Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Escape From Tarkov İnceleme

Escape From Tarkov İnceleme

Rus yapımı ve en gerçekçi savaş, nişancı oyunu Escape From Tarkov son zamanlarda adını büyük bir kitleye duyurdu. Gerek görselliği olsun gerekse de sunduğu atmosfer olsun bu oyun devasa bir oyun.

Kapalı Beta Süreci

Temmuz 2017’de Battlestate Games geliştiriciliğinde kapalı beta olarak çıkışını yaptı Escape From Tarkov. Oyun hakkında bir fikir edinilmesi için yayınlanan fragman çok güzel gözüküyordu ve izleyen herkesi çok etkiledi. Çevre grafikleri, atmosferi  ve oyun içinde bulunan silahların görünümü on numara beş yıldız izlenimi bıraktı türü seven oyuncularda. Hatta türe hiç ilgisi olmayan oyuncular için bile görsellik çok tatmin ediciydi.

8Çok İyi
  • Tatmin edici silah çeşitliliği
  • Gerçeğe yakın bir deneyim
  • Başarılı bir kaos atmosferi
  • Yüksek fiyat
  • Sadece tek bir platformda satılıyor (Battlestate Games)

Escape From Tarkov Hikayesi

Konusuna değinecek olursak; oyun Rusya topraklarında hayat buluyor. Biri Amerikan diğeri Rus menşeli iki özel oluşumun birbirlerine karşı verdikleri hayatta kalma mücadelesini anlatıyor yapım. Oyuna girer girmez iki taraftan birini seçerek başlıyorsunuz maceranıza.

escape from tarkov

Girişte bahsettiğimiz gibi yapımın en büyük vaadi gerçekçi bir deneyim hissini oyunca başarıyla verebilmek. Oyun bu hissiyatı gerçekçi silah kullanımıyla, nişangah olmamasıyla ve sunduğu kaos atmosferiyle biz oyunculara geçirmeyi gerçekten başarıyor.

Silahlar ve Karakter Gelişimi

Yapım, 2 farklı şekilde silah edinmenize imkan veriyor. Birincisi etraftan bulabileceğiniz silahları toplamak, diğeri de öldürdüğünüz düşmanların üzerindeki silahları almak.

Silahlarınızı detaylı şekilde geliştirebileceğiniz Escape From Tarkov’da karakter geliştirmeleri de mevcut. Oyun içinde gelişiminize paralel olarak karakteriniz de farklı özellik ve yetenekler elde edecektir.

Escape From Tarkov
Escape From Tarkov
34,99
den başlayan fiyatlarla

Escape From Tarkov, adından da anlaşılacağı üzere belirli haritalarda bulunan mekanlardan kaçmak üzerine kurulmuş bir FPS oyunu. Girdiğiniz maçların ismine ise 'Raid' deniyor. Hayatta kalıp Tarkov’dan kaçmak için mücadele edeceğimiz bu oyunda toplayabileceğimiz kadar item ve silahları topluyoruz. Yani loot yapıyoruz. Ancak öldüğünüz takdirde topladığınız ve kullandığınız tüm eşyaları kaybediyorsunuz. Bazı istisnai durumlar olabilse de genel hatlarıyla durum bu şekilde.

escape from tarkov

Dark Souls Mu Oynuyoruz?

Yapımı diğer FPS oyunlarından ayıran en büyük özelliği, oyunda öldüğünüz zaman üzerindeki bütün silahları kaybetmeniz olduğunu söylemiştik. Oyun deneyiminizi zorlaştıran ama ölüp her şeyinizi kaybetmemek için kelle koltukta oynayıp oyundan büyük haz almanızı sağlayan bu özellik önderliğini “Dark Souls”  serisinin yaptığı “roguelike” türüne de bir açıdan benzemektedir. 

Stratejik Bir FPS Deneyimi

Herhangi bir FPS oyunun da göremeyeceğiniz detaylar içerir Escape From Tarkov. Silahla ateş et geçten öte simulasyon vari tecrübeler de sunar size. Bu oyunda envanter yönetimi de çok önemli. Herhangi bir raide çıkmadan yanınıza alacağınız silahları ve ekipmanları en iyi ve optimal seviyede ayarlamak, amaca giden yolda size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Hem bir ekip hem de strateji işidir Escape From Tarkov.

Trade Sistemi

Evet, yolculuğunuz boyunca karşınıza birçok silah ve ekipman çıkacak. Yapım bu konuda gayet eli bol bir tutum sergiliyor. Ama her zaman ihtiyacınız olan veya kullanmak istediğiniz silah ve ekipman karşınıza çıkamıyor maalesef. Bu durumda da oyundaki ticaret sistemi imdadınıza yetişiyor.  

Korkmayın! Kimse sizden gerçek para istemiyor yapımda. Oyun içi ve raid'lerden elde ettiğiniz Dolar, Ruble ve Euro’ları kullanarak al-sat’ların efendisi olabilirsiniz.

escape from tarkov

Sığınaklar

Bir başka Tarkov güzelliği de bu başlık altında karşımıza çıkıyor. Yapımda ilerledikçe açılmaya başlayan; sağlık, ısınma, barınma ve geliştirme noktalarını ziyaret edip; mücadelenizde hem derin bir nefes alıp ‘oh’ çekerken hem de eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz. 

Escape From Tarkov Parasına Değer Mi?

Sürekli hareket ve aksiyona doyuran bir FPS oyunu olmasının yanında sizi sürekli tetikte kalmaya zorlayan gerçekçi yapısı ve kaliteli grafikleri ile Escape From Tarkov sadece türü sevenlerin değil herkesin deneyim etmesi gereken bir yapım. Fiyatı biraz tuzlu olsa da bunun hakkını verdiği için şiddetle tavsiye ederiz. Oynayın, oynattırın.

Escape From Tarkov Yayınları