The Long Dark İncelemesi

The Long Dark İncelemesi

Hayatta kalma yani survival oyunları deyince çoğumuzun ilk aklına gelen yapımların öncülerinden olan Long Dark, kendisinden sonra çıkan birçok oyuna da örnek oluşturmuştur.

Çetin kış şartlarında, yolculuğumuzu tamamlayabilmek için çantamızda bulunan bir tek krakerin bile hayati önem arz ettiği yapımda her hareketimizi dikkatlice düşünüp öyle eyleme geçirmeliyiz. Açlık ve susuzlukla baş ederken vahşi doğayı da mutlaka hesaba katmalıyız.

9Mükemmel
  • Detay seviyesi
  • Tatlı grafikler ve sağlam atmosfer
  • Sesler harika
  • Türkçe dil desteği
  • Oyuna hakim olan çok yavaş bir tempo

HİKAYESİ

Yaralı geçmişiyle tek başına baş etmeye çalışan arazi pilotu Will Mackenzie, ofisinde otururken birden telefon çalar ve uzun zamandır görmediği eski karısı Astrid’in onu görmeye geldiğini öğrenir. Astrid, elinde metal bir çanta ile çıka geldiğinde, Will’den onu uzaktaki bir yerleşim yerine uçurmasını istemektedir. Will haklı olarak bu çantanın içinde ne olduğunu öğrenmek istese de Astrid ona söylemez. Astrid’in bu gizemli tavrına bozulan ve onu götürmek istediği bölgenin çok uzak olması ayrıca da yakında havanın çok kötüleşeceğini bildiği için uçmak istemez Mackenzie. 

Ama kadınların en gizli silahı olan trip atma yöntemini kullanan Astrid, eski eşini bu yolculuğa ikna eder ve yola çıkarlar. Karşılıklı laf sokmalarla devam eden yolculuk sırasında birden aracın motoru bozulur ve uçak düşer. Will uyandığında, Astrid'in ortalıklarda olmadığını fark eder ve eski karısını bulabilmek için yollara düşer. 

Astrid’i bulmak ve hayatta kalabilmek için birçok insanla yollarımız kesişecek ve de uzun, yorucu bir yolculuk en yakın yoldaşımız olacaktır. 

DETAYLAR

Bir bağımsız, erken erişim yapımı olan Long Dark uzun bir beta sürecinden sonra, yapıma hikaye modu da ekleyerek oynama süresini hayli uzatmıştır. Yapıma gelen hikaye modunun adı Wintermute olup, episode’lar şeklinde yayınlanmaktadır. 

Diğer hayatta kalma oyunlarından açık ara önde olan Long Dark, size yalnızlığı ve çaresizliği dibine kadar yaşatıyor. Eski eşinizi bulma yolculuğunuzda, açlık susuzluk ve de çetin kış şartları ile baş etmeye çalışırken doğadaki yabani hayatı da es geçmemelisiniz. 

Yapımdaki detay seviyesi muazzam. Hangi birini anlatmayız inanın bilemiyorum. Birkaç örnekle başlayalım:

Yapımda sizin hayat kurtarıcınız olan sırt çantanızda gerçekten ihtiyacınız olan malzemeleri taşımalısınız. Aksi takdirde yolculuğunuzun ortasında bir malzemeyi unutup onu almak için aştığınız zorlu yolu gerisin geriye kat ederken kar fırtınasının ortasında kalmamanız içten bile değil.

E Hani Zombiler?
Atmosferi çok zombileri aratsa da bu oyunda bir tane bile zombi yok. Tek dostunuz ve aynı zamanda düşmanınız: Doğa.

Çantanız çok doluysa yürüdüğünüz zemine de dikkat etmelisiniz. Birden ince bir buz zeminde ilerlerken buzun kırılmasıyla buza gömülüp sonrasında ise soğuk alma ve beraberinde gelen bir sürü hastalıkla baş etmek zorunda kalırsınız. Ve bu hastalıklar kendi başına iyileşmiyor maalesef. Ağrı kesici, sargı bezi ve ilaçların her daim yanınızda olması gerekir. Çanta demişken; eğer çantanız tamamen doluysa adımlarınıza dikkat etmelisiniz. Zaten zar zor yürüdüğünüz yapımda ufak bir tümsekten inerken ayağınız burkulup yaralanabilir. 

Çok hoş bir detay olarak da üzerinizde avladığınız hayvan etleri olduğunda doğadaki vahşi kurtların sizi bulması da oldukça kolaylaşıyor. Direk kokunuzdan izini sürüp sizi avlamak için pusuda bekliyorlar her zaman.

Etraftan bulduğunuz kuşburnu gibi bitkilerle çay yapıp hem içinizi ısıtıp hem de olası yaralanmalar sonucu kaptığınız enfeksiyonlardan da kurtulabilirsiniz. 

Isınmak için yakacağınız ateşin yerini seçerken rüzgarı iyi hesap etmeli ve eski,yırtılmış kıyafetlerinizi onarabilmek için dikiş seti ve kumaş peşine düşmelisiniz.

Boş bir evdeki oturma odası perdesini söküp parçalayarak kumaş ihtiyacınızı karşılamayı akıl edecek kadar dikkatliyseniz, Long Dark’ta hayatta kalmak için bir şansınız var demektir.

GÖRSELLİK VE SESLER

Çizgi filme yakın ve biraz pastele kaçan grafikleriyle yapım göze hitap etme konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle sesler muazzam. karda yürüken karakteriniz ağırlığını ve zorlandığını nefes alıp verişlerden farkedebiliyorsunuz. Soba yandığında ve sobaya odun eklediğinizde çıkan seslerin verdiği haz anlatılmaz yaşanır. Sürekli esen sert rüzgarın sesi ve tipi ortasında kaldığınızda kulaklarınızda yankılanan uğultu 'işte bu oyun olmuş be!' dedirtiyor size. 

SON SÖZ

Bir bağımsız yapım olup ta türündeki en üst seviyeyi zorlayan yapım, atmosferi, yüksek detay seviyesi ve başarılı mekanikleri harmanlayarak vaad ettiği deneyimi oyuncuya tam olarak yaşatmayı başarabilmiştir. Mutlaka oynayın, oynatın.

İyi oyunlar.

The Long Dark
The Long Dark
50,00
den başlayan fiyatlarla