Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
This War Of Mine İnceleme

This War Of Mine İnceleme

Savaş, hayatın kendisi kadar gerçektir. İnsanoğlu ve hiç bitmeyen istekleri, açlığı olduğu sürece de var olmaya devam edecektir. Oyun dünyasında da savaş kavramı her zaman popülaritesini canlı tutup, gelecekte ve yakında göreceğimiz yapımlara konuk olacak ve karşımıza her daim çıkacaktır.

Bugün, popüler savaş oyunlarını bir kenara bırakıp farklı bir savaş hikayesinden bahsedeceğiz size. 11 Bit Studios geliştiriciliğinde ve yayıncılığında, 14 Kasım 2014 tarihinde oyuncu kütüphanelerine eklenen This War of Mine incelemesine hoş geldiniz. 

9Mükemmel
  • Dönemi etkili şekilde yansıtan bir atmosfer
  • Kaliteli müzikler
  • Türkçe dil desteği
  • Çok oyunculu deneyim sunmuyor

Hikayesi

Hikayesiyle savaş gerçeğini farklı bir pencereden deneyim etmenize olanak sağlıyor This War of Mine. Oyunlarda görmeye alıştığımız Rambo tarzı karakterler yerine kendi halinde sivil vatandaşların savaşla yüzleşme gerçeğine tanık oluyoruz yapımda.

Detaylar

Oyunun açılış sahnesinde yıkık dökük bir bina ve içinde 3 adet savaş mağduru sivil vatandaş karşılıyor sizi. Maceranız boyunca bu 3 karakterin hayatları ve yapacağı seçimler tamamen size bağlı. Ayrıca bu karakterlerin kendilerine has özellikleri de bulunmakta. 

Önce yaşadıkları hizbe ortamı bir düzene sokmanız gerekiyor. Daha sonra da yaralarını iyileştirmeniz, karınlarını doyurmanız ve ağrıyan bir yerleri varsa bir ağrı kesici bulup onları iyileştirmeniz. 

This war of mine gameplay

Bilmeniz gereken en önemli şey ise bu mekanikler oyununuzun gidişatı için hayati bir önem taşımakta. 

Evi barkı bir düzene sokup, insanlarınızı ruh ve fiziksel sağlıklarına kavuşturduktan sonra sıra geldi görev dağılımı yapmaya. 

“Hazıra dağ dayanmaz” atasözünden hareketle elinizdeki kıt kaynaklar tükenmeden dışarı çıkıp kaynak arayışına girmeniz gerekecek. Bu noktada vereceğiniz karar oldukça önemli. Doğru insanı evde bırakıp, doğru insanları yanınıza alma konusunda en yetkili merci sizsiniz. 

Gerçek Bir Hikaye
Yapım gerçekçilik konusundan ödün vermemek için 1990'lı yıllarda Bosna Hersek’te yaşanan acı dolu bir savaştan ilham almış ve bu sayede savaşın bambaşka bir yüzünü oyuncu alemine göstererek oyun tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır.

Dışarıda faaliyetleriniz yağma şeklinde gerçekleşiyor ve tüm çıkışlar gece saatinde olmakta oyunda. Yağmaya gidip döndükten sonra kendi evinizi de yağmalanmış bir şekilde bulmanız çok olası. O yüzden yukarıda da dediğimiz gibi kimi evde bırakacağınızı seçerken eğri oturup doğru düşünmelisiniz. 

Yapımda takas sistemi de mevcut. Hiç ziyaretçi beklemediğiniz bir saate kapınız çalabilir. Gelen kişi sizden yardım isteyebilir veya elindekilere karşılık sizinle takas pazarlığı yapabilir. Aman, dikkatli olun! Takas veya yardım bahanesiyle kapınıza çalanların amacı sizi soyup soğana çevirmek de olabilir. 

Oyuncuyu derinden vurmak isteyen yapımcı, oyuncuya karşı duygusal vuruşlar da yapmayı ihmal etmemiş. Örneğin yağmalamak için gittiğiniz evde sizden daha gariban birine rastlarsanız ona yardım etmeyi de seçebilirsiniz.

This war of mine gameplay

Bir hayatta kalma oyunu olur da içinde craft sistemi olmaz mı? Tabii ki olur. Gece yağmalarınızdan bulduğunuz parça ve itemlerle hem tamir yapıp hem de yeni araç ve gereçler elde edebilirsiniz. 

This War of Mine, görsel açıdan çok büyük beklentileri karşılayacak bir yapım olmasa da atmosfer ve duygu verme konusunda oldukça başarılı. İçinde bulunduğunuz çaresizliği ve hüznü kaliteli müziklerinde eşliğiyle oyuncuya geçirmeyi hakkıyla başarabiliyor.

This War of Mine
This War of Mine
6,20
den başlayan fiyatlarla

Karar

Savaşın büyük çatışmalardan, uluslararası anlaşmazlıklardan çok ötede bir gerçek olduğunu ve savaşın tüm yükünü çekenlerin sadece savaşanlar olmadığı gerçeğini, karanlık ve çaresizlik dolu bir ortamda yüzünüze bir tokat gibi vuran This War of Mine’ı mutlaka deneyimleyin. 

İyi oyunlar.

This War of Mine Yayınları