Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
188,20
den başlayan fiyatlarla
Palworld
487,24
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
779,78
den başlayan fiyatlarla
Sifu İnceleme

Sifu İnceleme

Oyun tarzı olsun, kendine özgü grafiği olsun ve yenilikçi mekanikleri olsun Sifu benim çok beklemediğim (bekleyeni çoktu) ancak oynadığımda şoklara girdiğim bir oyun olarak karşıma çıktı. Şoklara girmek kesinlikle iyi anlamda çünkü oyun her anlamda oyuncuları içine çekmeyi başarıyor.

Olağanüstü sanat tasarımı, muazzam müzikleri, yenilikçi oynanışı, üst düzey hikayesi ve daha fazlası bu oyunda. Oyun çok klasik bir hikaye olan bir cinayetle başlıyor. Ancak bu cinayetler bile inanılmaz aktarılmış. Babanız ve dövüş sanatları ustanız gözlerinizin önünde öldürülürse ne olur? Tabii ki de intikam aramaya başlarsınız ve Sifu yolculuğunuz başlar.

9Mükemmel
ile deneyimlendi
  • Müzikler
  • Sanat tasarımı
  • Hikaye
  • Oynanış
  • Muazzam ötesi atmosfer
  • Gelişim sistemi çok karmaşık
  • Focus Strike sistemi sönük kalmış

Kaliteli Bir Yapım

Hikaye çok basit başlayınca biraz korkmadım değil. Dedim şimdi John Wick gibi basit bir hikayeye sahip ama güzel aksiyonu olan bir oyun oynayacağım ama ilerledikçe oyun beni durmadan şaşırtmaya devam etti. Oyuna çok az bilgi ile başlıyorsunuz. Ancak ilerledikçe ipuçları toplayarak katilleri bulmaya bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Oyunda her şeyin birbiri ile bağlantısını gösteren bir dedektif panosu var ve bu panoya yeni bulduğumuz bilgilerin eklenme şekli gerçekten çok ince düşünülmüş. Oyunun combatı gerçekten çok keyifli. Çok fazla dövüş sanatları oynayan bir oyuncu olmasam da oynadıklarımın arasında açık ara en güzel combat sistemi bu oyunda. Acayip sade ve acayip basit olmasına karşın bir o kadar da keyifli. Kafa kafaya yaptığımız savaşlar harika olsa da oyunun çok güzel yaptığı bir şey ise çevre kullanımı. Sersemlettiğiniz düşmanları merdivenlerden atarak hemen patates etmeniz, yerden aldığınız silahları direkt suratlarına fırlatmanız (bu sadece filmlerde olur sanıyordum) olsun hepsi size savaş sırasında avantaj sağlayan mekanikler mevcut.

sifu inceleme

Bazen kafa kafaya savaşmakta zorluk çekiyorsanız hemen çevrenizde kullanabileceğiniz şeylere bir göz atmanızı ve her şeyi kendi lehinize kullanmanızı tavsiye ederim. Bu çevre etkenleri oyun boyunca sizi çok fazla zor durumdan kurtarabiliyor.

Firecuda Gaming SSD
Firecuda Gaming SSD

2 TB'a Kadar Depolama

RGB Aydınlatma

Savunma sistemi de Sekiro Shadows Die Twice benzeri bir mekanik ile gerçekleşmekte. Hem sizin hem de düşmanlarınızın birer yapı ölçeri var ve bunu çok doğru kullanmanız gerekmekte. Eğer üst üste çok fazla saldırı bloklarsanız bu yapı kırılır ve kötü bir duruma düşersiniz. Bu yüzden aksiyonlar biraz zorlaşmakta. Yapay zeka ise başarılı diyebilirim. Gayet agresif olan düşmanlara sahibiz. Uzaktan sizi izlemek yerine aksiyona bir anda dahil olan etrafınızı saran bir grup düşmanla karşılaşabiliyorsunuz.

