Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
312,90
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring Silahlar ve Silah Yükseltmeleri

Elden Ring Silahlar ve Silah Yükseltmeleri

Elden Ring oyununda kullandığımız, düşmanlara ve Boss’lara karşı savaştığımız en önemli şeyler oyunda silahlarımız olacak. Önceki Souls oyunlarından tanınan silahların yanı sıra bu oyuna eklenen yeni silah çeşitleri de var.

Ayrıca Ashes of War mekaniği sayesinde Silahların geliştirme şekli de farklılık gösteriyor. Bu yazımızda oyunda bulunan silah çeşitlerini, geliştirme mekaniklerini ve hangi silahın hangi sınıfa ait olduğunu ele alacağım.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Silah Gereksinimleri ve Scaling (Ölçeklendirme)

From Software’ın yapmış olduğu önceki oyunlar gibi bu oyunda da tüm silahlar silahı etkili bir şekilde kullanmak için karşılanması gereken Stat gereksinimlerine sahip olacaklar. Buna örnek verecek olursak eğer gerekli Stat’lara sahip değilseniz o silahın getirdiği becerileri kullanmayacaksınız. Bu yüzden size en uygun silahı bulmak için bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Ölçeklendirme, Strength ve Dexterity gibi belirli bir Stat’a yaptığınız geliştirme sonucunda bir silaha ne kadar hasar eklendiğidir. Buradaki sistemde önceki Souls oyunları gibi olacak. “S” en iyi Scale olacak ve onu “A”, “B”, “C”, “D”, ve “E” takip edecek. Harf ne kadar iyi olursa belirtilen Scaling Stat’a geliştirme yaparak o kadar fazla hasar vereceksiniz.  Bazı silahların birden fazla Scaling Stat’ı olacak. Bu yüzden bunların ne olduğuna önem vererek harcanan Attribute Point (Özellik Puanı) başına size en fazla hasar verenleri arttırdığınızdan emin olun. 

elden ring en iyi silahlar

Hasar Türleri

“Damage” kelimesini bütün oyuncuların bildiğini düşünerek yazı boyunca Hasar olarak kullanacağım ancak oyun çıktığında sizler bunu Damage olarak görüyor olacaksınız. Oyunda bulunan bütün silahların bir veya daha fazla Hasar Türü olacak. Küçük bir örnek verirsek Longsword hem Standard hem de Pierced (delme) hasarı verecek. Bunun sebebi normal saldırıların Standard hasar veriyor olması ancak güçlü saldırılarının Pierced hasar vermesi. Bu hasar türlerini tabi boşuna koymamışlar oyuna.

Legion 5
Legion 5

AMD Ryzen™ 7 5800H mobil işlemciye kadar

NVIDIA® GeForce RTX™ 3070'e kadar grafik kartı

15" FHD ekran

Oyundaki birçok düşman belirli hasar türlerine karşı zayıf veya dirençli olacak. Bu yüzden bir savaşa girerken karşınızdaki düşmana göre bir silah seçmek ve seçtiğiniz silahın hasar türlerini bilmek doğru olacak. Bu da oyuna güzel bir taktiksellik ekliyor diyebiliriz. Oyunumuzun çok güzel yaptığı bir iş ise sizi bir silahı kullanmak zorunda bırakmaması. Bu ne demek diye sorarsanız kullanmayı sevmediğiniz bir silahı sırf düşmanınıza daha fazla hasar veriyor diye kullanmak zorunda değilsiniz. Birçok silahın hasar türünü bir Site of Grace’e giderek Ashes of War menüsünden bir Ash yerleştirerek değiştirebilirsiniz. Bu menüden silahınızı seçtiğinizde mevcut olan silahlarınızdan hangi Ashes of War’u kullanabileceğinizi göreceksiniz. Bir örnek olarak Longsword üzerinde Gravitas Ash’ini kullanırsanız silaha diğer hasar türlerinin üzerine bir de büyü hasarı eklemiş olacaksınız.

