Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
190,09
den başlayan fiyatlarla
Palworld
492,12
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
787,59
den başlayan fiyatlarla
Rainbow Six Extraction İnceleme

Rainbow Six Extraction İnceleme

Ubisoft, son yıllarda Rainbow Six serisi ile FPS dünyasına halihazırda yeni bir soluk getirmişken; Rainbow Six Extraction ile bu seviyeyi bambaşka boyutlara taşıyor.

Bambaşka boyutlar dememizin altında birden fazla sebep var elbette. Serinin son parçası olan Extraction, Siege’e kıyasla PvE odaklı ve 3 kişiye kadar Co-Op oynanabilen taktiksel bir FPS oyunu. Rainbow Six Extraction şu anda PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, PC (Epic Games Store ve Ubisoft Store) ve Stadia platformlarında erişilebilir durumda.

7Çok İyi
ile deneyimlendi
  • Gerçek bir taktiksel takım oyunu
  • Sürükleyici atmosfer
  • Ödüllendirici ve tatmin edici görevler
  • Bölüm ve harita çeşitliliği
  • Tek başına oynamak için çok uygun olmayabilir
  • Daha derin bir hikaye temeli mümkün olabilirdi

Ubisoft ve Bilim-Kurgu Dünyası

Ubisoft, Extraction’u geliştirirken oyunun senaryosunu ve geçtiği yerleri valide edebilmek için epey bir çaba sarf etmiş. 

Görevlere başlarken ufak ara sahneler ile oyuncuyu bu atmosferin içine çekmek ve bu atmosferi oyuncuya anlatmak amaçlanmış. Oyuncuyu gerçekten bu dünyanın bir parçasıymış gibi hissettirmek adına ise ufak ufak hikaye elementleri yerleştirmiş. Örneğin şehirlerin neden istila edildiği, sizin kim olduğunuz, hangi takımın bir parçası olduğunuz ve görevlerinizin neler olduğu teker teker güzel bir şekilde açıklanıyor. Böylelikle oyunun dünyasından kopuk, rastgele canavar öldüren içi boş bir karakter olmaktan çıkıyorsunuz.

Tanıdık Yüzler
Extraction’daki operatörler, R6 Siege’deki operatörler ile aynı. Yani yıllardır tanıdığınız karakterleri başka bir ortamda yeniden deneyimliyor olduğunuzdan karakterlere karşı hiç yabancılık çekmiyorsunuz.

Ubisoft, oynanış konusunda da en iyi bildikleri yolu izlemiş ve Rainbow Six Siege oynanış mekaniklerinin neredeyse aynılarını bu oyuna da yerleştirmişler. Günün sonunda, uzun süredir R6 Siege oynayan bir oyuncu, biraz daha yavaş ve sakin bir tempo ile stres atmak isterse Extraction’a kolayca alışabiliyor. 

Oynanış Mekanikleri ve Haritalar

Extraction temelinde PvE odaklı ve 3 kişiye kadar oynanabilen co-op bir oyun. Tabii not düşmekte fayda var: Oyunu tek başınıza veya 2 kişi ile de oynayabiliyorsunuz. Oyunda yer aldığınız takımın adı “REACT” ve gece gündüz boğuştuğunuz canavarlara verilen kolektif isim ise “Archæans”. Eski Rainbow Six Siege oyuncularının tahmin edebileceği üzere bu ırk daha önce 2018 yılında R6 Siege Outbreak etkinliğinde karşımıza çıkmıştı. Yani bu anlamda Extraction aslında R6 Siege için çok büyük bir genişleme paketi gibi olmuş.

rainbow six extraction inceleme

Oynanış mekaniklerine gelecek olursak; Extraction’da 4 farklı harita ve bu haritalarda yer alan 3 farklı bölüm ile birlikte toplamda göreceğiniz 12 farklı alan var. Bu bölümlerin her birinde aynı mantık işliyor: Operatörler bir bölgeye iniş yapıyor ve rastgele verilen 3 objektifi tamamlayıp diğer bölüme geçmeyi hedefliyorlar. Bahsi geçen bu objektiflerden / görev tiplerinden toplamda 13 tane yer alıyor. Böylelikle oyunda sürekli bir çeşitlilik sağlanmış oluyor ve hiçbir zaman aynı görevleri tekrar tekrar yapıyormuş gibi hissetmiyorsunuz. 

