Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
187,16
den başlayan fiyatlarla
Palworld
436,06
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
775,47
den başlayan fiyatlarla
Diablo Immortal İnceleme

Diablo Immortal İnceleme

Diablo serisinin en yeni oyunu Diablo Immortal, hem mobil cihazlarınıza hem de PC’ye hack and slash çılgınlığını getirmeye hazırlanıyor.

2 Haziranda çıkacak oyun hakkında aklınızdaki soru işaretlerini gidermek için, bütün bilmeniz gerekenleri bu içerikte topladık. 

8Çok İyi
  • Oyun tempolu ve keyifli
  • Kazanmak için öde özelliği yok
  • Klan sistemi ve community hissi geliştirilmiş.
  • Kozmetikler çok çeşitli ve başarılı.
  • Diğer Diablo oyunlarından çok farklı veya orijinal hissettirmiyor.
  • Mobil cihazlara tasarlandığı için PC tarafında eksikler olabiliyor.

Diablo Immortal Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Oyunun Hikayesi

Oyuncular, iblisler ve ölümsüzler tarafından saldırıya uğrayan Wortham kasabasında yolculuklarına başlarlar. Diğer Diablo oyunlarından tanıdığımız Deckard Cain'den, dünyanın hazin sonunu önlemek için Sanctuary'ye dağılmış Worldstone parçalarını bulup yok etmeleri gerektiğini duyarlar. Bu macera, oyunun ticaret ve sosyal aktiviteler için birincil merkezi olan Westmarch başta olmak üzere, Ashworld Mezarlığı, Dark Wood, Shassar Sea, Mount Zavain, Sanctified Earth Manastırı ve Barbar kabilelerinin yaşadığı Frozen Tundra gibi bölgelerde devam eder. Diablo Immortal’ın hikayesinde bizi başka nelerin beklediğine dair daha detaylı bilgi için Diablo Immortal Hikayesi içeriğimize de bakabilirsiniz. 

diablo immortal inceleme

Oyun Mekanikleri ve Oynanış

Oyun Blizzard tarafından 2018’de duyurulmuştu ve mobil cihazlara özel bir ürün olarak tasarlanıyordu. Geliştirme aşamasında PC’ye çıkacağı duyurulan Diablo Immortal’ın oynanış mekaniklerine baktığımızda, konsoldan öte dokunmatik ekran için tasarlandığını görmek oldukça mümkün. 

Büyük Oyuncu Kitlesi

Oyunda, takım üyelerinin kendi aralarında, istedikleri oyuncularla birebir ve daha geniş bir oyun yelpazesiyle konuşmasını sağlayacak sesli sohbet araçları da bulunuyor. Diablo Immortal çapraz oyun özelliği sayesinde, Android, iOS ve PC oyuncularının birbirleriyle oynamalarına da imkan sunuyor. Bu nedenle oyunun anlık oynayıcı sayısının önceki oyunlara göre daha fazla olması bekleniyor. Blizzard bu aktiviteyi yönetebilmek için büyük oyuncu gruplarını bir araya getiren klan sistemini de oldukça geliştirmiş. Ayrıca oyunun geliştirme ekibi her ay yeni bir patron eklemeyi planlıyor.

Rekabet ve İşbirliği

Diablo Immortal yalnızca rekabetçi PVP’den ibaret değil. Oynanışın içerisinde işbirliği gerektiren pek çok bileşen bulmak mümkün. Örneğin, oyunun bazı bölgelerinde yalnızca belli bir süre için görünür olan ve alanda hayatta kalan son oyuncu tarafından açılabilen hazine sandıkları bulunuyor. Kendinizi ganimet için klanınıza feda edebilecek misiniz? Ayrıca, Diablo Immortal’ın Oynanış videolarında 10 oyuncunun düşmanları alt etmek için bir araya geldiğini görmek mümkün. Hatırlarsanız diğer Diablo oyunlarında en fazla dört oyuncu bir araya gelebiliyordu. Zindanlar ve Boss savaşları dört oyuncuyla sınırlı kalacak olsa da, açık dünyada çok sayıda savaşçıyla güçlerinizi birleştirmeyi bekleyebilirsiniz.

Oyun Mekanikleri

Diablo Immortal’ın oyun mekanikleri, ikonik seriyi daha önce oynayanlara hiç yabancı değil. Sanctuary dünyasını keşfederken yeni ganimetler toplamak, ana hikayede ilerlemek için zindanlarda ilerlemek ve tabii ki iyi bir savaşçı olmak asıl hedefiniz. Diablo Immortal mobil cihazlara uygun tasarlandığı için oynanışın daha tempolu ve PC oyunlarına göre kısa olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin oyundaki bir zindan tek başınıza veya grup olarak 10-15 dakika içerisinde tamamlanabiliyor ve içerisi sayısız ganimet dolu.

Kozmetikler ve Karakter Gelişimi

Set Parçaları

Belirli bölgelerden elde edebileceğiniz set parçaları, oyuncular tarafından karakter gelişimi için kullanılabilir. Önceki Diablo oyunlarından farklı olarak, Immortal’da settler altı ikincil parçadan oluşuyor. Bir setin 3 veya 6 parçasına sahipseniz, yetenek iyileştirme ve hız gibi geliştirmeler için kullanılabiliyor. Ayrıca geliştirmeler sınıfınızdan bağımsız ek bonuslar da sağlıyor. Oyunda, oynanışı etkilemeden karakter görünümünü değiştirecek pek çok kozmetik öge de bulunuyor. Blizzard, her ay tüm sınıflar için o aya özgü yeni bir kozmetik seti çıkarmak. Battle Pass’a sahip oyuncular, herhangi bir sınıfa ait kozmetik setinin kilidini açabilecekken, Premium Battle Pass ayın setiyle eşleşen özel portallar ve porter çerçevelerine de erişim kazanacak.