elden ring silahlar

Bunu yapmak silahınızın Stat’larını değiştirecek ve bazılarının artmasına sebep olacaktır. Oyunda üç farklı hasar türü olacak ve bunların içinde kendilerine özgü hasar çeşitleri olacak. Bunlardan ilki Fiziksel Hasar. Bu türe ait üç farklı saldırı olacak. İlki zırhlı düşmanlara karşı etkili olan ancak Scaly (pullu) düşmanlara karşı zayıf olan Strike Damage. İkincisi Orta zırhlı veya zırhsız düşmanlara karşı etkili olsa da zırhı çok kuvvetli olan düşmanlara çok hasar vermeyen Slash Damage. Son olarak yine zırhı kuvvetli olan düşmanlara karşı zayıf olan ancak Scaly ve orta halde zırha sahip düşmanlara karşı etkili olan Pierced Damage. İkinci Hasar Türümüz ise Elemental Hasar. Bu türe ait dört farklı hasar çeşidi olacak. Birincisi zırhlı düşmanlara karşı etkili olan ama büyü odaklı düşmanlar karşısında zayıf olan Magical Damage. İkinci Elemental tür ise zırhsız, Fleshy (etli) ve Undead (ölümsüz) düşmanlarımıza fazlaca hasar veren ancak fazla zırha sahip olan ve ejder odaklı düşmanlara hayli az hasar veren Fire Damage. Elemental türün üçüncü üyesi ise ejder bazlı ve fazla zırhlı düşmanlarımıza hasarımızı arttıran Lightning Damage olacak. Son olarak da ölümsüzlere karşı hasarımızı arttıran Holy Damage bu türün son üyesi olarak karşımıza çıkacak. Üçüncü ve son Hasat türümüz ise hepimizin bildiği Critical Damage olacak. Bu özellik Critic Hasar yiyebilen bütün düşmanlara karşı etkili olacak. Ancak arkadan bıçaklanamayan düşmanları da hasara daha açık bir hale getirecek.

Silah Yükseltmeleri

Silah yükseltmelerimizi Church of Elleh bölgesinde bulunan Smithing Table’ı kullanarak yapacağız. Burada bulduğumuz silahların yükseltmek için topladığımız rünleri ve Stone Shard’ları (Demir taş parçaları) kullanabileceğiz. Bir silah yükselttiğimizde aynı silahın temel  sürümünden “+1” sürümüne geçtiğini göreceğiz. Bu da onun bir kez yükseltildiği anlamına gelecek. Bu yükseltmeler silahın sadece temel hasarını arttırmak ile kalmayacak aynı zamanda silahın genel Scale’ını da iyileştirecek. Örnek olarak Lonsword’u “+1” yaptığımız zaman Strength Scaling’i D’den C’ye geçecek ve Strength arttırarak kazandığımız hasarı iyileştirecek.

Silah türünü değiştirmek için ise az önce de bahsettiğim Ashes of War mekaniğini kullanacağız. Bir silahı “+10” seviyesine kadar güçlendirmemize izin verilecek. Oyunda altı farklı çeşit yükseltme seçeneği olacak. Bunlardan ilki Standard Yükseltme olacak. Bunu yaptığımızda silahın orjinal Scale’ı ve hasarı değişmeyecek ve herhangi bir özellik eklemeyecek. Yine de silahınıza beceri ekleyebileceksiniz.  İkinci olarak Keen Upgrade yapabiliyoruz. Bunu yaparak Strength Scale’ını azaltarak Dexterity Scale’ımızı güçlendirmiş oluyoruz. Quality Upgrades ise karşımıza çıkan diğer bir tür. Temel hasarı azaltarak Strength ve Dexterity Scale’larını dengeliyoruz. Bir diğer tür ise Lightning Upgrades. Silahımıza Lightning Damage ekliyor ancak temel hasarını ve Strength Scale azaltıyor. Silahımıza Magic Damage ve Intelligence ekleyen ancak bunu yaparken temel hasarı ve Strength / Dexterity Scale’ını düşüren Magic Upgrades ise başka bir güçlendirme türü. Son olarak da fiziksel hasarı azaltan ve Strength Scale’a en fazla zarar veren Holy Upgrades oyunumuzda yer alacak. Holy Upgrades sadece kalkanlarımız için geçerli olan bir yükseltme türü olacak.

