Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
312,90
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Elden Ring Ashes of War Mekaniği ve Yerleri

Elden Ring Ashes of War Mekaniği ve Yerleri

Ashes Of War birleştirilince bir silah yaratan ve bu silahın becerilerini ve hasar türünü belirleyen özel öğelerdir. Silahlarınızın ve kalkanlarınızın özelliklerini değiştirmek ve onlara yeni yetenekler eklemek için bu eşyaları kullanacağız. Bu sayede bir silahı kendi oynayış şeklinize uygun hale getirebilirsiniz.

Ashes of War Nasıl Kullanılır?

Bir Site of Grace’e gidip Ashes of War menüsünü seçin. O menünün açılabilmesi için en az bir tane Ash of War’a sahip olmanız gerekiyor. Menüye girdikten sonra bir tane Ash seçerek silahınız veya kalkanınız üzerindeki etkisini görebilirsiniz. Bunu silahınıza veya kalkanınıza uygulayarak yeni beceri elde edinebilirsiniz.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Bu Ash’leri kullanarak ekipmanınızın statını karakterinizin istatistikleri ile eşleştirebilirsiniz. Aynı zamanda yine bir Grace of Site’a giderek aynı menü üzerinden daha önceden Ash uyguladığınız bir silah veya kalkanı tekrar iade ederek gücünü kaldırabilirsiniz. Bunu yaparsanız eşyalarınız eski özelliklerine geri dönecektir.

elden ring ashes of war yerleri

Bilgi
Ancak bu Ash'leri bütün silahlarımız ya da ekipmanlarımız için uygulayamayacağız. Örneğin Dragonscale Blade gibi benzersiz silahlar ve büyülere bunu ekleyemeyeceğiz.

Aynı Ash’in birden fazla kopyasını bulup elimizde tutabiliyor olmamız büyük bir avantaj. Bunun sayesinde birkaç ekipmanımıza aynı Ash’i uygulayarak özelliklerini arttırabiliriz. Bu da biz oyuncular için yine özgürlük sağlayan bir başka mekanik olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı Ash türünden birkaç ekipmana ekleyebiliyor olsak da maalesef bir ekipmana aynı anda sadece bir çeşit Ash ekleyebileceğiz. Eğer bu Ash’i başka bir ekipmana aktarmak isterseniz öncelikle diğer ekipmanınızdan kaldırmanız gerekiyor. Bunu yapmak için herhangi bir bedel ödemiyoruz. Bu yüzden rahatça kendi oyun stilinize göre istediğiniz ekipmanlara sürekli farklı Ash’ler ekleyerek kendi oyun tarzınızı bulabilirsiniz.

Önceki From Software oyunlarının aksine bu oyunda ekipmanlarınızın hasar türünü değiştirmek ve istatistiklerini güncellemek için Ash hariç bir şeye ihtiyaç duymayacaksınız. Hasarınızı ve istatiklerinizi artırmak için ekipmanlarınıza Smithing Stone Shard ile yükseltmemiz de gerekecek. Bu yükseltmelerin sonucu kullandığımız Ash türüne göre şekillenecek.

elden ring ashes of war mekaniği

Ashes of War Yerleri

Oyunda Ash’leri elde etmenin iki yolu var. Birincisi düşmanları ve bossları öldürerek elde etmek ikincisi ise açık dünyada gezerken bulacağınız cesetlerin üstünü arayarak elde etmek. Daha doğrusu bir cesedi yağmalayarak elde edebiliyorsunuz. Ancak bunlar rastgele olmayacaklar. Bu yüzden bir Ash’in yerini biliyorsanız onu gidip alabileceksiniz. Her oynayışınızda o Ash yine aynı şekilde orada olacaktır.

Standard Ashes of War

Hiçbir özellik uygulamaz ancak beceri seçtirir. Bütün silahlar ve kalkanlar üzerinde kullanılabilir. Örnek olarak Barricade Shield'ı verebiliriz. Kullandığınız ekipmana Barrica Shield becerisi ekler. Bu da enerjinizi kalkanınıza yoğunlaştırarak sizi ağır darbelere karşı daha savunmalı hale getirir. Stormhill Alanında bulunan Forlon Hound Evergaol bölgesinde Bloodhound Knight Darriwil’in öldürülmesi sonucunda elde edebilirsiniz.

