Rainbow Six Siege İncelemesi

Rainbow Six Siege İncelemesi

Rainbow Six Siege, ilk çıktığı yıldan bu güne kadar katettiği yolda ortalıktaki en iyi multiplayer FPS oyunlarından biri haline geldi desek çok da yalan söylemiş olmayız.

AAA oyunları için sürdürülebilirliğin nasıl yaratıldığını, oyun geliştiricileri ve fanları arasındaki iletişimin nasıl güçlü hale getirileceğini bizzat ortaya koydukları gerçeğini de söylemeden incelememize geçmeyelim.

9Mükemmel
  • Sürekli gelen güncellemeler ile canlı bir oyun olması
  • Ortalamanın üstünde grafikler
  • Bol karakter ve silah çeşitliliği
  • Kendine özgü stratejik mekanikler
  • Oyunda yaşanan teknik sıkıntılar / buglar

GENEL HATLAR

Oyun öyle bir oyun ki bin saat oynasanız bile, kendinizi hala Siege oynarken bulabiliyorsunuz hiç sıkılmadan. Bunun başlıca sebeplerinden biri oyuna belli aralıklarla gelen güncellemeler. Bu güncelleme bazen oyunun metasını değiştiren seviyede yeni karakterler oluyor bazen yeni bir silah / araç bazen ise yeni haritalar olabiliyor. Tüm bunlar tabii oyuncuya, oyunun sürekli cilalandığını ve kitlesinin neredeyse hiç azalmadığını hissettirip oyuna olan bağlılığı arttırıyor.

GÜNCELLEMELER VE DETAYLAR

Ancak oyuna sürekli güncelleme getirmenin bir yan etkisi de şu: Her gelen güncelleme ile bazı buglar çözümlenirken, bir o kadar sayıda yeni bug da ortaya çıkıyor. Her ne kadar oyunun gidişatını etkileyen buglar olmasa da oyuncunun sinirini bozmadığı da söylenmiyor maalesef. Bu buglar bazen bir hafta içerisinde fixlenirken bazıları aylarca kalabiliyor. Bu açıdan Rainbow Six Siege’in eski FPS oyunları gibi cilalı bir görünüme sahip olmaması insanı üzüyor.

Farklı Kültürler
Oyundaki karakterler aynı zamanda gerçek dünyadaki farklı bir kültürü, ülkeyi temsil ediyor ve bu çeşitlilik günden güne eklenen yeni karakterler ile de sürekli artmakta.

Oyun ilk çıktığı zaman; Overwatch, PUBG, Fortnite ve şimdi de Apex Legends gibi dünya çapındaki devlerin arkasında sessizce oturuyor gibi görünse de Siege bu zorlu yarışta oyuncu kitlesini günden güne arttırmayı başardı ve son zamanlarda 45 milyon kayıtlı oyuncuya kadar ulaştı. Ve şu anda bu tür oyunlardaki yarış eskisi kadar şiddetli olmadığı için Siege hala aktif bir kitleyle çok iyi durumda.

Ve şunu da söylemek gerek ki daha önce hiçbir şirket Ubisoft gibi hem silah taktiklerinin hem de karakter rollerinin ve yeteneklerinin her maçı bambaşka bir oyunmuş gibi hissettiren bir yapıma imza atamadı. Oyun çıktığından beri gelen 26 karakter ve onlarca yeni silah ve araçla, Ubisoft oyuna sürekli yeni elementler eklemeye devam ediyor.

SON SÖZ

Yıllar geçtikçe Siege’in sürekli gelişimini ve oyuncu kitlesinin büyümesini görmek çok heyecan verici. Harika grafikleriyle, yüksek stratejik zeka gerektiren mekanikleri ve onlarca takım & karakter kombinasyonları ile her maçtaki takımınızın size bambaşka avantajlar veya dezavantajlar sunması oyuna tonla renk katıyor. Bu oyunla beraber Ubisoft’un topluluğuna ne kadar önem verdiğini ve kitlenin isteği doğrultusunda hareket ettiğini görebiliyoruz. Dileriz oynayan herkes aynı tadı alabilir.

İyi oyunlar.

Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
Tom Clancy's Rainbow Six® Siege
39,13
den başlayan fiyatlarla