Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
XCOM 2 İnceleme

XCOM 2 İnceleme

2012 yılında çıkan XCOM: Enemy Unknown isimli strateji oyununda uzay gemileri dünyaya iniş yaptığında, dünyamızı uzaylılardan korumak sizin görevinizdi. XCOM 2, ilk oyunda uzaylılara karşı mücadelenizde başarısız olunduğunuzu varsayıyor.

İlk oyunun inanılmaz derecede zorluğuna gönderme olsa gerek. Oyun, yirmi yıl önce XCOM düştüğünde, uzaylıların insan ırkıyla bir anlaşma yaptığını ve bir uzaylıların insanların koalisyonundan oluşan bir hükümetinin kurulduğunu anlatıyor.

İlk bakışta insanlar ve uzaylılar yan yana huzurlu bir yaşam sürüyor gibi görünse de aslında bu uzaylı "efendilerin" kendi amaçları uğruna bize gösterdiği bir illüzyondan başka bir şey değil. İnsanlığın en iyi savaşçıları bu illüzyonun farkına varıp, yetersiz personele ve silaha sahip olan bir direniş hareketinin parçası olmalarına rağmen insan ırkının söz konusu uzaylı efendilere boyun eğmemesi için canla başla çalışıyorlar. Siz ise bir uzaylı hapishanesinde yirmi yıl geçirdikten sonra, son bir iş için hapishaneden kaçıyorsunuz. Amacınız insanlığın savaşında önderlik etmek ve şu uzaylı belasını Dünya'dan sonsuza kadar def etmek.

8Çok İyi
  • Zorluk seviyeleri oldukça can sıkıcı olsa da oyuncuyu ödüllendiriyor
  • Karakterler oldukça çeşitli
  • Düşmanlar çeşitli ve nerede ne yapacakları belli olmuyor
  • Yüklenme süresi
  • Kimilerine göre zorluk seviyesi
  • Emek harcadığınız karakterleri kaybetme korkusu

Uzaylılar tarafından kaçırıldım. Evet, tarafından...

Hikâye bilimkurgu klişeleriyle dolu gibi görünebilir ancak oyunu oynadıkça asıl hikâye gözlerinizin önüne seriliyor. Oyun herhangi bir kahramanlık temalı filmde olacağı gibi, inanılmaz bir oyun müziğine sahip. XCOM bir film olsa anca bu kadar olur! Bunun yanında, hatta bahsedeceklerimizden en önemlisi, insanların emrinde olan askerilerinizin verdiği inişli çıkışlı hayatta kalma mücadeledesi. Her görevde liderlik ettiğiniz askerlerinizin bireysel hikâyeleri, ana hikâyeden daha da önemli hale gelmiş ki bu biriminizin rastgele oluşturulmuş karakterlerden oluştuğu göz önüne alındığında oldukça büyük bir başarı.

XCOM 2 oyun inceleme steam

Seni seçtim çünkü sen farklısın. Japonsun bi kere.

Askerlerinizi görevlerden sonra bir yoklarken, size iyi hizmet edenlere bağlandığınızı fark edeceksiniz ve onların iyiliği için endişelenmeye başlayacaksınız. Yaşamları pamuk ipliğine bağlı. Örneğin Yukiko Yoshida, ilk adını popüler Persona 4 karakteri Yukiko Amagi ve soyadını PlayStation'ın kahramanı Shuhei Yoshida ile paylaştığı için anında göze çarpan bir çaylak. XCOM ekibinin bir parçası olarak ilk görevi sırasında bir arabanın arkasına saklandı. Onun şanssızlığına, araba anında patladı ve onu yakıp kül etti. Öte yandan Jane Kelly düzinelerce görevi tamamladı, sık sık ölümle yüzyüze geldi ve işler zorlaştığında ekibimizde isteyeceğimiz bir numaralı asker oldu. Askerlerinizin yaşayıp bir efsane olacakları ya da tetiği çekmeden önce öldürülüp öldürülmeyecekleri büyük ölçüde size kalmış.

