Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
World of Tanks İnceleme

World of Tanks İnceleme

Wargaming Group Limited tarafından geliştirilen World of Tanks, II. Dünya Savaşı ve sonrasında geliştirilmiş 600'den fazla tank modelinden birinin komutasını almana olanak sağlıyor. Dünyanın her yerinden oyuncuya sahip WoT, strateji ve yetenek üzerine kurulu bir oyun deneyimi ile PVP savaşlarının heyecanını zirveye taşıyor.

Grafikleri ve gerçeğe yakınlığı sayesinde oyuncuları oldukça etkilemeye başaran oyunun incelemeleri çoğunlukla olumlu. Fakat World of Tanks'in eleştirilen ve geliştirilmesi beklenen yanları da yok değil. Artıları ve eksileri ile oyunu incelediğimizde; grafiklere önem veren, hikayesini tarihten alan oyunlardan keyif alan ve soluksuz bir PVP deneyimi yaşamak isteyen oyuncular için World of Tanks doğru tercih olabilir. 

6Ortalama
  • Oyunda ilerleme hissinin keyifli olması
  • Oyun grafikleri
  • Ekibin oyuncu geri bildirimlerine hassasiyeti
  • Strateji, taktik ve yeteneğin önemi
  • Oyun içi öğretici içeriğin az olması
  • Gelişimin seviye atladıkça yavaşlaması
  • Teknik aksaklıklar

Geliştiğini Hisset

World of Tanks oyuncuya kaosun sınırsız eğlencesini sunuyor. Giderek daha iyi nişan alarak, tank üzerindeki hakimiyetini arttırarak, başta sadece düşman tankında hasara yol açarken seviye atladıkça tek atışta bir tankı havaya uçurmanı sağlayarak, oyun yıkımdan alınan keyfi arttırıyor. Ayrıca yapabilecekleriniz yalnızca tanklara karşı savaşmakla sınırlı değil. Doğru bir savunma stratejisi ile hayatta kalmaya ve hasar almamaya, karşı tarafın hamlelerini engellemeye ve onların üssünü ele geçirmeye çalışmak da bir tankçı olarak yapman gerekenler arasında. 

Bütün bunları yaparken, oyunda geçirilen süre arttıkça oyuncu ilk maçlarına göre ne kadar gelişmiş olduğunu net bir şekilde görebilmeye başlıyor ve devam etme isteğini artıyor. İlk seviyelerde her şeye hakim olduğunuz oyunların aksine, WoT oynarken zaman ve emek harcayarak gelişmek gerekiyor. Bu da gelişmeden alınan keyfi ve daha da gelişme hırsını beraberinde getiriyor. 

Grafikler

Oyunun grafikleri hem tanklar hem de haritalar açısından son derece başarılı. Tankların gerçeğe en yakın şekilde dizayn edilmesine özen gösterilmiş, bu gerçekliğin içinde kendi gerçekliğinizi yansıtmanıza da izin verilmiş. Çünkü tankların görünümünü kişiselleştirebiliyorsunuz.

wot inceleme

Oyuncular tarafından oldukça beğenilen kişiselleştirme özelliği yine gerçeğe en yakın sınırlar içerisinde tutulmuş. Yani istediğiniz gibi görünen bir tanka sahip olurken o tankın gerçek dokusundan da mahrum kalmıyorsunuz. Yalnızca tanklar ve mekanlar değil, ateşleme, patlama, lastik izleri gibi görsel efektler de detaylı hazırlanmış. Karşı tarafın tankını patlatıp yandığını görmek sadece yıkım hissi verdiği için değil grafik olarak kaliteli olduğu için de eğlenceli. 

Oyunun Ödülleri
World of Tanks popülerliği azalmak yerine giderek artan bir oyun olarak 2017 ve 2018'de Golden Joystick'ten "Hala Oynanıyor" ödülünü aldı. Ayrıca "Bir MMO'da aynı anda çevrimiçi olan en yüksek oyuncu sayısı" ile Guinness Dünya Rekoru'nu da kırdı.