elden ring en iyi silah

Silah Becerileri ve Ashes of War

Oyunda kullanacağımız bütün silahların kendine özgü bir becerileri olacak. Bu becerileri kullandığımız zaman can barımızın altında bulunan mavi renkli FP’miz azalacak. Bütün becerilerin kendine özgü FP maliyetleri olacak. Bazı beceriler ise becerileri kullandığımız tuşa basılı tutarak daha fazla FP harcanmasına sebep olacaklar ancak daha fazla hasar vuracaklar. Silahlarda bulunan becerilerimizi Ashes of War kullanarak değiştirebileceğiz. Bunu her silah ve beceri için yapamayacağız. Bu Ash’ler bütün silahlar ve bütün becerileri üzerinde çalışmayacak.

Bazı Ash’lerin üzerinde kullanılması gereken silah türleri olacak. Ashes of War kullanmak hiçbir  zaman için kalıcı olmayacak. Bu da herhangi bir beceriyi silaha uyguladığınız Ash’i kaldırarak eski haline getirebileceğimiz ve o Ash’i farklı bir silah veya beceri üzerinde tekrar kullanabileceğimiz anlamına gelmekte. Dragonscale Blade, Reduvia ve Ordovis’ Greatsword gibi benzersiz silah becerileri üstünde Ashes of War kullanamıyoruz.

Ashes of War mekaniğinin detaylarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Elden Ring Silah Türleri

Daggers

Daggers (hançerler) bir silah türü olarak karşımıza çıkıyor. Menzilleri son derece kısıtlı olan bu silahların saldırı hızları da bir o kadar fazla. Aynı zamanda Arkadan Bıçaklama ve Ripost yaparak kritik vuruş hasarı vermemize olanak tanıyorlar. Eğer oyunu Stealth (gizli) bir şekilde oynamayı planlıyorsanız bu silah tam size göre olacak. Bu silahlar bir dizi farklı Ashes of War ile uyumlu olacaklar. Ancak kapalı ağ testinde benzersiz bir silah olan Reduvia dışında herhangi bir Dagger henüz görmedik.

Straight Swords

Bir başka silah türü olan Straight Swords (düz kılıçlar) kesme ve itme saldırıları arasında bir denge sağlayan güvenilir silahlarımızdır. Bu silahları düşmanlarımıza ve boss’larımıza büyük miktarda hasar vermek için kullanabiliriz. Özellikle bir kalkan ile birlikte kullandığımız zaman çok iyi çalışan bu silah türü oynaması da kolay olan bir tür olarak karşımıza çıkıyor. Bir saldırı engellemesinden sonra hızlıca karşı saldırı yapmamıza olanak tanıması çok büyük avantaj sağlayacak. Neredeyse bütün Ashes of War ile uyumlu olan bu silahlar son derece çok yönlü ve birçok farklı şekilde kullanılabilecek. Longsword bu türe ait bir silah olarak oyunda yerini alacak. 

Greatswords

Büyük miktarda hasar veren bu tür sizin karakterimizin hareketliliğini feda etmesini isteyecek. Bunun sonucunda ise biraz daha savunmasız kalacaksınız. Bir nevi yüksek risk yüksek ödül diyebiliriz. Karakteri saldırılara karşı daha korunmasız hale getirse de doğru kullanıldığı zaman tam olarak istediğiniz hasarı size sağlıyor olacak. Bastard Sword ve Ordovis’ Greatsword bu türe ait iki silah çeşidimiz.

Curved Swords

Kavisli görüntüsünden dolayı bu adı taşıyan türümüz tam bir Slash (kesme) tabanlı saldırı uzmanıdır. Hareketlilikten ödün vermeden düşmanlara makul miktarlarda hasar verebilir. Diğer yakın dövüş silahlarından daha hızlı bir şekilde hasar vermemize olanak sağlar. Bu özelliği ile de tam bir hızlı hareket eden düşman katili diyebiliriz. Scimitar bu türe ait güzel bir silah olarak oyunda bizleri bekliyor.

