Az Bilinen Kaliteli Ücretsiz Oyunlar

Az Bilinen Kaliteli Ücretsiz Oyunlar

Tıpkı az bilinen harika şarkıların sevildiği gibi az bilinen kaliteli oyunlar da ayrı bir nimet oluyor biz oyuncular için.

Tabii bunun en büyük sebeplerinden biri; oyuna toxic oyuncular doluşmadan tadına varanlardan biri olmak diyebiliriz. Bu tarz oyunlar bir de ücretsiz olsa tadından yenmez herhalde diyorsanız içiniz rahat olsun. Şimdi Türkiye’de az bilinen ve ücretsiz oyunların koleksiyonu ile sizleri baş başa bırakalım.

PlanetSide 2

Battlefield serisini aramızda bilmeyen yok değil mi? Şimdi o seriye biraz bilim kurgu teması yardımıyla uzay atmosferi ekleyelim. Görünmez olup düşman bölgesini gizlice ele geçirmeye çalışan Infiltrator’lar mı ya da direkt meydanda Exosuit’leri ile savaşan askerler mi yoksa havada birbirleri ile kapışan uzay gemisi görünümünde hava araçları mı dersiniz ne dersiniz bilemeyiz ama bu oyunda kaos ortamının oluşabilmesi adına her şey var.

Oynayabileceğiniz 6 farklı sınıf ve katılabileceğiniz 3 farklı taraf ile dilediğiniz stili benimseyebilir, dilediğiniz gibi savaşa katılabilirsiniz. Oyunun haritası çok büyük. Yani gerçekten çok büyük. Hava araçları ile bir noktadan bir diğerine gitmek bile en az 10 dakika sürüyor. Tabii karadan size birisi füze atıp yere çakılmanıza sebep olmadığı sürece 10 dakika. Şunu da belirtmek isteriz ki oyunda hiçbir şekilde oyunun dengesini bozacak türden P2W öğeleri mevcut değil. Satın alabileceğiniz oyun içi eşyalar elbette var ama onlar da sadece kozmetik silah skinleri veya zırh skinleri ile sınırlı. Yani endişe etmenize hiç gerek yok.

Ancak dediğimiz gibi, Planetside 2 çok dolu dolu ve sürekli güncellenen bir oyun olmasına rağmen ülkemizde çok fazla oyuncusu bulunmuyor. Bu tarz oyunları sevenler için dört dörtlük bir oyun kendisi.

PlanetSide 2
PlanetSide 2
Ücretsiz

Phantasy Star Online 2

SEGA ve Online D&R tarafından geliştirilen PSO2 çok ünlü bir MMORPG olsa da yine ülkemizde çok fazla oynandığını söyleyemeyiz.

Anime çizimleri ile anime severlerin direkt ilgisini çekecek tarzda olan bir oyun kendisi. Seçebileceğiniz 4 farklı ırk ve 13 farklı sınıf bulunuyor. Yani oyundaki çeşitliliği siz hayal edin artık. Bir de bu sınıflar arası yetenek ağacı farklılıkları mevcut. PvP ve PvE dengesi tamamen bunlar üzerine kurulu ve aynı sınıfları oynayan iki oyuncu arasında bile çok büyük farklılık olabiliyor. Her hafta yeni gelen çeşitli etkinlikleri ile rengarenk ve capcanlı bir oyun PSO2. SEGA oyunu daha da geliştirmek adına yepyeni bir versiyonunu sunmaya hazırlanıyor. İsmi Phantasy Star Online 2: New Genesis olan bu ‘oyun’, bir güncelleme değil. Aksine, bildiğiniz yeni bir sistem & grafik motoru ile hazırlanmış yeni bir oyun. Ama bir karakteriniz ile iki oyun/evren arası geçiş yapabileceksiniz. Hem de hiç para ödemeden.

