Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
289,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
219,12
den başlayan fiyatlarla
Vampire Survivors İnceleme

Vampire Survivors İnceleme

Son günlerde oyun dünyasını kasıp kavuran, oyunculardan bol bol beğeni toplayan bağımsız yapım Vampire Survivors’ı inceleyeceğiz. Roguelite öğeleri taşıyan bu survival oyuna bağımlı olmayan çok az kişi olduğunu iddia etmek yanlış olmaz. “Bu kadar övgüyü toplayan oyun da neymiş?” diyorsanız eğer gelin hep beraber detaylarına bakalım.

Ara ara bazı dönemler oyun dünyasına adeta bomba gibi düşen oyunlar olur. Among Us, Fall Guys, Valheim gibi yapımlar en iyi örnekler olarak verilebilir. Bu durumlar genelde ünlü bir yayıncının oyunu keşfetmesiyle ya da yapımcı ekibin elindeki ürünü kitlelere çok iyi pazarlaması ile gerçekleşir. İşte Vampire Survivors da bu tarz bir durumda ortaya çıktı. Oyunu deneyimleyen kitlelerin beğenisi onu büyük topluluklara hitap eden yayıncılarla buluşturdu ve bağımlılığa neden olan bu minimalist yapımda insanların saatlerini harcamasına sebep oldu.

8Çok İyi
  • Karakter gelişimi
  • Oyun mekaniklerinin kolay olması
  • Pixel artın güzel görsel havası
  • Oyuncuyu zorlayacak fazla element yok
  • Bağımlılık yapabilir :)

Roguelite Atmosferinde Bir Hayatta Kalma Mücadelesi

Son zamanların gözde iki oyun türünü taşıyan Vampire Survivors, belki de tüm başarısını buna borçludur desem, emin olun çok büyük haksızlık olurdu. Bu oyun türleri ne kadar popüler olsa da oyunun genel hatları iyi olmadığı sürece hiçbir işe yaramıyor. Vampire Survivors, bağımlılık yaratan yapısını temelinde taşıdığı dengeli karakter gelişimi ve süreklilik sağlayan elementlere borçlu.

vampire survivors inceleme

Başlangıçta oyun mekaniklerine alışmanız zor olmayacak çünkü herhangi yapmanız gereken veya beceri gerektiren bir durum söz konusu değil. Sadece yön tuşları ile hareket ederek, başlangıç aşamasında karakterinize tanınan otomatik yapıya sahip silah hareketlerine imkan tanımak yeterli olacak. Karakterinize doğru ilerleyen düşmanları öldürdükçe seviyenizi arttıracak elmaslar düşüyor ve bu elmasları toplayarak yeni eşyalar ediniyor ya da elinizde bulunan eşyaların seviyesini yükseltebiliyorsunuz. Düşmanlarınız ise siz gelişim sağladıkça çeşitleniyor ve mevcut olanlar da size oranla gelişimini sürdürüyor.

Vampire Survivors
Vampire Survivors
49,00
den başlayan fiyatlarla

Hayatta kalma kategorisine neden dahil olduğuna az çok değindik. İşin rogulite kısmında ise türe aşina olduğumuz, ölüp tekrar yeni bir oyuna başladığımızda çok daha güçlü özellikler edinme durumu Vampire Survivors’da da geçerli. Dört karakteri kontrol etme hakkımız olan oyunda, başlangıç aşaması için verilen karakteri geliştirmek ya da farklı özellikler ve ekipmanlara sahip diğer karakterleri belirli altın karşılığında açmak gibi seçeneklerimiz mevcut. Bu gelişimi sağlamanın yolu ise haritada savaştığımız sırada gördüğünüz sandıkları açmaktan geçiyor. Her açılan sandık aynı zamanda ekipman da sağlıyor. Sandıkların seviye ilerledikçe getirisi haliyle çok daha fazla oluyor.

Atmosfer ve Kültür

Vampire Survivors, minimal yapısını pixel art tarzında oluşturulmuş grafiklere borçlu. Bu tarz bağımlılık yaratan ve başından ayrılması zor olan oyunlarda kullanılan görsel yaklaşım, genelde oyuncunun gözünü yormamak ve basit bir görünüm sağlamak için kullanılır. Vampire Survivors da muadillerine ayak uydurarak bu alışkanlığı bozmamış, iyi de yapmış. Malum bu tarz oyunların başında geçirilen vakitten bihaber olunca, yüksek kaliteli grafikler ve oynanış çeşitliliğini kaldırmak hiç de kolay olmuyor.

vampire survivors incelemesi

Başarılı Bir Bağımsız Yapım

Bağımsız oyun geliştiren küçük çaplı ekiplerin hatta ve hatta tek kişinin geliştirdiği başarılı oyunların yanına bir oyun daha eklendi diyebiliriz. Kısa sürede sürede Steam sayfası üzerinden inanılmaz derecede yüksek beğeni toplayan ve oyuncu sayısına erişen Vampire Survivors, hem fiyatı hem de yapısıyla çok uzun süre olmasa da bu seviyeyi koruyacaktır. Sonrasında benzeri bir yapıya sahip Loop Hero gibi yavaş yavaş etkisini kaybedecektir fakat bu vakte kadar deneyimlemek isteyeceğiniz, listenize mutlaka eklemeniz gereken bir yapım. Oynamaya karar verdiyseniz eğer birkaç saat sonrası için alarm kurmanızı tavsiye edebilirim, zira zamanın nasıl geçtiğini anlamanız pek de olası değil. :)

Vampire Survivors yayınları