Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,19
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,40
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
788,03
den başlayan fiyatlarla
Total War Warhammer III İnceleme

Total War Warhammer III İnceleme

İki gözümün çiçeği sonunda görücüye çıktı. Rome Total War ile seriye başlayan biri olarak çıkan her bir oyuna zaman ayırmaya çalıştım. Kimi hayal kırıklığı yarattı kimi beklentilerimin de üstüne çıktı. Ancak Rome Total War kadar sevdiğim bir oyun varsa bu seride o da Total War: Warhammer 2’dir.

Bu yazımızda Warhammer üçlemesinin son oyununu inceleyeceğiz. Bu sefer oyunumuz daha önceki Total War oyunlarının ötesine gidiyor ve hikaye odaklı bir tek oyunculu mod sunuyor. Seriye bence yakışan ve hak ettiği bir sonu veren oyun serinin sevenlerini mutlu etmiş gibi görünüyor.

7Çok İyi
  • Birim çeşitliliği fazla
  • Hikaye odaklı bir oynanış
  • Savaş alanlarının dizaynı
  • Kısmen zor bir oynanış
  • Yeni oyuncular için karışık bir diplomasi sistemi

Neler Var?

Serinin bir önceki oyunu olan Warhammer 2’nin tek kişilik hikayesi Eye of the Vortex beni memnun etmiş olsa da Warhammer 3 bunun bile ötesine geçerek gerçek anlamda hikaye odaklı bir deneyim sunmakta. Ancak bunun yanında bence tekrar oynanabilirlik konusunda bir sıkıntı var diyebilirim. Ben bir kez bitirdikten sonra ikinci denemeye çok girmek istemedim çünkü biraz yoruldum. Eğer sadece bir ulus seçip dünyayı kendi oyun hızınızda ele geçirmek isterseniz sadece Mortal Empires hikayesine bağlı kalmak daha doğru.

warhammer 3 inceleme

Kendi hedeflerinizi belirleseniz bile onları takip etmek biraz zor ve insanı strese sokmakta. Oyunda bolca istemediğiniz savaşlara sürükleneceksiniz ve bir süre sonra artık sizi yormaya başlayacak. Oyunda saldırmanız ve yok etmeniz gereken her Kaos aleminin kendisine özgün karanlık bir tanrısı var ve çözmesi gereken kendine özgü mücadeleleri var. Bu da sizleri kaliteli ve kalabalık savaşlara sürüklemekte. Bu mekanik ise Total War serisinde daha önce görmediğimiz bir senaryo odaklı tek oyunculu mod oynamanıza izin veriyor. Hikaye seven bir oyuncu olarak Total War serisinin bu formülü devam ettirmesini umuyorum.

Total War: WARHAMMER III
Total War: WARHAMMER III
1.642,09
den başlayan fiyatlarla

Mutlu Eden Gelişmeler

Bu sefer önceki oyunlara odakla daha fazla kuşatma seçeneğimiz var. Bu hem iyi hem de kötü bir şey aslında. Kuşatma seçeneklerinin ve çeşitlerinin artması demek savunmayı da zorlaştırmak demek. Her ne kadar kuşatmayı yapan taraf sizken bu zevk verse de savunurken gerçekten kurduğunuz savunma binalarının hiçbir işe yaramadığını düşünmenize sebep oluyor. Harita bana biraz daha az ayrıntılı gelse de savaştığımız alanlar muazzam görünüyor. Warhammer 3’ün yaptığı en güzel şeylerden biri ise diplomatik seçeneklerin çokluğu. Bu seride sanırım ilk kez bu kadar çok seçenek gördük. Bunun yanında bu sefer diplomatik anlaşmaların ödülleri de artmış.

warhammer 3 incelemesi

Müttefik yapmak ilk defa gerçekten bir dostumun olduğunu hissettiriyor diyebilirim. Buna örnek verecek olursam bazen bir dostunuzun bütün birimlerini bir savaş için ödünç alabiliyorsunuz. Bazen de keşke hiç geri vermesem diye düşünmeden edemiyorsunuz. Genel olarak birim çeşitliliği de artmış durumda. Bu da aksiyon çeşitliliğini ve keyfini artıran bir durum olarak karşımıza çıkıyor.  Son olarak da bu oyunda belkide Total War serilerinde şu ana kadar gördüğüm en iyi öğretici giriş bulunuyor. Bu yüzden seriye yeni başlayacak oyuncular için gayet keyifli bir başlangıç olabilir.

Total War: WARHAMMER III yayınları