Tom Clancy's Rainbow Six® Extraction
Tom Clancy's Rainbow Six® Extraction

Görevlerin içeriğinde ise bazen belli bir Archæan’ı tuzağa düşürmeniz gerekirken bazen de ekibinizle birlikte Archæan istilasına uğramış bölgeleri temizlemeniz gerekiyor. Bazı görevlerde ise Archæan’ların eline düşmüş rehineleri kurtarmanız gerekiyor. Oyun bu anlamda hem Counter Strike hem Left 4 Dead 2 hem de Back 4 Blood karışımı bir şaheser olmuş. 

msi crosshair 15

Taktiksel Eşyalar ve Bölüm Tasarımları

Oyunda silahlarınıza ek olarak kullanabildiğiniz farklı eşyalar da mevcut. Türlü türlü bombalar, mayınlar, revive kitler, drone’lar gibi onlarca widget mevcut. Bunlar da yine oyuna büyük renk katan ve oyunun “taktiksel” yanını kuvvetlendiren elementlerden. İhtiyacınıza göre en uygun silah tiplerini ve eşyaları seçip görevleri özenle tamamlamanız gerekiyor. 

rainbow six extraction inceleme

Bölüm tasarımı açısından bakacak olursak; bu bölümler gerçekten oyuncunun içine korku salıyor. Hiç beklemediğiniz yerlerden bir sürü canavar sizi yok etmek için çabalarken bu atmosfere kendinizi kaptırmamanız mümkün değil. Oyundaki 4 farklı ana harita ve içerisinde yer alan farklı bölümler ile oyun gayet yeterli bölüm çeşitliliğine sahip.

Extraction Deneyimi

Rainbow Six Extraction deneyimimizden sonra bu oyun bizim kalbimizde çok ayrı bir yer edindi. Bu oyunu deneyimlerken kullandığımız cihaz ise oyunun atmosferine kapılmamızdaki en büyük etmenlerden biri oldu. Bizim deneyimlediğimiz laptop MSI Crosshair 15 Rainbow Six Extraction Edition modeli bu oyun için özel olarak dizayn edilmiş ve üretilmiş bir model olduğundan, REACT ekibinin sahiden de bir parçasıymış gibi hissettik bu cihaz ile.

MSI Crosshair 15
MSI Crosshair 15

32GB RAM

I7-12700H İşlemci

8GB RTX 3070

165Hz Ekran Yenileme Hızı

Bu modelin teknik detaylarını ve bu detayların oyundaki etkisini özet geçmek gerekirse: Oyun, 2560×1440 çözünürlüğe sahip 165Hz IPS ekranda yağ gibi akıyor ve aralıksız onlarca saat oynasanız bile bu cihazla ne bir ısınma ne de bir performans kaybı yaşıyorsunuz. Şimdi bunlar nasıl mümkün oluyor anlatalım.

Öncelikle bu laptopta 12. Nesil Intel® Core™ i7-12700H işlemci ve NVIDIA GeForce® RTX 3070 (GDDR6, 8GB) yer alıyor. Bunların yanı sıra bu cihazda yer alan ileri düzey yapay zeka teknolojileri de mevcut. Böylelikle oyunda geçirdiğiniz her bir saniyeden en iyi verimi almanız amaçlanıyor. Kelimenin tam anlamıyla her bir "saniyeden".