Katanas

Orta menzilli dövüşte uzman olan bu silah türü birçok durumda düşmanlara çok fazla hasar verebilen Hemorrhage Status Effect (kanama) kullanan bir tür. Birçok oyuncunun hamle setleri için bu silahı seçecek olması şaşırtmayacaktır.Ağ testinde yalnızca bir adet Katana gördük. O da benzersiz bir silah olan Dragonscale Blade. Benim de en çok heyecan duyduğum silah bu diyebilirim.

Double-Edged Swords

Bu silahları kullanmak hayli zor gibi gözüküyor. İki taraflı olsalarda tek elle kullanılabilecekler. Ancak asıl güçlerini çift elle kullandığımız zaman göreceğiz. Aynı anda birden fazla hedefe vurmamıza olanak sağlayan bu tür Spinning Slash Attack saldırılarını seven oyuncular için keyifli olacak. Twinblade isimli silahımız bu türe özgü havalı bir kılıç olarak karşımıza çıkıyor.

Hammers

Belki de en az ilgi çekici silah türü olabilir. Düşmanlara karşı güçlü gözükseler bile kullanması acayip yavaş. Ağır zırhlı düşmanlara karşı etkili gözüküyor çünkü kalkanları yok etme ve korumaları kırma gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Görünüş olarak da beni çok tatmin etmediği için muhtemelen zorunda kalmadıkça kullanmadığım bir silah türü olacak. Club ismine sahip bir Hammer olması da ismi üstünde bile çok düşünülmediği gerçeğini gözler önüne sermekte.

Axes

Tek elle kullanılan bir silah türü. En iyi verimi yakın dövüşte kullandığımız zaman alabileceğiz. PvP modunda avantaj sağlayacak olsa da normal oyunda tam olarak nasıl bir kullanıma sahip olacaklar kestirmek biraz zor gibi. Yine çok bilindik bir isme sahip olan Battle Axe bu tür altında olan bir silahımız.

Spears

Karakterimizin güvenli bir mesafeden yakın dövüşe girmesine izin verecek olan bir tür. Ayrıca menzilleri sebebiyle at üstünde de en kullanışlı silah olmaya aday gibi gözüküyor. Winged Spear sizi mesafeli savaşlar yapmanız için teşvik edecek gibi gözüküyor.

Great Spears

Spear’s size yetmediyse daha büyüğünü verelim diyerek ağır mı ağır bir silah türü olarak oyuna eklenmiş. Ağır olmasından dolayı saldırı hızımızı azaltıyor olsa bile kayda değer bir mesafeden yaptığınız yıkıcı darbeler onları kullanışlı kılacak. Kullanım mesafeleri fazla olduğu için at üstünde diğer silahlara oranla daha kullanışlı gibi gözüküyor. Lance gibi havalı bir ismi olan bu silahı mutlaka deneyeceğim.

Light Bows

Uzaktan saldırmak için sadece büyülere ihtiyacınız yok. Aynı zamanda Light Bow’unuz var ise düşmanlarınıza uzak mesafelerden hasar verebilirsiniz. Gayet hızlı ateş edebiliyor olsanız bile malesef her atışınız az miktarda hasar veriyor olacak. Aynı zamanda kullanmak için oklara ihtiyacınız olacak bu yüzden yanınızda her zaman ok bulundurduğunuzdan emin olmalısınız.  Oklar satın alınabildiği gibi karakterimiz tarafından da üretilebiliyor. Shortbow ismi verilen yayı Legolas edası ile kullanabilirsiniz.

Glintstone Staves

Büyücülük yapmak için kullanmak zorunda olduğumuz silah türü. Eğer sihirli büyüler kullanmak istiyorsanız Glintstone Staff kuşanmış olmanız gerekmekte. Tek başlarına çok yeterli gibi durmadıkları için ikincil veya üçüncül bir silah olarak değerlendirmekte fayda var. Bu türün altında olan silahımızın ismi ise Carlan Sorcerer Staff olarak karşımıza çıkacak.

Sacred Seals

Incantation yapmak için bu silah türüne ait silahları kuşanmış olmanız gerekmekte. Bu silahları Ashes of War kullanarak yükseltemiyoruz. Kullanmak için Faith Stat’ına bağlıdırlar. Finger Seal ve Clawmark Seal bu türün altındaki iki silahımız olacak.