En İyi Erken Erişim Oyunları (2021)

En İyi Erken Erişim Oyunları (2021)

Her oyunun başarılı olabilmesi için illa geliştirilme sürecinin bitmiş olması gerekmiyor. Özellikle bilgisayarlarda henüz 1.0 sürümüne ulaşmayı başaramamış, aktif olarak geliştirilen oyunlar, erken erişim seviyesinde piyasaya sürülebiliyor.

Oyuncular, bir oyuna erken erişim sürecinde katılınca hem daha düşük bir bedel ödüyor oyun için, hem de geliştirilme sürecine doğrudan etki edebiliyor geri bildirimler ve daha fazlası ile. Yalnız, bu kategoride her oyun ilgi çekici olmayı başaramıyor. Bu yüzden de en iyi erken erişim oyunlarını sizlere bir yazıda göstermek istedik.

Valheim

Son zamanların en çok konuşulan oyunlarından biri olan Valheim, Viking temasına sahip olan bir hayatta kalma oyunu. Henüz erken erişim sürecinde olan bu oyun, en az 1 sene boyunca da bu sürecin içerisinde kalacak. Oyunun geliştiricileri, beta seviyesinde olduğu gibi erken erişim seviyesi boyunca da oyunculardan geri bildirim toplayacak ve bu şekilde oyun geliştirilecek. Normal şartlar altında oyunun 2022 senesinde erken erişim sürecinden çıkması bekleniyor ama oyuna çok daha kompleks içerikler eklenirse, her zaman için ertelenme yaşanabilir.

Valheim oynanış

Valheim
Valheim

Ranch Simulator / RanchSim

Ranch Simulator, veya Steam üzerindeki tam adı ile Ranch Simulator - Gerçekçi Çok Oyunculu Tarım Yönetimi Sanbox Çiftlik Oyunu; Çiftlik, Hasat, Avcılık ve İnşaat Simülatörü bir erken erişim oyunu. Valheim oyununda olduğu gibi bu oyunda da geliştiricileri, topluluk ile birlikte oyunu geliştirmek istiyor ve 8-12 ay boyunca da bu sürecin devam edileceği tahmin ediliyor. Bu arada, erken erişim diye oyunda pek bir içeriğin olmadığını düşünmeyin; oyuncular şu anda temel mekanikleri ve genel çiftçilik rutinlerini deneyimleyebiliyor. Ayrıca oyuna düzenli olarak yeni içerikler de geliyor.

Ranch Simulator Oyun, Ranchsim

Ranch Simulator - The Realistic Multiplayer Agriculture Management Sandbox; Farm, Harvest, Hunt & Build
Ranch Simulator - The Realistic Multiplayer Agriculture Management Sandbox; Farm, Harvest, Hunt & Build

Mount & Blade II: Bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord, erken erişim mantığına pek yabancı değil. Bu seriye ait diğer oyunlar da erken erişim olarak piyasaya sürülmüştü ve her oyun, topluluk ile birlikte çok daha başarılı bir şekilde geliştirilmişti. Bu yüzden, Mount & Blade II: Bannerlord da erken erişim seviyesinde piyasaya sürüldü ve geliştirici ekip, oyunun en az 1 sene boyunca bu seviyede kalacağını öngörüyor. Bu arada, normalde erken erişim sürecindeki oyunlar, tam sürüme geçtikten sonra fiyat artışı gerçekleştirebilirdi ama Mount & Blade II: Bannerlord için böyle bir plan şimdilik yok gibi görünüyor.

Mount blade bannerlord

Mount & Blade II: Bannerlord
Mount & Blade II: Bannerlord
149,99
den başlayan fiyatlarla

Phasmophobia

Phasmophobia oyununun neden erken erişim seviyesinde olduğunu sanıyorum ki anlatmamıza gerek yok; artık herkes durumu anladı. Geliştirici ekibin dediğine göre bu oyun, 2021 senesi içerisinde tam sürüme geçecek ama tabii ki ertelenmeler yaşanabilir. Bu arada, oyunun tam sürümünde çok daha fazla ekipmanın, haritanın, hayaletlerin ve topluluk tarafından önerilen diğer içeriklerin yer alacağı belirtiliyor. Tabii tüm bunlar, tek bir güncelleme ile oyunculara sunulmayacak. Phasmophobia, bu içerikleri erken erişim süreci boyunca, teker teker, güncellemelerle içerisine ekleyecek.

Phasmophobia oyun

Phasmophobia
Phasmophobia

BeamNG.drive

Arabalarla alakalı olarak her şeyi yapabileceğiniz bir simülasyon oyunu mu arıyorsunuz? O zaman BeamNG.drive oyununa bir göz atmanızı öneriyoruz. Kendisi, fizik temelli bir simülasyon oyunu. Oyuncular, bu oyunda tamamen özelleştirilebilen arabalar ve bolca farklı oyun modu sunuyor. 2015 senesinde piyasaya sürülmüş olan BeamNG.drive, şimdilik erken erişim sürecini bitirmeyi planlamıyor; oyunda sürekli olarak düzeltilecek şeyler ve eklenecek içerikler bulunuyor. Yine de geliştirici ekip, gelecekte tam sürüme geçmek ve net bir açık dünya temelli araba oyunu yapmak istiyor BeamNG.drive yapıtını.

BeamNG.drive

BeamNG.drive
BeamNG.drive