Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
The Messenger İnceleme

The Messenger İnceleme

Yine bir aksiyon-platform oyunu ile karşınızdayız. Bu seferki içeriğimiz, Sabotage Studios’un 30 Ağustos 2018 çıkışlı yapımı olan The Messenger.

Yine bir aksiyon-platform oyunu ile karşınızdayız. Bu seferki içeriğimiz, Sabotage Studios’un 30 Ağustos 2018 çıkışlı yapımı olan The Messenger.

Yapımla ilgili detaylara geçmeden önce gelin biraz hikayesini konuşalım. 

8Çok İyi
  • Tatlı grafikler
  • Uzun oynanış deneyimi
  • Hassas kontrol şeması
  • Zengin diyaloglar
  • Düşman çeşitliliği yetersiz
  • Türkçe dil desteği bulunmuyor maalesef.

Hikayesi

Hikayemiz bir ninja köyünde geçiyor. Tamamı ninjalardan oluşan bir köy, ilginç değil mi?

İşte bu köy bir “İblis Kral” tarafından saldırıya uğrar ve bize yani oyuncuya gizemli bir parşömen verilerek bu parşömeni yerine ulaştırması istenir. 

Kahramanımız artık bir Elçidir ve oyunumuzun adı da bu sebeple The Messenger olarak belirlenmiştir. 

Büyük ve gizemli bir dağ olan Glacial Peak’e yolculuk esnasında bizim tarafımızda olan bir iblisten ve maceramız boyunca ihtiyacımız olan itemleri satın alabileceğimiz bir tüccardan yardım alacağız. 

Türlü türlü düşmanlarla mücadele edip, çeşiti bölgelerde faaliyetlerde bulunduktan sonra maceramız sonunda nihayete erecek.

the messenger gameplay

Detaylar

Bir side-scroll aksiyon ve platform oyunu olan The Messenger, bir zamanların popüler yapımlarından Ninja Gaiden’dan oldukça ilham almış.

The Messenger oynaması çok zevkli, zamanla ve ilerledikçe açılan bir yapım. Oyun sürenizin ilk birkaç saati sadece platform mekaniğiyle geçerken beşinci altıncı saatten sonra oyun Metroidvania türüne evriliyor. Ayrıca 8-bit’lik görsellik sunan yapım bir süre sonra 16-bit’e sıçrayarak oyuncu alemi vatandaşlarını bir kez daha şaşırtmayı başarıyor. 

Metroidvania Nedir?
Oyunun türü Castlevania ve Metroid serilerine benzer nitelikte ise iki oyunu da kucaklayan bu şekil yeni bir terim kullanılabilmekte.

İki türü sağlam bir şekilde harmanlayıp, grafik yükseltme detayıyla da oyuncuların kalplerini fethetmeyi başaran The Messenger, yıllarca oyuncuların zihninde ve güzel hatıralarında yaşayabilecekmiş gibi bir izlenim bırakıyor bizde. 

Oynanış ve mekaniklerden biraz bahsetmek gerekirse The Messenger, Cloudstepping mekaniği üzerine kurulmuş bir yapım. Bir kez zıpladıktan sonra hayali bir cisme basarmış gibi ikinci kez zıplamamızı sağlayan mekaniktir Cloudstepping. Platform öğelerinin tavan yaptığı bu oyunda ne kadar işe yarar siz düşünün. 

Cloudstepping Nedir?
Bir kez zıpladıktan sonra hayali bir cisme basarmış gibi ikinci kez zıplamamızı sağlayan mekaniktir.

Lineer bir oynanışın ardından, çok çeşitli ve birbirinden farklı haritalarda atlayıp zıplayıp farklı Boss’lar ile mücadele etmenin çok zevkli olacağı konusunda herhalde hepimiz hemfikiriz. 

Yapım, açıldıkça açılıyor. Hali hazırda çok zevkli olan oyun, çeşitli itemleri almamız ile zirveye bir adım daha yaklaşıyor. Mesela kızgın sıcak ve ölümcül lavların üzerinde seyahat edebildiğimiz özel bir ayakkabıya sahip olurken en karanlık haritalarda bile etrafımızı görmemizi sağlayan bir özellik de kazanabiliyoruz yapımın ileri aşamalarında. 

Kısacası aşırı eğlenceli, bazen çok zorlayan ama dengesini iyi kurmayı başarabilen bir yapım The Messenger. 

the messenger gameplay

Grafikler Ve Müzikler

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi oyunun grafikleri 8 bit ile 16 bit arasında değişiyor. Bu değişimi bir zaman döngüsü eşliğinde oyuncuyu rahatsız etmeden oyuna yedirebilmiş Sabatoga Studio. 

Müziklere gelirsek; her harita kendini yenileyen ve duyan herhangi birinin -oyuncu olmasına da gerek yok- aklında yer edecek sıcak ve samimi tınılara sahip.

The Messenger
The Messenger
32,00
den başlayan fiyatlarla

Karar

Kahraman elçimizin, İblis Kral’ın işgali altındaki Ninja köyünü, sonsuza kadar huzura erdirebilmek amacıyla yüksek ve gizemli bir dağa tırmanış öyküsüdür The Messenger. Uzun soluklu, renkli ve de zorlayıcı bir macera sizi bekliyor olacak yapımda.

İyi oyunlar. 

The Messenger Yayınları