Tomb Raider İncelemesi

Tomb Raider İncelemesi

Oyun dünyasında, yaratılan bir karakter ne kadar gerçek ve bizden biri olursa, yapıma oyuncunun bağlanması da o kadar kolay olur. Karakter görünüşü, duruşu, hareketleri ve konuşmasıyla oyuncuyu kendiyle bağdaştırmayı sağlayabilmeli ya da oyuncunun en iyi yol arkadaşı olabilmelidir. Bu büyük ve büyülü evren içinde yıllardır bizi sayısız maceralarla buluşturan ve güzelliğiyle bizi büyüleyen bir karakter var adı: Lara Croft.
6Ortalama
  • Doyurucu hikaye
  • Başarılı görseller, sesler ve atmosfer
  • Empatik hikaye anlatımı
  • Türkçe dil desteğinin olmaması
  • Şiddet seviyesi oldukça yüksek
  • Zayıf multiplayer desteği

HİKAYESİ 

İlk oyunlarını 90’lı yıllarda deneyim ettiğimiz Tomb Raider serisi, 2010’lu yıllarda yeni bir üçleme geleceği müjdesini verdi ve 2013 yılında serinin ilk halkası 'Tomb Raider' etiketi ile çıkış yaptı.

Lara’nın yolculuğu lüks bir gemide başlıyor. Yine gizemli bir yolculuğa yelken açan kızımızın gemisi maalesef büyük bir fırtınaya maruz kalıp batıyor. Bir mağarada ayaklarından asılı bir şekilde uyanan Lara kendi çabalarıyla kurtulur ve kayıp arkadaşlarını bulmak için yola koyulur.

Sonunda arkadaşlarıyla bir araya gelmeyi başaran Lara, adadan kurtulmanın yollarını ararken adada var olan Solarii Kardeşliği adlı tarikatı keşfeder. Bir yandan Tarikatla mücadele eden ekip bir yandan da adanın gizemlerini çözmeye çalıştıkları büyük bir serüveni oyuncunun gözleri önüne serer yapımda.

tomb raider game

DETAYLAR 

Yapımda yukarıda bahsettiğimiz hikayeyi deneyim etmemiz sağlayan ana görevlerin yanında yan görevler de mevut. Bir de haritanın çeşitli yerlerine gizlenmiş kayıp hazineler var. Bu hazinelere ulaşmaya çalışırken çeşitli bulmacalar çözüp önümüze çıkan birçok engelle de karşılaşıyoruz. 

Ama uğraşmamıza deyiyor. Bulduğumuz hazineler sayesinde yeni mekanikler öğrenip Lara’yı daha da güçlü kılmayı başarabiliyoruz ve yeni ganimetler ve de hikaye detayları sunuluyor önümüze.  

Oyun boyunca hikayemizi takip ederken ada içindeki NPC’lerden görev alıp karakterimiz bir üst seviyeye taşıyabiliyoruz. 

Lara'ya Eleştiriler
Lara yumuşak mizacı ve iyimserliği ile şiddet karşıtı bir tutum sergilese de düşmanlarına karşı oldukça acımasız. Karakterin bu özelliği de eleştirmenler tarafından hemen farkedilmiştir.

Etrafta gördüğünüz çalı çırpı, hurda metal demeden karşınıza çıkan her şeyi toplamanız gerekiyor çünkü bu topladığınız ıvır zıvırlar, sizi çatışmanın ortasında canınızı yenilemenizi sağlayacak ilaçlar üretmenize ve mücadelenizi daha da rahatlatacak silahlara kavuşmada oldukça fayda sağlayacak.

Yapım, kaliteli bir oyun olmanın yanında ayrıca interaktif bir film özelliği de taşıyor diyebiliriz. Oyun kendi kontrolcünüz ile deneyim etmek tabii ki ayrı bir keyif olsa da oyunun gereksinimlerini karşılamaya yetecek özellikte bir cihaza sahip değilseniz belirli platformlar üzerinden bir film izlermiş gibi yapımı deneyim edebilirsiniz. 

Oyunun daki en büyük değişikliği Lara yaşıyor desek yanılmış olmayız. Eski yapımlardaki Lara gerçeklikten çok uzak ve sadece sığ ama güzel bir kadındı. 

Yeni yapımla beraber Lara yine güzelliğinden ve çekiciliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Artı olarak daha canlı ve gerçekten yaşayan bir karakter hissi veriyor. 

Ses tonu, yaralandığında ya da bir engel karşısında verdiği tepkiler o kadar gerçekçi ki örneğin Lara yanlışlıkla bir tuzağa düşüp öldüğünde ya da uçurumdan düştüğünde aynı çaresizlik ve üzüntüyü size geçirebiliyor.

GRAFİKLER VE MÜZİKLER

Crystal Dynamics kendi sahibi olduğu Foundation adlı oyun motoru kullanılmış. Çevre, karakter modellemeleri ve Lara harika gözüküyor. Kaliteli grafikleri sayesinde yapım hemen sizi içine hapsedebiliyor.

Yapımdan 20 adet özel soundtrack bulunuyor. Deneyimli besteciler tarafından hazırlanan eserler oyun deneyiminizi daha keyifli hale getirerek tecrübenizi daha da pekiştiriyor.

KARAR

Tomb Raider 2013, yeni üçlemenin ilk yapımı olarak beğenilerinize sunulmuş durumda. Daha canlı ve daha detaylı bir Lara ile uzun soluklu, bol mücadeleli bir macera yaşarken kayıp hazineleri de ortaya çıkarmaya çalışmak isterseniz yapımı mutlaka deneyiniz.

Tomb Raider
Tomb Raider
34,99
den başlayan fiyatlarla