Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Starcraft 2 İnceleme

Starcraft 2 İnceleme

Starcraft 2, 2010 yılında çımmış olmasına rağmen profesyonel düzeyde bile hala daha oynana bir oyun. Sanırım Blizzard’ın şu ana kadar yapmış olduğu en cilalı oyun dersek yalan söylemiş olmayız.

Profesyonel arenada oynanıyor dediğimde aşırı ciddiydim. Hatta ve hatta Koreli profesyonel oyuncuların mouse’un tıklama sayısını tek bir elde bitirdikleri gibi söylentilerde ortalıkta dolaşmakta. Bu söylentileri bir kenara atarsak eskiden beri benimde oynadığım (kesinlikle profesyonel seviyeye yakın bile değilim çünkü gerçekten insan gibi oynamıyorlar) çok kaliteli yapılmış bir çok oyunculu bir oyun olarak düşünülebilir. 

8Çok İyi
  • Keyifli bir hikaye modu
  • Çok güzel yapılmış çok oyunculu mod
  • Efsane bir RTS oyunu
  • Yeni oyuncular için zor
  • Grafikler çok eski

Ancak sadece çok oyunculu bir oyun olarak adlandırırsak hikaye moduna kesinlikle haksızlık etmiş oluruz. Çıktığı yıla göre gerçekten keyifli olan bve güzel yazılmış bir hikaye moduna da sahip. Eğer daha bu tür oyunlara aşina bir oyuncuysanız oyunu açtığınız gibi neler döndüğünü anlayacaksınız ancak bence oynaması anlamasından çok daha zor. Oyunumuzun en kötü yanı ise hikayeli modu oynarken bile maalesef çevrim içi olmalısınız. Oyun yapımcıları 2022 yılındayız lütfen artık bu sevdanızdan vazgeçin. Siz bunu yapsanız bile oyunu krıp oynayabiliyoruz.

Birimleri Tanıyın

Hikaye modunda mükemmel Terran birimlerini yönetiyorsunuz. Ellerinden rokaet atan ve robot gibi görünen birimler gerçekten oyunda en sevdiğim birimler olabilir. Şu ana kadar oynamış olduğum neredeyse bütün RTS oyunları hep aynı formülden ilerliyordu. Hepsinin hikaye modu çok basit bir oynanışa sahipti. Bu formül ise düşünmesi ve yapması acayip kolay olan bir oynanışa sahip. Oyunu aç, karşı kaleyi ele geçir, kendininkini koru, bütün haritadan kaynak bul, teknolojini ve askerlerini geliştir ve karşı kaleyi ele geçir. Bu çok klasik bir RTS hikaye modu oynanışıdır. Sizlerde önceden RTS oyunları oynadıysanız demek istediğimi kesinlikle anlayacaksınız.

Starcraft 2
Starcraft 2
Ücretsiz

Bu oyun ise RTS hikaye modlarına farklı bir bakış açısı getirmiş durumda. Hikaye boyunca yapmanız gereken ve her biri ortalama yarım saat kadar süren 27 farklı ve yaratıcı görev var. En başta bir koloniyi istiladan korumanız isteniyor. Zerg ile enfekte olmuş yüzlerce insan ve piyade size karşıyken bu o kadar da kolay olmayacak. Güneş sürekli doğup batıyor ve bu gerçekten o yıllara göre mükemmel işlenmiş bir mekanik. Starcraft’ın hikaye modu sadece yaratıcı olmakla kalmıyor aynı zamanda inanılmaz eğlenceli saatler sunuyor. Klasik RTS hikayelerinden sıkıldıysanız bu oyun tam size göre.

starcraft 2 inceleme

Çok Oyunculu

Gelelim benim kesinlikle oynayamadığım moda. Eğer 2010 yılında oynamaya başlamadıysanız ya da bir RTS uzmanı değilseniz gerçekten oynamanızı çok tavsiye etmiyorum. Bunun sebebi olarak çoğu oyuncu dengesizlikleri gösteriyor olsa bile bence durum bundan ibaret değil. Hatta tam tersine bence yeterince dengeli bir oyun.

Bu adamlar terminatör

Bu moda aldanmayın dememin sebebi ise oynayan oyuncuların gerçekten artık gözleri kapalı oynamaları. Oyunun her saniyesini o kadar ezberlemişler ki sadecec kendilerinin ne yaptığını değil sizinde neler yaptığınızı biliyorlar. Bu konuda çok ciddiyim. O kadar ezbere oynuyorlar ki sizin nerede hangi birimlerle olacağınızı ezbere biliyorlar. Sizin hangi birmleri hangi dakikada bastığınızı onları ne tarafa yürüttüğünüzü hepsini biliyorlar. Ve o oyunculara karşı maalesef kesinlikle bir şansınız yok.

starcraft2 inceleme

Uzunluk ve zorluk

Bunun dışında oyunlar çok zor ve uzun. Kaznadığınızda bile gerçekten kazandım mı diye soruyorsunuz kendinize. Zihinsel çaba gerçekten çok fazla. Hatta belk başka bir RTS oyununda olmadığı kadar plan yapmanız gerekmekte. Her zaman bir değil iki adım sonrasını düşünmek zorundasınız. Durum böyle olunca kazansanız hadi bir el daha girip yatayım demek istemiyorsunuz. Çünkü her bir el bence ruhunuzdan bir parça alıp götürüyor.

Starcraft 2 yayınları