Keen Ashes of War

Beceri statınızı arttırır kuvvet ve taban hasarını azaltır. swords, Katana, Greatsword, Double-Edged Sword ve Great Spears gibi silahların üzerinde kullanılabilir. Bu türe ait ilk Ash Piercing Fang olacak. Aynı ada sahip beceriyi kazandıracak. Silahınızı yatay tutarak başlayıp engellenemeyen güçlü bir atış yaparsınız. Bloody Finger Hunter Yura’yı öldürdükten sonra elde edeceksiniz. İkinci Ash ise Repeating Thrust. Güç oluşturmak için silahınızı bükün, ardından güçlü bir atış dalgasını serbest bırakın. Bu becerinin kullanımı biraz vakit alacaktır ancak aldığı vakte değer miktarda hasar verecektir. Gatefront Ruins ve Limgrave de bulabilirsiniz.

Quality Ashes of War

Dexterity (güç) ve beceri statlarınızı dengeler ve temel hasarı azaltır. Swords, Katana, Greatswords, Curved Swords, Double-Edged Swords, Spears, Great Spears, Hammers ve Axes üzerinde kullanabilirsiniz. Üç farklı Ash var bu sınıfa bağlı olan. İlki Storm Blade. Silahınız hızlı bir şekilde art arada ateşlenebilen fırtınalı bir bıçağa sarılır. Limgrave alanında bulunan Murkwater Catacombs bölgesindeki Grave Warden üzerinden düşüyor. İkinci Ash ise geçici bir fırtına oluşturmak için silahınızı yere vurmanızı sağlayan bir beceri verem Storm Stomp. Stormveil Castle bölgesinde bulabilirsiniz. Bu türe ait son Ash ise silahınızı yüzünüze tutarak karalılığınızı gösterip bir sonraki saldırınızı güçlendiren Determination. Limgrave alanında bulunan Teardrop Scarab üzerinden size düşecek.

Lightning Ashes of War

Lightning (yıldırım) hasarı ekler ancak temel hasar ve dayanıklılık statlarınızı düşürür. Swords, Katana, Greatswords, Curved Swords, Double-Edged Swords, Spears, Great Spears, Hammers ve Axes silahlarının üzerinde kullanabilirsiniz. Thunderbolt adında bir tane Ash var bu sınıfa dahil olan. Bunu kullanarak bir yıldırım çakabilirsiniz ve art arda yıldırım atışları gerçekleştirebilirsiniz. Stormveil Castle bölgesinden ulaşabilirsiniz.

Magic Ashes of War

Bir başka tür olan bu Ash’leri kullanarak büyü ve zeka statlarınızı artırarak temel hasar ve beceri statlarınızı azaltırsınız. Swords, Katana, Greatswords, Curved Swords, Double-Edged Swords, Spears, Great Spears, Hammers ve Axes silahlarının üzerinde kullanabilirsiniz. Bu türün altında üç farklı Ash bulunmakta. İlki silahınızı sihirli bir parıltıya dönüştüren ve şarj ederek daha fazla güçlendirebileceğiniz Carian Glintsword.

ELDEN RING
ELDEN RING
599,00
den başlayan fiyatlarla

Stormgate bölgesindeki Teardrop Scarab üzerinden düşer. İkinci Ash ise Gravitas. Bu ash sayesinde yeri delin ve yerçekimi dalgaları düşmanlara zarar vererek onları içine çeksin. Limgrave bölgesinden bu Ash’i  almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Son olarak ise Glintsword Arch bu gruba dahil bir Ash. Glinstswordlar birleşip otomatik olarak saldıran bir yay oluşturur. Stormfoot Catacombs bölgesinde bulunan Burial Tree Watchdog’u alt ederek sahip olabilirsiniz.

Sacred Ashes of War

Ekipmanınıza Holy (kutsal) hasar ekler ancak fiziksel hasarı azaltır. Aynı zamanda blok ve güç statlarını da düşürür.  Kalkanlar üzerinde kullanabilirsiniz. Holy Ground bu türe örnek bir Ash olarak karşımıza çıkıyor. Toprağı Erdtree’ye adamak için kalkanınızı yükselterek sürekli olarak HP yenileyin ve hem kendinizin hem de müttefiklerinizin savunmasını güçlendirin. Limgrave alanında bulunan Tree Sentinel’in üzerinden düşer.