Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Valorant Yüksek Ping  Sorunu [Kesin Çözüm]

Valorant Yüksek Ping Sorunu [Kesin Çözüm]

Riot Games'in FPS oyunu Valorant'ta yüksek ping sorunları ve FPS sorunları çok yaygın problemlerden birkaç tanesi. Bu yazımızda ise Valorant yüksek ping sorununun nasıl çözüleceğine dair açıklamalarımız ile bu sorunu çözmeye odaklanıyoruz.

Valorant'ta Yüksek Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Valorant ping sorununa geçmeden önce bu sorunun kaynağını araştırmak çok önemli. Özellikle Valorant gibi bir FPS oyununda bu sorun çok daha önemli bir yere sahip. Bu soruna sebep olabilecek birden çok etmen olabilir. Öncelikle yapımcı ekibin de sürekli dediği gibi sunucuların yoğunluğu, Valorant yüksek ping sorununun başlıca sebeplerinden bir tanesi. Bu elbette elimizde olan bir şey olmasa bile kendi ağ bağlantımız ve bilgisayarımız için yapabileceğimiz birkaç çözüm yolu mevcut. Şimdi o çözümleri tek tek incelemeye geçelim.

Valorant
Valorant
Ücretsiz

Çözümler

Kablosuz Bağlantı / Wi-Fi Ayarlarınızı Yapın 

Modeminiz ile Valorant oynadığınız bilgisayarınız arasındaki mesafe bağlantı hızınızı ve dolayısıyla pinginizi etkiliyor olabilir. Burada yapabileceğiniz en verimli şey ise modeminiz ile bilgisayarınızı bir Ethernet kablosu ile bağlamak. Böylelikle modeminizin gücünden tam olarak yararlanabilir ve bir miktar da olsa yüksek ping değerinizi düşürebilirsiniz. Aynı şekilde modem ayarlamalarını iyileştirmek ve modeme bağlanan kişi sayısını sınırlamak da ping probleminize olumlu yönde etki edecektir.

Arka Planda İnternet Tüketen Uygulamaları Kapatın

İnternet tarayıcıları, Twitch gibi canlı yayın uygulamaları, Spotify gibi müzik uygulamaları veya Discord gibi sesli/görüntülü sohbet edebildiğiniz topluluk uygulamaları internetinizi yüksek oranda kullanan uygulamalardır. Eğer güçlü bir altyapıya sahip değilseniz Valorant oynarken yüksek ping değerleriyle karşılaşabilirsiniz. O yüzden bu tarz uygulamaları kapatmak yine yüksek orandaki pinginizi düşürmenize yardımcı olacaktır.

VPN Uygulamalarınızı Kapatın

VPN uygulamaları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça kullanılmakta. Ancak bazen açık unutulduğu için birçok oyunda ve Valorant'ta yüksek ping sorununa sebep olabiliyor. Valorant'ın zaten Türkiye sunucusu olduğu için VPN kullanarak oynamak pinginizi çok yükseltecektir. O yüzden bu tarz VPN uygulamalarınızı kapatmak bu soruna etkili bir çözüm olabilir.

Görev Yöneticisinden Valorant'ı Yüksek Öncelikli Yapmak

Görev yöneticisini açtığınızda üst sekmelerden "Detaylar" kısmına gelerek VALORANT.exe uygulamasına sağ tıklayıp önceliklendirme yapabilirsiniz. Bu noktada "Yüksek Öncelikli" hale getirdiğinizde bilgisayarınız ve ağ bağlantınız bu uygulamaya diğerlerinden daha çok önem verecek ve ping değerinizde büyük bir düşüşe sebep olacaktır.

Valorant yüksek ping sorunu çözümü

 

Yukarıda sıraladığımız çözümleri uyguladığınız takdirde ping değerinizde en az %20'lik bir düşüş görebilirsiniz. Ancak çok daha kalıcı bir çözüm olarak internet paketinizi yükseltmenizi ve yeni model bir modem almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle ucuza VP ve Valorant Savaş Bileti satın aldıysanız, bu ping sorunlarını halletmeden oynamanın hiçbir tadı olmayacaktır.