Bunlardan ilki Resizable BAR. Bu teknoloji, işlemcinizin GPU çerçeve belleğinin tamamına tek seferde erişerek performansını arttırmasını sağlayan gelişmiş bir PCI Express özelliği. Bu özellik ekran kartınızdan en iyi performansı almanızı sağlayarak, oyuna direkt olarak olumlu etki ediyor.

rainbow six extraction

Bu cihazın bir diğer özelliği olan Yapay Zeka destekli Dynamic Boost 2.0 özelliği, gerekli gücü GPU, GPU belleği ve CPU’ya otomatik olarak taşıyarak eskisine göre çok daha büyük bir performans artışı sağlıyor. Dynamic Boost 2.0 yapay zeka ağları ile gücü çerçeve bazında yöneterek oyun ve tasarım sırasında laptopunuzun gerçek zamanlı olarak optimize edilmesine olanak tanıyor.

Evet, doğru duydunuz. Az önce kastettiğimiz "her bir saniyeden en iyi verimi almak" derken tam da bundan bahsediyorduk. Bu özellik, cihazınızı gerçek zamanlı bir şekilde analiz edip; o anki durumda en iyi performansı nasıl alacaksanız cihazı tam da o doğrultuda optimize ediyor.

Yine bu laptopta deneyimleyebileceğiniz NVIDIA DLSS özelliği ise FPS değerlerini tavana çıkarıp harika bir görüntü kalitesi ile sunmak için GeForce RTX üzerindeki adanmış AI Tensor çekirdeklerini kullanıyor. Bunu direkt somut bir örnek ile görmek isterseniz aşağıdaki görsel, farkı görmenizde büyük oranda yardımcı olacaktır.

rainbow six extraction nvidia dlss

Crosshair 15, 2 adet fan ve 6 adet heatpipe kullanan yeni Cooler Boost 5 soğutma tasarımı ile uç noktada oyun seanslarında bile üstün performansı sunuyor. Böylelikle çok uzun süren oyun deneyimlerinizde bile en ufak bir ısınma veya bir performans kaybı hissetmiyorsunuz. Biz neredeyse aralıksız 10 saat Extraction oynamamıza rağmen yaşadığımız tek sıkıntı felaket bir bel ağrısı ve fazla kahve tüketmekten kaynaklanan ufak bir çarpıntı oldu.

rainbow six extraction msi

Bu laptop ortalama 2.47kg ağırlığında bir oyun laptopu. Rahatça taşıyabiliyor ve kolayca çantanıza sığdırabiliyorsunuz. Tasarımı da daha önce bahsettiğimiz gibi R6E oyunu için özel ve fütüristik bir yapıda tasarlanmış. Oyunun da oyuncuya geçirmek istediği his gibi adeta başka dünyadan gelmiş şık bir cihaza benziyor. Dışı çok sağlam bir plastikten yapılmış ve dokunduğunuzda kaliteyi hissedebiliyorsunuz.

Oyun ve cihaz konusunda son yorumlarımızı yapacak olursak; Rainbow Six Extraction, serinin en cesur oyunu diyebiliriz. Kendi sınırlarının dışında, rekabetçi bir FPS oyunu olmanın çok ötesine gidip biz oyunculara yepyeni bir deneyim sunmayı amaçlamış. Bu anlamda yeniden vurgulayarak Ubisoft, çok cesur bir oyun ortaya çıkarmış. Bu cesur deneyimi taçlandıran MSI Crosshair 15 R6E Edition bizi yol boyunca olabilecek en iyi şekilde taşıdı.

Extraction’ın sunduğu tanıdık oynanış mekanikleri ve halihazırda alışmış olduğumuz operatörler ile sanki eski dostumuzun yeni evini ziyaret eder gibi hissediyoruz bu oyuna girerken. Yine de belirtmekte fayda var: Bu oyundan tamamen yeni ve farklı bir deneyim bekleyen oyuncular biraz hayal kırıklığına uğrayabilir. Çünkü bu oyun, R6 serisinin PvE tarafını kuvvetlendirmek ve bu alanda tanıdık oynanış mekanikleri ile farklı bir deneyim sunmayı amaçlamış. Bu şekilde değerlendirecek olursak nefis bir oyun diyebiliriz. 

Tom Clancy's Rainbow Six® Extraction yayınları