaklı oyunları seçtik. Dileriz herkesin hoşuna gider. İyi oyunlar!