Sifu
Sifu
140,00
den başlayan fiyatlarla

Dövüşmenin Yaşı Olmaz

Gelelim oyunun asıl beni zevkten ve bazen de sinirden ayıltan bayıltan yenilikçi ve süper işlenmiş mekaniğine. Arkadaşlar oyunda öldükçe yaşlanıyorsunuz. Oyunda bir dövüş sırasında yenilirseniz özel bir tılsım sayesinde hemen tekrar canlanıyorsunuz ancak bu sefer yaşınız artıyor. Bu yaş artma mekaniği de kendi içinde güzel ele alınmış. İlk birkaç ölümünüzde sadece bir ya da iki yaş yaşlanıyorsunuz ancak aynı düşmana birden fazla kez ölmeye başlarsanız bu sayı beş, altı hatta yedi yaş kadar ileri götürüyor sizi. Oyun bu döngüyü kırmanıza yardımcı olan bazı özel düşmanlara da sahip. Yaşlanmanızı azaltmak için bazı düşmanları yenmeniz gerekebiliyor. Uzun süredir bir oyunda gördüğüm en kaliteli mekanik diyebilirim. Sadece kağıt üstünde güzel ve ilginç olmakla kalmıyor oyuna da gayet güzel yedirilmiş ve çok güzel işlenmiş. Şimdi gelelim niye yaşlanıyoruz hikayesine. Oyunda yaşlanmak sizi sadece görünüş olarak değiştirmiyor ve bir sayı olmaktan çok daha fazlası. Her 10 yaşta bir sağlık barınız düşüyor, daha kırılgan hale geliyorsunuz.

sifu incelemesi

Sifu sadece kötülük yapıp bırakmıyor size çünkü yaşlandıkça yetenekleriniz keskinleşiyor ve verdiğiniz hasar da artıyor. Bir yerden alıp başka bir yere veriyor diyebiliriz ve bu denge çok güzel kurulmuş. Bir kez 70 yaşının üstüne çıktığınızda bir kez daha ölürseniz oyun artık sizin için bitiyor. Tamamen ölürseniz oyuna başladığınızda bir önceki seviyedeki yaşınızı ve becerilerinizi korumuş şekilde başlıyorsunuz. Mesela öldüğünüzden önceki seviyeyi 60 yaşında tamamladıysanız o yaşta başlayıp o yaşta sahip olduğunuz beceriler ile canlanıyorsunuz. Eğer bir oyun mekaniğine aşık olunabiliyorsa kesinlikle bu mekaniğe aşık oldum. Bunu düşünen ve oyuna çok güzel yansıtan herkesin ellerinden öpüyorum.

Seneye Damga Vuracak Bir Oyun

Aslında çok kısa bir oyun olsa da benim gibi bu tarz oyunlarda acemi iseniz benim gibi saatlerce oynasanız da bitiremiyorsunuz. Bu senenin damga vuran oyunlarından biri olacağına eminim. Kendisine ait sanat tasarımı aşırı güzel, atmosfer desen var, hikaye çok klasik başlasa da sizi içine çekmeyi bir şekilde başarıyor. Bunun yanında benim ilk defa gördüğüm (belki başka bir oyunda denenmiştir ben denk gelmedim) harika kurgulanmış bir yaşlanma mekaniği var ve ister istemez aksiyonu çeşitlendiriyor. Yaşlandıkça daha kırılgan oluyorsun ama daha güçlü oluyorsun bu yüzden aslında 20 yaşında oynarken ve 60 yaşında oynarken oyun aynı olmuyor ve taktiğini değiştirmek zorunda kalıyorsun. Bütün bunlara çok güzel müzikler ve keyif veren aksiyon da eklenince benim için oraya bir başyapıt çıkmış oluyor. Farklı mekanikler denemek isteyen kişiler oyunun kısalığından şikayet etmeyecekseniz bu oyunu deneyimleyin. Biraz da sabırlı olmanızda fayda var çünkü yaş mekaniği bazen gerçekten çok kötü durumlarda bırakabiliyor sizleri.

Sifu yayınları