Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

死寂(Deathly Stillness)
Ücretsiz
Aragami 2
57,00
den başlayan fiyatlarla
Aragami
31,00
den başlayan fiyatlarla
The Escapists 2 İncelemesi

The Escapists 2 İncelemesi

Köhne bir hapishanede öğle yemeği vakti. Güzel bir turuncu tulumla öğle yemeğinizi bitiriyorsunuz. Etrafınızdaki mahkumların diyecek pek bir şeyi yok. Derken, bir anda Rob ve Sarah şiddetli bir kavgaya tutuşuyor.

Gardiyanlar ellerindeki coplarla olay yerine doluşurken, siz koridora doğru süzülüyorsunuz. O ikisinin bir süre oralarda kalacağı kesin, Sarah’nın hücresinden birkaç eşya aşırmak için mükemmel bir zaman. Team17 Digital Ltd’nin hapishaneden kaçış türündeki inkar edilemez hakimiyetini daha da yüksek seviyelere çıkaran bir oyun olan The Escapists 2’de, bunun gibi birçok senaryodan faydalanmayı öğreneceksiniz.

The Escapists 2
The Escapists 2
15,00
den başlayan fiyatlarla

Hikayeye Üstün Gelen Bir Oyun Mekaniği

The Escapists 2 özel olarak simülasyon/strateji oyununa odaklanır, bu yüzden hapishane betimlemeleri ve arada bir görünüp kaybolan konuşma balonları dışında bir hikaye beklemeyin. Ara sıra adalet sistemimizi yeren birkaç satır görürsünüz belki, fakat oyunun hikaye kısmı bundan pek de ileri gitmiyor. Asıl merakınızı uyandıracak nokta oynanış şekli. Kulağa ilk başta kötü bir şey gibi gelebilir, fakat durum böyle olsa bile The Escapists 2 her şeyin bundan ibaret olmadığını ortaya koyacak kadar yeterince derinlik ve çeşitlilik sunuyor. Bir yandan istikrarlı bir şekilde gerekli kaynakları temin etmeli bir yandan ise hapisten firar etmek için gereken planlarınızı incelikle düşünmelisiniz.

7Çok İyi
  • Zekice tasarlanmış oyun mekaniği
  • Görsellik
  • Bol seçenek ve çeşitlilik
  • Oynamayı zorlaştıran kontroller
  • Geliştirilmesi gereken çoklu oyuncu modu

Fakat şimdilik oraya değinmek için henüz biraz erken, biz filmi biraz daha başa saralım. Oyun temel kontrolleri öğreten basit bir eğitimle başlıyor. İlk birkaç saatiniz zorlu geçebilir, zira oyun kontrolleri bunu sağlamak için elinden geleni yapar nitelikte. Basitçe özetlemek gerekirse, “use” düğmesine o kadar çok eylem atanmış ki hareketlerinizin yanlış sonuçlanması sadece tek bir tuşa bakıyor. Kulağa küçük bir kusur gelebilir ancak sürekli tekrarlaması ve çözülmesi zor bir problem olmaması bunu o kadar da küçük kılmıyor. Başlangıçtaki eğitim yeterli gibi görünse de, oynanıştaki birçok ana unsuru açıklamadan bırakıyor. Açıklanmayan mekanikler, düzgün çalışmayan tuşlar ve bu doğrusalsızlık bir araya gelerek ilk The Escapists 2 deneyiminizi soğuk bir duş etkisi haline getirebiliyor.

the escapists 2 inceleme

Piksellerden Oluşan Görsel Bir Şölen

Pek hoş bir başlangıç yaptığımızı söyleyemesek de, bu durum oyunun çekici olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Örnek vermek gerekirse görsellikler nefes kesiyor. Karakterlerden çevreye kadar, her şey itinayla detaylandırılmış. Her piksel hapsolduğunuz bu nahoş yerin güzel mozaikliğinde kendi rolünü oynuyor. Müzikleri bunların yanında biraz sönük kalsa da içgözlemsel bir bakış yakalamanızı sağlıyor ve günlük aktivitelerinizle oldukça uyumlu. Hareket etme şekilleri, çıkan sesler, gardiyanların dökülen saçmalıklar birleşiyor ve müebbet hapsi adeta güzelleştiriyor.

Ama lütfen unutmayalım, asıl amacımız kaçmak! Uyuduğunuzda zamanın ne kadar hızlı aktığını göz önünde bulundurursak, bir gün ortalama 16 dakika sürüyor. Zorunlu görevler günün küçük bir kısmını kaplıyor, böylece geri kalan zamanınızı çalışıp yardımlarda bulunmayla ve ihtiyacınız olan maddeleri satın alıp veya aşırarak toplamakla geçirebiliyorsunuz. İşte tüm bu rutin işler arasında, sistemin aldatıcı parlak zekasına şahit olacaksınız. The Escapists 2’de derin ve akıllı mekaniklerle çokça karşılaşmanız mümkün. Öte yandan ise standart bir hapishaneden hızlı bir trene veya uzay kolonisine kadar değişen mekanların her biri ayrı bir prosedüre, üretim seçeneğine ve kaçış rotalarına sahiptir.

the escapists 2 oyun

The Escapists 2, gelişen bir çoklu oyuncu topluluğuna sahiptir. Etrafınızdaki mahkumların gerçek insanlardan oluşması güzel bir his olsa da, zaman sınırı olmayan haritalarda bile ilk çıkan olmak için yarışan oyuncuların yaydığı atmosfer bunu gölgeleyebilir. Bazen sunucuların da sisteme ayak uydurmaya çalışırken can çekiştiğini görmek mümkün. Fakat yine de bunu mahkum arkadaşlarınızla dinamik olarak iş birliği içerisinde olma ve birbirinizle yarışma deneyimi için ödemeniz gereken küçük bir bedel gibi düşünebilirsiniz.

the escapists 2 oyun inceleme

Sonuç

Oyun başlangıcının yaşattığı zorluklara rağmen, The Escapists 2’nin karakteristik yapısı ve mizah anlayışı sizi oyunun içine çekmeye devam edecektir. Zorluk ve çeşitlilik katmanlarını keşfettikçe oyuna olan bağımlılığınız da aynı oranda artıyor. Rutini adım adım ilerleyen bir süreç haline getiren ve tarihi ve fantastik mekanların renklendirdiği The Escapists 2, bu muhteşem performansını öncülüğünden alıyor. Her ne kadar biraz sorunlu olsa da hayat dolu olan çevrimiçi modu da oyuna farklı deneyimler kazandırıyor. Hayatınızı hapishanede geçiriyor olsanız da, The Escapists 2 sizi kapana kısılmış hissettirmeyecektir.

The Escapists 2 Yayınları