Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Resident Evil Village
269,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Star Wars Jedi: Fallen Order İnceleme

Star Wars Jedi: Fallen Order İnceleme

Güzel bir hikâye ve atmosfere sahip bir Star Wars oyununa olan açlığımızı nihayet dindirmeye karar veren EA Games bizlere bol aksiyonlu ve ışın kılıçlarının havada uçuştuğu bir macera sunuyor.

Oyuncuların mikro ödemelerle dolu ve yalnızca çok oyunculu olan oyunlardan pek hazzetmediğini bir şekilde anlayan EA, (açılan davalar ve binlerce negatif yorum bu konuda yardımcı olmuş olabilir) Dark Souls ve Uncharted gibi yapımların sevilen özellikleri ile Star Wars evrenini bir araya getirerek oyuncuların gönlünü almaya çalışmış diyebiliriz.

Titanfall ve Apex Legends gibi çok oyunculu FPS oyunları ile adını duyuran Respawn Entertainment’ın ilk tek kişilik ve rol yapma oyunu olan Fallen Order’da jedi soykırımından sağ kurtulan bir padawan olan Cal Kestis’i kontrol ediyoruz. İmparatorluktan kaçmak için ücra bir gezegene yerleşen Cal burada hurdacı olarak çalışmaya başlar fakat bir iş arkadaşının hayatını kurtarmak için jedi güçlerini kullandığında kimliği açığa çıkar. Eski bir jedi ustası tarafından jedi avcılarının elinden kurtarılan Cal, onu galaksinin dört bir yanına ve birbirinden farklı gezegenlere sürükleyecek olan bir maceraya atılır. 

8Çok İyi
  • Gelişmiş grafikler
  • Çeşitli ve ilgi çekici atmosfer
  • Eğlenceli oynanış
  • Minik ve sevimli bir droid?
  • Çeşitli buglar ve yapay zekanın arada bir sapıtması
  • Klişeleşmiş bir senaryo

Güç Bizde Artık

Dark Souls oyunlarının zorluk ve boss savaşları gibi öğelerini barındıran oyunlara Souls-like, yani Souls benzeri deniyor ve Fallen Order’da bu oyunlardan biri. Tıpkı Dark Souls’da olduğu gibi bu oyunda da bölgeleri temizledikten sonra bir noktayı etkinleştirerek ilerlemenizi kaydediyor ve türlü türlü bosslar ile savaşıyorsunuz. Tabi ki bir jedi olduğunuz için çeşitli güç yetenekleriniz var ve bunlar oyunu bir bakıma kolaylaştırıyor.

STAR WARS Jedi: Fallen Order™
STAR WARS Jedi: Fallen Order™
154,52
den başlayan fiyatlarla

Geleneksel rol yapma oyunu sisteminin aksine Jedi Fallen Order’da seviye atlamıyor, bunun yerine yetenek puanları kazanarak arzuladığınız yetenekleri açabiliyorsunuz. Farklı oynayış tarzlarına uygun çok sayıda yetenek bulunuyor ve bunların her biri Cal’i daha da güçlü bir jedi haline getiriyor. Açtığınız yetenekler ile belli düşmanları kendinize çekip tek darbede öldürebiliyor, düşmanların hareketlerini yavaşlatabiliyor ve onları güç ile itebiliyorsunuz. Oyunda ilerledikçe açılan güç zıplaması gibi yetenekler sayesinde gezegenlerdeki önceden ulaşamadığınız yerlere erişebiliyor ve buradaki eşyaları toplayabiliyorsunuz.

Star wars jedi fallen order oyun inceleme

Şirin Bir Droid
BD-1 isimli şirin mi şirin bir droid, Cal’i maceralarında yalnız bırakmıyor.

Savuşturma sistemi sayesinde düşmanların saldırısını doğru bir zamanlama ile karşıladığınızda saldırıları savuşturarak karşı tarafı kısa bir süreliğine sersemleterek saldırıya açık hale getirebiliyorsunuz. Oyunun dört farklı zorluk seviyesi var ve maalesef bunlar yapay zekayı değil, yalnızca savuşturmanın zaman aralığını ve düşmanların verdiği hasarı değiştiriyorlar.

Haritalar oldukça büyük ve tüm gezegenlerin birbirinden farklı bir atmosferleri var. Hızlı seyahat sistemi bulunmadığı için bu gezegenlere oyunun ilerleyen kısımlarında geri dönmek istediğinizde haritanın ta en başından başlamak zorunda kalıyorsunuz ve bu da daha önce geçtiğiniz yerleri tekrar aşmak için her seferinde birkaç dakika zaman harcamanıza sebep oluyor.

Gözünüzün Pasını Alacak Bir Dünya

Unreal Engine ile geliştirilen Fallen Order’ın grafikleri yeni nesil oyunlardan beklenilen tüm özellikleri fazlasıyla karşılıyor. Işın kılıçlarının çarpışma efektleri ve metal ile temas ettiklerinde çıkardıkları kıvılcımlar şu ana kadar çıkan Star Wars oyunları arasında kesinlikle en iyisi diyebiliriz.

Uzun yıllardır özlemini çektiğimiz ve The Force Unleashed serisinden beri göremediğimiz ışın kılıcı düelloları bu oyun ile güçlü bir geri dönüş yapıyor ve hatta oyunun belirli bir yerinde siyah giyinen bir beyefendi ile karşı karşıya geliyoruz (O da kim acaba?). Bu düellolar her ne kadar eğlenceli olsa da insana “Keşke birkaç tane daha olsaymış be…” dedirtiyor.

Star wars jedi fallen order boss

Sonuç

Battlefront 2 fiyaskosunun ardından dersini almış gibi görünen EA bizlere hasret duyduğumuz bir Jedi macerası sunarak kendini bir nebze de olsa affettirmeyi başarıyor. Kendilerinden alışık olduğumuz üzere bir dolu bug ve hata ile dolu şekilde piyasaya sürülen oyun sonradan gelen güncellemeler ile daha oynanabilir hale gelse de bu garipliklere hâlâ arada sırada rastlanabiliyor. Artıları ve eksileri ile değerlendirildiğinde, Star Wars: Jedi Fallen Order her Star Wars hayranının en az bir kez denemesi gereken bir oyun olarak karşımıza çıkıyor.

STAR WARS Jedi: Fallen Order™ Yayınları