Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Viewfinder İnceleme

Viewfinder İnceleme

Oyuna saatlerimizi verdikten sonra hala akıllarda tek bir soru var, ‘abi siz bu oyunu nasıl yaptınız?’

Anında görsel çıktı veren analog bir kamera ile gerçeklik algınıza meydan okuduğunuz, dünyanın sınırlarını yeniden tanımladığınız ve tüm fizik kurallarını hiçe saydığınız Viewfinder incelmemize hoş geldiniz. 

Sad Owl Studios'un bu tek oyunculu puzzle/macera oyunundaki mekaniğin yaratıcılığına ve kusursuz uygulamasına hayran kalmamak elde değil. Teknik dehasının daötesinde, ilgi çekici bulmacalar, çarpıcı sanat tasarımı ve uzun zamandır hasret kaldığımız yeni bir şey oynama hissini dibine kadar vermesi ile Viewfinder kütüphanenize yepyeni bir soluk getiriyor. Öyleyse kameranızı kapın ve benzeri olmayan bu dünyayı birlikte inceleyelim. 

9Mükemmel
  • Yaratıcı ve Benzersiz Mekanikler
  • Göz Alıcı Sanat Tasarımı
  • Zekice Tasarlanmış Bulmacalar
  • Kısa Oynanış Süresi

Viewfinder Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Viewfinder
Viewfinder
235,00
den başlayan fiyatlarla

Oynanış

Öncelikle oynanış mekaniklerinden bahsedelim. Oyunda, karakterimizin elinde bulunan sihirli bir kamera sayesinde gerçekliği değiştirme gücüne sahibiz. Fotoğraflar çekerek, tablolar, eskizler, ekran görüntüleri ve kartpostallar gibi çeşitli görselleri yakalayabiliyoruz. Ardından bu fotoğrafları, oyun dünyasının içine yerleştirerek, fizik kurallarını ve perspektifleri tamamen alt üst ediyoruz. Bu mekaniğin 2B ve 3B perspektifleri kusursuz bir şekilde harmanlama şekli akıllara durgunluk veriyor ve oyunu diğer bağımsız oyunlardan ayırıyor. Sad Owl Studios burada gerçekten etkileyici bir şey çıkarmış, oyunun ilk birkaç saatini bu mekanikler nasıl kodlanmış diye hayrete düşerek geçirdik. 

Örneğin, bir köprüyü fotoğraflayarak onu yanlayarak alıp, çukurlu bir alanın üzerine koyabiliyoruz, böylece geçilemez bir engeli aşmış oluyoruz. Ancak bu sadece başlangıç! Oyun ilerledikçe, daha karmaşık bulmacalar karşımıza çıkıyor ve zekice kullanılmış kamera mekaniğiyle gerçekten akıl almaz deneyimler yaşıyoruz.

Daha da ilginç olanı, fotoğrafladığımız manzaraları birbirleriyle birleştirerek, müthiş bir optik illüzyonlar dünyasına adım atmamız. Böylece, zihin bükücü ve gerçekliği değiştiren araçlarla karşılaşıyoruz. Örneğin, üç boyutlu gibi görünen bir kapının aslında duvarda iki boyutlu bir resim olduğunu fark edebiliriz veya farklı sanat stilleriyle yaratılmış kapılar arasında geçiş yapabiliriz.

Viewfinder'ın mekanikleri, sadece akıllıca düşünmeyi değil aynı zamanda hayal gücünü de kullanmayı gerektiriyor. Bu şekilde, dünyayı şekillendirerek ve perspektifleri değiştirerek ilerliyor ve bulmacaları çözüyoruz. Bu muhteşem oynanış mekanikleri, oyuna bambaşka bir boyut katıyor ve bizi benzersiz bir maceraya sürüklüyor. Unutulmaz deneyimler yaşamak ve gerçekliği sınırlarını zorlamak isteyenler için Viewfinder kesinlikle kaçırılmaması gereken bir oyun.

viewfinder inceleme

Seviye Tasarımları

Bir oyuncu olarak, anlaşılması kolay oynanışa ve seviye tasarımına hemen vuruldum. Her sahne benzersiz zorluklar sunuyor ve deneyimi sürekli olarak taze ve heyecanlı hale getirmeyi başarıyor. Sanat tasarımı tek kelimeyle eşsiz ve Sad Owl Studios'taki tüm ekibin renkli ve büyüleyici bir dünya yaratmak için uyumlu bir şekilde çalıştığı açık. Viewfinder, bağımsız bir oyun stüdyosunda işbirliğinin ve tutkunun ortaya ne kadar efsane işler çıkarabileceğini ve oyun dünyasının büyük stüdyolardan ibaret olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.

Bulmacalar

Viewfinder’ın bulmacaları, kamera mekaniğinden tam olarak yararlanması ile zekice ve ilgi çekici. Bununla birlikte, hikaye zorlayıcı olsa da, bazen oynanışta arka planda kalıyor. Sonuç olarak, kendimi anlatıya tamamen kaptırmaktansa dahiyane bulmacalara daha fazla odaklanmış buldum. Ek olarak, oyunun uzunluğu biraz kısa ve keşfedilecek daha fazla seviye istemekten kendimi alamadım. Yine de, Viewfinder'ın oynanışı ve benzersiz mekaniği, onu eğlenceli ve unutulmaz bir deneyim haline getirmek için yeterliydi diyebilirim.

viewfinder oynanır mı

Viewfinder Oynanır mı?

Oyunun 212 TL’den çıkış yapması canları biraz sıktı ama yine de mekanikleri ve orijinalliği ile gözümüzü gönlümüzü açan Viewfinder bu fiyata değecek bir oyun olabilir. Eğer sürekli aynı tarz oyunları oynamaktan sıkıldıysanız, saatlerde içinde gerçekten kaybolacağınız ve kafa dağıtacağınız bir dünya arıyorsanız, biri size oyun hakkında soru sorduğunda ‘vazgeç kanka, manyak olursun...’ demeden önce gerçekten oynamış olmak istiyorsanız Viewfinder almaya değer diyebiliriz. 

Viewfinder yayınları