Askerleriniz öldürdükçe veya savaşta görevleri tamamladıkça, deneyim kazanacak ve sonunda seviye atlayacaklar. Seviye atlatarak, karakterinize bir sınıf atarsınız. Her sınıf daha sonra yeteneklerini özelleştirmek amacıyla iki farklı beceri ağacından yararlanabilir. Askerleriniz ne kadar hayatta kalırlarsa o kadar güçlü olurlar. En iyi birliklerinizden oluşan bir takım oluşturup riske girmek ya da feci bir görev sonunda bütün en iyi askerlerinizi kaybetme riskini azaltmak için onları acemilerle birlikte idareli kullanmak size kalmış. Zamanla bazı askerlerinize güvenmeyi öğreneceksiniz, bazılarını ise onları kaybettikten sonra neredeyse hiç hatırlamayacaksınız. Oyun size insan hayatının pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve savaşta her hareketi dikkatli bir şekilde planlamanız gerektiğini göstermede oldukça başarılı.

XCOM 2 Oyun inceleme steam strateji oyunu

Sanki oranın komutanı!

XCOM, XCOM 2'de bir gerilla gücü olduğundan görevler, kurnazlığın savaşta üstünlük kazanmanın önemli bir parçası olduğu yabancı üslere veya konvoylara karşı sürpriz saldırılar şeklinde olma eğiliminde. Savaşlar sıra tabanlı ve genellikle sinsi stratejiler kullanabiliyorsunuz. Birçok görev XCOM gücünüzün gölgelerde gizlenmesiyle başlıyor ve bu hiç bir şeyden haberi olmayan düşmanlarınızı pusuya düşürmek için askerlerinizi akıllıca konumlandırmanıza izin veriyor. Etkili bir şekilde gizlenebilmek, bir görevi çok fazla yara bere içinde kalmadan ve askerlerini kaybetmeden bitirebilmeniz için çok önemli. 

Fakat ne yazık ki bütün görevler size düşmanlarınızı şaşırtma şansını vermiyor. Bazen görev başladığı anda oldukça hararetli bir savaşa çekilebiliyorsunuz. Taktiklerinizi buna göre ne zaman değiştireceğinizi bilmek önemli. Zırhlarını ve siperlerini kırmak için düşmanı el bombalarıyla vurmak, bir araya geldiklerinde ve varlığınızdan habersiz olduklarında sağlam bir strateji olabilir ancak sizi bekliyorlarsa onları yoğun ateşle birer birer almaya çalışmak daha iyi olabilir. Deneyebileceğiniz envai çeşit strateji var ve bunları deneye yanıla öğreniyorsunuz genellikle.

XCOM® 2
XCOM® 2
219,00
den başlayan fiyatlarla

Savaşlardan zaman kaldığında yeni teknolojileri ve yükseltmeleri araştırmak, farklı direniş gruplarıyla tanışarak bir iletişim ağı kurmak, yeni askerler ve bilim adamları işe almak sizin işiniz. Savaşta olduğu gibi bu anlarda verdiğiniz kararlar ileriye dönük başarı şansınız için büyük sonuçlar doğurabilir.  Yapacağınız kötü planlama, potansiyel olarak yabancı tehdide karşı mücadele edecek düşük güçlü bir orduya yol açabilir.

Ne yazık ki oyun yamalar yoluyla zamanında düzeltilebilecek birkaç teknik problemden muzdarip. Bu problemler başlangıçta göz ardı edilemeyecek kadar gözünüze batabilir. Oyunun sahneleri bazen ses patlamalarıyla dolu olabilir, kare hızları düşebilir ve oyunu bir süre oynamanıza rağmen salak saçma yükleme süreleriyle karşılaşabilirsiniz. Yükleme süreleri, oyunu ne kadar uzun süre oynarsanız oynayın, ve ya donanımınız ne kadar iyi olursa olsun lanet bir problem.Öyle olmaya da devam ediyor.

sıra tabanlı strateji oyunu xcom 2

Sonuç

Ara sıra ortaya çıkan teknik sorunlar bu deneyimi biraz zorlaştırabilirken, XCOM 2 yıldızlararası mekaniklerini ve duygusal bir hikâyeyi ustalıkla ören ve yaptığınız her seçimin gerçekten önemli olduğu heyecan verici bir kampanyaya dönüştüren mükemmel bir strateji oyunu. N’olursa olsun. Oyun hem acımasızca zor, hem de iç karartıcı derecede acımasız olabiliyor. Ancak bu uzaylı rejimi devirmek için girişimlerinizde ne kadar zorlanırsanız, sonuç da o kadar tatmin edici oluyor. Sonuç olarak tam bir uğraşmalık oyun ve oyuna harcadığınız zamana kesinlikle acımıyorsunuz.

XCOM® 2 Yayınları