Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

God of War
329,00
den başlayan fiyatlarla
FOR HONOR™
29,25
den başlayan fiyatlarla
Sid Meier's Civilization® VI
32,85
den başlayan fiyatlarla
Düşük Boyutlu Efsane Oyunlar

Düşük Boyutlu Efsane Oyunlar

Artık ortalama bir oyunun bile boyutu 50-60GB gibi boyutlara ulaştığı şu günlerde bazı oyuncular gerek yavaş internetten gerek ise yer kalmamış HDD/SSD’lerden dolayı düşük boyutlu ve uzun süre kendini oynatan oyunları arıyor. Biz böyle oyunları ararız ararız ama genelde bulduklarımız da bizi sarmaz olur.

Biz de bu durumdan memnun olmayan biz ve bizim gibi tüm oyuncular için uzun süre sıkılmadan oynayabileceğiniz ve çok yer kaplamayan düşük boyutlu efsane oyunların koleksiyonunu yapalım dedik. Gelin başlayalım.

Ori and the Blind Forest

Bu oyun bir platform oyunu. Ama öyle normal platform oyunlarına benzemiyor. Hüzünlü bir hikaye, sanatsal bölüm tasarımları ve estetik müziklerin oyuna öylesine bir tat veriyor ki kendinizi gerçekten o dünyaya ait hissediyorsunuz.

düşük boyutlu oyunlar

Oyundaki mekanikler de gayet doyurucu ve güzel bir ilerleme hissiyatı da mevcut. Yani karakterinizin bir noktadan bir noktaya geldiğini oyun boyunca gözlemleyebiliyorsunuz. Ortalama 25-30 saat civarı bir oynanış sunan bu oyun 3.5GB gibi bir yükleme boyutuna sahip.

Ori and the Blind Forest
Ori and the Blind Forest
27,50
den başlayan fiyatlarla

Ori and the Will of the Wisps

İlk oyunun çok uzun süredir beklenen devam oyunu da yine bu koleksiyonda yerini alıyor. Ori and the Will of the Wisps, çıktığı 2020 yılında Steam’den “Üstün Görsel Stil” ödülünü ve bununla beraberinde onlarca ödül daha kazanmıştır.

az yer kaplayan oyunlar

İlk oyundaki kalite standartlarının bozulmadan devam ettiği devam oyunu da yine biz oyunculara görsel bir şölen ve orkestral müzikler eşliğinde büyük bir zevk yaşatıyor. Oynanış olarak birinci oyuna benzer özellikler olmasının yanı sıra yeni silahlar ve silah geliştirme alternatifleri sunarak oyunun çeşitliliği artırılmış.

E tabii bu oyun daha yeni ve gelişmiş olduğundan boyutu da birazcık büyüyor. Ancak piyasadaki diğer oyunlar ile karşılaştırıldığında, Ori and the Will of the Wisps’in istediği 10GB yükleme boyutu çok az kalıyor.

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps
50,00
den başlayan fiyatlarla

Super Meat Boy

Koleksiyonumuzun bir sonraki oyununda yine bir platform oyunu olan Super Meat Boy var. Çok basit oynanış mekanikleri ve tatlı bir ‘köfte’ karaktere sahip olan bu oyun, oynaması gerçekten çok zor platform oyunlardan birisi.

ufak boyutlu oyunlar

Ancak çok küçük de olsa bir hikayeye sahip olan Super Meat Boy’da köfte bir karakter olarak, kaçırılan kız arkadaşınızı kurtarmaya çalışıyorsunuz. Epey bir klişe konu da olsa yine de oyuna bir amaç verdiği bariz. Şimdi gelelim oyunun boyutuna. 300MB yükleme boyutuna sahip bu oyun anlayacağınız üzere ne büyük bir yer kaplıyor ne de çok büyük bir sistem gereksinimi istiyor.

Super Meat Boy
Super Meat Boy
8,16
den başlayan fiyatlarla

To The Moon

Şimdi geldik RPG Maker klasiklerinden biri olan To The Moon’a. İliklerinize kadar titretecek ve hüzünlendirecek bir hikaye ile resmen Christopher Nolan’ın elinden çıkmış bir film misali bir oyun yapmışlar.

İki doktor karakteri canlandırdığınız bu oyunda, yaşlı bir hastanız olan Johnny’nin hayalini gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. Ancak bu hayali Johnny'nin anılarında gerçekleştiriyorsunuz. Ve Johnny’nin bu hayali de tabii ki: Aya gitmek. Bu hikaye öylesine güzel müzikler eşliğinde desteklenmiş ki oyun bitmesin diye kendinizi yalvarır durumda bulabilirsiniz.

Böylesine muhteşem bir oyunun yükleme boyutu ise sadece 100MB. O yüzden oynamanızı şiddetle öneririz.

To the Moon
To the Moon
18,00
den başlayan fiyatlarla

Stardew Valley

Birçok oyuna taş çıkartan bir başka efsane yapımlardan biri de Stardew Valley. Tek bir kişi tarafından geliştirilen bu oyun, büyük başarılara imza attı ve biz oyuncular tarafından da epey bir sevildi.

sistem istemeyen oyunlar

Bilgi
Eric, Stardew Valley üzerine her gün 10 saat ayırarak 4 yıl boyunca oyunu geliştirdiğini söylemiştir. Aklındaki ilk fikri sürekli değiştire değiştire son haline bu şekilde çıkartmayı başaran Eric Barone'yi bir daha tebrik ediyoruz.

Oyunu geliştiren Eric Barone, hala oyunun topluluğuna kulak vererek geliştirmeye devam ediyor. Son zamanlarda ise oyuna gelen co-op modu ile oyuna çok ayrı bir renk katıldı. Artık çiftliğinizi arkadaşlarınızla beraber büyütebilir, beraber madene girip düşmanlarla savaşabilirsiniz.

Bu harika oyun ortalama 100 saat bir oynanış sunuyor ve sadece 500MB yükleme boyutuna sahip.

Stardew Valley
Stardew Valley

Valheim

Sadece 2 haftada 3 milyon oyuncuya ulaşan Valheim’ın adını duymayan kalmamıştır. Devasa büyüklükte sunduğu dünyası ve yapılacak tonla aktivite ile oyun resmen biz oyuncuları ekran başına kitliyor.

az depolama alanı isteyen oyunlar

Oyunda ilerleme temelde çeşitli boss’ları çağırıp kesmek üzerine işliyor. Oyundaki ilerleyiş temposu her ne kadar yavaş olsa da oyun bunu hiç hissettirmiyor ve en basit odun toplama işleri bile acayip keyifle yapılıyor. Yüzlerce saat boyunca hiç sıkılmadan kendini oynattıran bu oyun sadece 500MB gibi bir yükleme boyutuna sahip. Daha da detaylı bir incelemeye aşağıdaki videomuzdan ulaşabilirsiniz.

Valheim
Valheim
32,00
den başlayan fiyatlarla