Böylesine bir dünyayı (ya da dünyaları) biz oyunculara ücretsiz sunan SEGA, oyunda hiçbir şekilde P2W elementi de bulundurmuyor. Ancak oyunda o kadar güzel zırh ve silah setleri mevcut ki gördüğünüz zaman para vermemek elden gelmiyor. Ağızları sulandıran türde tasarımları ile karakterinizi havalı gösteren yüzlerce eşya mevcut. Kısaca arkadaşlar bu oyun çok güzel ve ülkemizde çok da oyuncusu yok. Tam da bu koleksiyonun ağzına layık.

Phantasy Star Online 2
Phantasy Star Online 2
Ücretsiz

Doki Doki Literature Club!

Gerek oyunun türünden gerek ise çizimlerinden Türkiye’de yine çok fazla oyuncusu olmayan bir oyunla karşı karşıyayız. Tamamen ücretsiz ve ‘dating sim’ türünde bir oyun gibi görünen Doki Doki Literature Club aslında hiç göründüğü gibi bir oyun değil. Bunu zaten oyunun Steam etiketlerindeki ‘Psikolojik Korku’ etiketinden anlayabilirsiniz. Oyunu tamamen kendiniz tecrübe etmeniz gerekiyor. Bizim anlatmamız hiçbir şey ifade etmeyecek. Ancak kabaca bir fikir oluşması adına oyunu deneyimlerken neler yaşayacağınızı anlatmak isteriz.

Dediğimiz gibi oyun başta klasik bir ‘dating sim’ oyunu olarak başlıyor. Ancak karakterlerin hikayelerini tek tek öğrenmeye başladıkça bir noktadan sonra farkediyorsunuz ki oyundaki bu çekici karakterler size, sizin kendi gerçekliğiniz içerisinde dileyebileceğinizden daha fazlasını arzu ettiğimizi gösteriyor. Diğer bir deyişle, aslında sahip olduğumuz bu gerçeklik dokusunda ne kadar memnuniyetsiz olduğumuzu biz oyunculara gösteriyor. Ve sizin bunu farkına vardığınız noktada epey gerilim dolu anlar yaşıyorsunuz. Yani bu oyun, etiketindeki ‘Psikolojik Korku’nun hakkını veriyor diyebiliriz. Yazıda çok bir anlam ifade etmese bile oyunu oynayıp tecrübe etmenizi öneririz. Zaten tamamen ücretsiz!

Doki Doki Literature Club!
Doki Doki Literature Club!
Ücretsiz

Quake Champions

‘First Person Arena Shooter’ türü denince akla gelen ilk isimlerden biri olan Quake için ülkemizde çok fazla fanı var diyemeyeceğiz maalesef. Ancak değeri bilinmemiş bir nimet olduğu kesin.

Erken Erişim
Oyunun hala erken erişimde olduğunu da unutmadan ekleyelim. Yani oyun ufak ufak cilalanmıyor, sürekli büyük yenilikler eklenmeye devam ediyor.

 

Quake Champions da id Software ve Saber Interactive tarafından geliştirilen ücretsiz ve multiplayer bir FPS oyunu. Çok hızlı bir tempoya sahip bu oyun herkesin harcı değil ancak alışıldığı zaman türün bağımlısı olabiliyorsunuz. Yayıncılığını da Bethesda yaptığı için oyun sürekli olan cilalanıyor diyebiliriz.  Tecrübe etmediyseniz ve yeni bir oyun türü arayışındaysanız bu oyun kesinlikle o oyun.

Herkese iyi oyunlar!

Quake Champions
Quake Champions
Ücretsiz

Dikkate Değer Diğer Ücretsiz Oyunlar

Eternal Return: Black Survival

Eternal Return: Black Survival
Eternal Return: Black Survival
Ücretsiz

Shadowverse CCG

Shadowverse CCG
Shadowverse CCG
Ücretsiz

Spellbreak

Spellbreak
Spellbreak
Ücretsiz

Deceit

Deceit
Deceit
Ücretsiz

Blood of Steel

Blood of Steel
Blood of Steel
Ücretsiz

KurtzPel

KurtzPel
KurtzPel
Ücretsiz