Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Valorant oyununda en iyi şekilde nasıl ateş edilir?

Valorant oyununda en iyi şekilde nasıl ateş edilir?

Valorant oyununda oyuncular, düşmanları öldürmek ve turları kazanmak için birden fazla silah kullanabilir. Birbirinden farklı tabancalar, hafif makineli tüfekler, saldırı tüfekleri, keskin nişancı tüfekleri, ağır makineli tüfekler ve pompalı tüfekler bu oyunda yer alır.

Her silah kategorisinde de 1'den fazla silah bulunabilir. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yeni yazımızda ise oyunun atış mekaniği hakkında bazı kritik bilgiler içerir; silahların nasıl kontrol edilebileceği, hangi atış tekniklerinin kullanılabileceği ve isabetliliğin nasıl uygulanacağından bahsedilir. Yani, en iyi şekilde nasıl ateş edebileceğinizi anlatacağız.

Valorant
Valorant
Ücretsiz

Doğru pozisyon nasıl alınır?

Valorant gibi birinci şahıs nişancı oyunlarında başarılı bir şekilde nişan almak çok önemlidir. Uygun bir isabetlilik olmadan iyi sonuçlar elde edemezsiniz ve bu, sadece sizin için değil, tüm takım için sorunlara yol açabilir. Atışlarınızı isabetli bir şekilde yapamazsanız, Valorant gibi taktiksel nişancı oyunlarında pek şansınız olmayacaktır. Oyunda kafadan vuruşlar son derece etkilidir ve silahların çoğu, kafaya yönelen tek bir kurşunla düşmanınızı ortadan kaldırabilir. Yalnız, bunu yapabilmeniz için öncelikle silah kontrolünü sağlayıp, kafayı tutturabilmeniz gerekiyor.

İlk atış size düşmanı öldürebilmeniz için en büyük şansı verecek. Bu yüzden de nişanı tam olarak rakibin kafasının yüksekliğinde tutmayı alışkanlık haline getirmeye çalışmanız gerekiyor. Yani, fareniz sürekli olarak yukarıda, kafa hizasında olacak. Eğer refleksinizi kullanıp, ilk mermiyi siz sıkarsanız ve kafayı isabet ettirebilirseniz, çok ama çok büyük bir ihtimalle rakibi anında öldürebilirsiniz. Eğer rakip hayatta kalırsa, imlecin konumunu değiştirmek zorunda kalmadan başka bir atışla da kendisini kolayca vurabilirsiniz. Ayrıca, düşman hareket ederken, kendisinin gideceği yolu tahmin etmeli ve nişanınızı o şekilde de ayarlamalısınız.

valorant aim

Geri tepme nasıl kontrol edilir?

Valorant oyunundaki her silahın bir geri tepmesi vardır. Bu da hiç durmadan ateş ederken, belirli bir kısma ateş etmek için nişangah konumunu ayarlamayı gerekli kılar. Diğer birinci şahıs nişancı oyunlarından farklı olarak bu video oyunundaki silahların sabit balistikleri yoktur. Yani, silahın geri tepmesi hafifçe yukarı ve sağa hareket edeceği gibi, bir sonraki mermiyi sıktığınız zaman silahın sola çekmeye başlayacağı birçok durum da vardır. Belirli bir silahı ateşlerken, olası mermi yayılımını bilmek de ustalaşmak için çok önemlidir.

Şanslısınız ki Valorant oyununda bir harita olarak atış poligonu bulunuyor ve orada tüm bunları çalışabilirsiniz. Bu haritada herhangi bir silahı kullanabilir ve istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Dahası, atış poligonu haritasındayken cephane konusunda endişelenmenize de gerek olmaz; mermileriniz sınırsızdır ve şarjör değiştirmek gerekmez. Ayrıca, haritaya birkaç bot yerleştirebilir ve bunları eğitim hedefleri olarak kullanabilirsiniz. Düz bir renge sahip duvarların birinde silahların geri tepme ve mermi yayılma olaylarını görebilirsiniz.

Düşman ile aranızda olan mesafeyi unutmayın

Valorant oyunundaki her silahın, mümkün olan maksimum hasarı verebildiği belirli bir menzili vardır. Silahın etkili menzilini bilmek, savaş alanındaki etkinliğinizi büyük ölçüde artıracaktır. Oyunda bulunan çoğu silah, menzil dışında oldukça az hasar verir. Mesela, Phantom isimli silah 0-15 metreden kafadan vuruş ile 156 hasar vermektedir. Mesafe eğer 30-50 metreye çıkarsa bu silahın verdiği hasar 124'e düşüyor. Tüm silahlara ait istatistikler oyun içinde veya oyun sırasında mağaza menüsünden kontrol edilebilir. Bu yüzden de kullandığınız silahın etkili menziline göz atmalısınız.

valorant

Bu video oyunundaki bazı silahlar, özellikle makineli tüfekler ve saldırı tüfekleri, oyuncunun ek bir görüş kullanmasını sağlayan bir ADS moduna sahiptir. Hip-shot modundan ADS moduna geçiş, oyuncunun herhangi bir işlem yapamadığı kısa bir süre içinde gerçekleşir. ADS modunun kullanılması, silahın doğruluğunu ve kararlılığını arttırır, ancak atış hızınız düşer. ADS modu özellikle orta ve uzun mesafeden ateş etmeye çalışırken çok kullanışlıdır. Bu, çok daha isabetli atış yapmanızı sağlar ve daha uzun bir süre hiç durmadan ateş ederken bile silahı kontrol etmeniz daha kolay bir hal alacaktır.