Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Valorant En İyi Fare DPI Ayarları ve Hassasiyeti

Valorant En İyi Fare DPI Ayarları ve Hassasiyeti

Valorant gibi FPS oyunlarında fare, ana kontrol cihazıdır. Oyundaki performansınız buna bağlıdır; bu nedenle farenin doğru yapılandırıldığından emin olmaya değer. Fare hassasiyetini ayarlarken çoğunlukla kendi tercihlerinize göre hareket etmelisiniz.

Valorant için hazırlamış olduğumuz bu içerikte de zaten farenin nasıl yapılandırılacağını ve en uygun DPI oranının nasıl seçileceğini, doğruluğunun nasıl kontrol edileceğini açıklayacağız.

Valorant
Valorant
Ücretsiz

Fare hassasiyeti, DPI ve Hızlandırma Nedir?

Fare hassasiyeti, karakterinizin fare hareketine tepkisini belirler. Uygun hassasiyeti ayarlarken, bu değer çok küçükse, haritadaki değişen duruma uygun şekilde yanıt vermek için kamerayı döndüremeyeceğinizi göz önünde bulundurun. Karakteri 360 derece döndürmek, fareyi altlığın üzerinde birkaç kez hareket ettirmeyi gerektirecek, bu da oyunu çok daha zorlaştıracak ve bileğinizi daha da zorlayacaktır.

Öte yandan, hassasiyet çok yüksek olduğunda, hafif fare hareketi bile nişangahın çılgın bir hızda hareket etmesine neden olarak doğru hedeflemeyi etkili bir şekilde engelleyecektir. Hareket hızı ve isabetlilik arasındaki mükemmel dengeyi bulmak biraz zaman ayırmaya değer.

Modern bir fare, eski mekanik ürünlerin aksine, son derece hassas lazer veya optik sensörlere sahip çok karmaşık bir cihazdır. İster kablolu lazer, ister kablosuz optik fare kullanın, DPI değerinin ne olduğunu ve neden sorumlu olduğunu bilmek önemlidir. DPI, inç başına nokta olarak tanımlanan bir fare çözünürlüğüdür. DPI değeri, fareyi bir inç (yaklaşık 2,54 cm) hareket ettirdikten sonra imlecin ekranda kat edebileceği mesafeyi belirler. Piyasada 200 DPI ila 16.000 DPI arasında değişen fareler var ama "DPI ne kadar yüksek olursa, fare o kadar iyi diyen" kişilere kanmayın.

DPI değeri bireysel olarak seçilmelidir; bazı oyuncular 500 gibi düşük bir DPI değerine sahip bir fare kullanmaktan rahatsızlık duyabilirken, diğerleri 4.000 DPI gibi çok daha yüksek ayarları tercih edebilir. Modern farelerin, oyuncuların belirli oyunlara atanabilecek birden fazla profil belirlemesine izin verdiğini de belirtmekte fayda var. Burada ayrıca DPI değerinin fare duyarlılığına eşdeğer olduğunu ve doğrudan oyun menüsünden değiştirilebileceğini de belirtmek gerekir. Valorant oyununda fare duyarlılığı seçeneğini görebilirsiniz. Varsayılan olarak fare duyarlılığı 0,5'e ayarlanır.

Hızlanma ise fare hareket hızına bağlı olarak ekranda imlecin kapsadığı yolu belirler. Pratikte, hızlandırıcı kapatıldığında, ekrandaki fare imleci, altlık üzerindeki fare ile tam olarak aynı mesafeye hareket edecektir. Örneğin, fareyi yaklaşık 20 cm hareket ettirirseniz, ekrandaki imleç de aynı mesafede hareket edecektir. Hızlanma etkinleştirildiğinde, imlecin ekranda kat ettiği mesafe, fareyi altlık çevresinde ne kadar hızlı hareket ettirdiğinize bağlıdır. Örneğin, fareyi yukarıda belirtilen 20 cm kadar, ancak çok yavaş hareket ettirirseniz, ekrandaki imleç çok daha kısa bir mesafeyi kat edecektir. Buna karşılık, aynı hareketi çok hızlı yaparsanız, ekrandaki imleç birkaç santimetre daha ileri gidecektir.

DPI Ayarı Değiştirme

  • Başlat Menüsüne gidin ve fare... yazmaya başlayın ve fare özellikleri veya kontrol paneli sekmesine gidin ve fare sekmesine geçin;
  • Ek fare seçenekleri sekmesini seçin;
  • Yeni pencerede İşaretçi seçenekleri kısmına gidin;
  • İşaretçi hassasiyetini artır seçeneğini kapatın.