Yeteneğini Yansıt

Diğer kozmetik ürünler Diablo Immortal'ın oyun içi mağazasında mevcut olacak, aynı zamanda oyun yoluyla kazanılabilen ücretsiz kozmetikler de sunulacak. Örneğin “Dominance” statüsünü belli seviyelere taşımayı başaran oyunculara özel ve ücretsiz kozmetik setleri olacak. Yani karakter görünümünüz ne kadar iyi bir savaşçı olduğunuzu diğer herkese kanıtlar nitelikte olacak.

Diablo Immortal'da bulunan Efsanevi Mücevherler, ne kadar güçlü olduklarına dair kendi görsel referanslarına da sahip olacak. Oyuncunun seviye gelişimi kullandığı setlerden ve mücevherlerden takip edilebilir olacak. 

Gear Sistemi

Gear, herhangi bir Diablo oyunununda olduğu gibi, Diablo Immortal'da da oyunun temelini oluşturuyor. Diablo Immortal'da teçhizat kazanmak, herhangi bir oyuncu için başarının en büyük anahtarlarından biri olacak. İblisleri ve canavarları öldürerek, NPC satıcılarından altınla satın alarak ve sadece oyunu oynayarak teçhizat bulabilirsiniz. Daha da iyisi, tüm öğeler oynanış sırasında elde edilebilir olacak, yani oyunda hakkıyla kazanmadan sizden daha iyi teçhizat satın alabilecek biri hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak. Teçhizat söz konusu olduğunda, her öğenin kendine özgü istatistikleri olacak, ve bu sayılar değerli taşlar, rünler ve tılsımlar kullanılarak yükseltilebilecek.

diablo immortal incelemesi

Sınıflar

Blizzard’ın şeytani evrenine alışık olan oyuncular Diablo Immortal’ın altı sınıfıyla karşılaştıklarında yabancılık çekmeyecekler. Oyunda Barbar, Crusader, Demon Hunter, Monk, Wizard ve Necromancer olmak üzere 6 sınıf bulunuyor. Diablo Immortal’ın sınıfları ve özellikleri hakkınd daha detaylı bilgi için Diablo Immortal Sınıflar içeriğimize bakabilirsiniz.

Sınıf değiştirme söz konusu olduğunda, Blizzard, oyuncuların mevcut karakterlerini yeni bir sınıfa ve yeni bir görsel özelleştirmeye geçirebileceklerini vurguluyor. Bunu yapsanız bile, Paragon seviyesinde ilerlemeyi sürdürebilirsiniz ve yeni sınıfınıza uygun bir set kazanabilirsiniz. Ayrıca tüm eşya ilerlemenizi ve değerli taşlarınızı bu yeni sınıfa aktarabileceksiniz. Sınıf değiştirdiğinizde Horadric Vessels ve Helliquary ilerlemeleriniz de sıfırlanmadan eskisi gibi kalacak.

diablo immortal oynanır mı

Oyun İçi Alım ve Pazar Sistemi

Diablo Immortal Ücretsiz mi?

Diablo Immortal söz konusu olunca, akıllardaki en büyük sorulardan biri “Oyun ücretsiz mi?”. Evet, oyun gerçekten ücretsiz olacak ve isteğe bağlı uygulama içi satın alımlar içerecek. Uygulama içi satın almayı duyunca da endileşelenmenize gerek yok, Blizzard oyunun “kazanmak için öde” oyunlarından birine dönüşmemesi için elinden geleni yapıyor. Diablo Immortal yeni donanımlar, özellikler, sınıflar ve keşfedilecek alanlar akışı ile desteklenecek ve bunların çoğu ücretsiz olacak. Yani hiçbir ödeme yapmadan gelişen ve değişen Diablo Immortal dünyasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Oyun İçi Ticaret

Oyun içi ticarette ise, Diablo Immortal'ın bir marketi olacak, ancak Blizzard bunun Diablo III'ün sahip olduğu gibi gerçek parayla alakası olmayacağını çoktan onayladı. Bunun yerine, Diablo Immortal'ın pazarında, anonim alıcılar ve satıcılar yer alacak. Diğer oyunlara benzer şekilde, piyasaya sürülebilecek ve piyasaya sürülemeyenlerin bir sınırı olacak, ve her zaman olduğu gibi belirli malzemeleri, ek öğeleri ve Efsanevi Taşları bulmak için harika bir yer olarak hizmet edecek. Oyuncular ayrıca buldukları eşyaları diğer oyun içi para birimleriyle takas etmek için piyasayı kullanabilecekler ve bu hiçbir şey harcamadan oyun içi paralarını artırmanın sağlam bir yolu olacak.

Diablo Immortal Oynanır mı?

Diablo Immortal’ın çoğu mobil oyundan farklı ve çok daha iyi yaptığı şey, oynanışı gerçekten keyifli ve tempolu sunabilmesi. Bu hız Apex Legends veya Fortnite gibi daha dinamik oyunları tercih eden oyuncuların oldukça hoşuna gidecektir. Oyunun iyi yaptığı diğer şeyler arasında sürekli gelişim hissi ve dengeli bir oyu mekaniği de bulunuyor. Diablo Immortal’ın seneler süren hazırlık safhasının işe yaradığını görmek mümkün. Bu nedenle evet, oyuna kesinlikle bir şans verilebileceğini düşünüyoruz.

Diablo Immortal PC yayınları