Strateji, Taktik ve Yetenek 

İyi bir World of Tanks oyuncusu olmak için saldırganlık yeterli değil. İyi bir strateji kurabilmek, taktiksel davranmak ve yeteneklerini geliştirmek oyunu kazanabilmek ve seviye atlamak için en gerekli üç şey olabilir. Ne zaman ve nereden saldıracağını bilmek, ne zaman defansa çekilmen gerektiğini önceden görebilmek, haritaları tanıyıp en doğru saklanma ve saldırma noktalarını belirlemek, takımın için fedakarlıkta bulunmaya alışmak, nişan alma becerini geliştirmek, doğru tankı doğru ekipman ile donatmak, hangi tankın hangi açıdan ateşlenmesi gerektiğini öğrenmek World of Tanks oynarken karşınıza çıkacak süreçlerden sadece birkaçı. Gelişmeye ve geliştirmeye tanıdığı alan ile bunlardan çok daha fazlasını yapmak ve karşı tarafı zekanızla alt etmek mümkün. 

World of Tanks
World of Tanks
Ücretsiz

Geri Bildirime Duyarlılık

Oyunun geliştiricisi Wargaming Group Limited, oyunculardan aldıkları geri bildirimleri oldukça ciddiye alıyor ve oyunun güncellemelerinde bu yorumlara öncelik veriyor. Böylelikle oyun çok hızlı bir şekilde gelişiyor, birkaç ay WoT oynamayı bırakıp geri döndüğünüzde aradaki farkı net bir şekilde hissedeceğiniz kadar yenilenmiş oluyor.

wot incelemesi

Oyundaki bugların temizlenmesi veya Takım Antrenmanı modu gelmesi gibi güncellemelerin çoğu kullanıcı geri bildirimlerine dayanarak geliştirildi. Oyunda hala teknik hatalar mevcut, örneğin bazı tanklar sadece kağıt üzerinde var olan ve gerçek hayatta karşılığı olmayan tanklar. Firmanın bu tankları gerçek tanklar ile değiştirmeye yönelik tasarım süreci devam ediyor. Bir diğer teknik hata ise tanklar arasındaki güç farklılığı. Örneğin Rus tankları diğer tanklara kıyasla çok daha güçlü ve hasar verici oluyor. Her ne kadar bu dizayn gerçeğe yakın olarak yapılmış olsa da, oyuncular için diğer tankları kullanma alanı çok kısıtlanmış oluyor. 

Oyunu Öğrenmek

World of Tanks doğası gereği bencil bir oyun diyebiliriz. Sizi takım arkadaşlarınıza karşı bile yarıştırarak, bireysel veya grup için düşünme arasında bir tercih yapmak zorunda bırakırken, oyun öğretici içerik sunmayarak işinizi oldukça zorlaştırıyor. Oyundaki çoğu şeyi kendi kendinize anlamanız gerekiyor, karşı takımda görüp denemek istediğiniz bir tankı, stratejiyi veya geliştirmeyi nasıl yapacağınızı bulmak size bırakılmış. Bu her ne kadar tank dünyasının gerçekliğine yakın olsa ve eski oyuncuların vakit kaybetmesini engellese de, WoT dünyasına yeni giren oyuncuların oyun dünyasına ayak uydurmasını oldukça zorlaştırıyor. Öğretici içerik arayan oyuncular için ekstra satın alınabilen bir 'Official Guide' mevcut. 

world of tanks inceleme

Oyunu öğrenmek ve oyunda gelişmekteki bu zorluk seviyesi, aynı zamanda oyundan alınan keyfi arttırıyor. Bazı şeyleri anlamaya çalışırken o kadar çok zaman ve enerji harcanıyor ki, sonunda hissedilen zafer duygusunu bazen maç kazanmanın tadı bile vermiyor. Geliştirici firmanın diğer oyunlarından da alışık olduğumuz bu tarz, oyuncuyu ilk başta öfkelendirerek başarıdan alınan hazzı arttırmayı hedefliyor. 

Zaman mı, Para mı?

Oyun ilk seviyelerde oldukça hızlı ilerliyor. Maçlardan alınan puanlar ile yeni tanklar ve ekipmanlar açmak oldukça kolay oluyor. Fakat seviye atladıkça gelişme hızı can sıkıcı derecede düşüyor. Maçlardan alınan puanlar yeni seviyelerdeki tanklara ve ekipmanlara yetmemeye başlıyor. Bu tankları açabilmek için ya önceki seviyelerden kat kat fazla maça çıkmanız, yani çok vakit harcamanız gerekiyor; ya da oyun için ödeme yaparak istediğiniz tankları açabiliyorsunuz. Oyuna o kadar zaman veya para vermek istemiyorsanız, WoT dünyası bir noktada tıkanmış oluyor. Ayrıca gelişim hızının bu kadar düşmesi devam etme isteğini azaltabiliyor. 

World of Tanks yayınları