Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Shadow Arena İnceleme

Shadow Arena İnceleme

Pearl Abyss’in çevrim içi bilgisayar oyunu olan “Shadow Arena” geçen senenin Mayıs ayında erken erişim yoluyla yayınlandı. Hala beta aşamasında olan oyun, Pearl Abyss’in bir diğer oyunu olan “Black Desert Online” karakterleri ve hikayesini temel alarak geliştirilen bir battle royale oyunu. Shadow Arena aslında BDO’nun modlarından biriydi.

Size Shadow Arena’nın nasıl bir oyun olduğunu göstermek için oturup oynadık. Bakalım oyun ne kadar eğlenceli ve nelerin iyileştirilmesi gerekiyor.

Birbirinden Bağımlılık Yapıcı Karakterler

Oyunu açtığımda gözüme çarpan ilk şey, temel aksiyonların harika bir şekilde yapıldığıydı. Hangi karakteri seçerseniz seçin eğlenmemeniz imkansız. Karakterlerin hareketleri ve kullandıkları çeşitli teknikler oldukça doğal.

Shadow Arena
Shadow Arena
Ücretsiz

Karakterlerin kendilerine has özellikleri de iyi yansıtılmış. Kullandıkları silahlara göre ayrılan karakterler, yakın ve uzak saldır karakterleri, büyücüler, suikastçi gibi bu tür oyunlarda sık sık görebileceğimiz sınıflardan oluşuyorlar. Ayrıca oyundaki savaşlar da oldukça bağımlılık yapıcı. Özellikle Gerhard Shultz ile yapılan normal saldırılar bile bayağı ağır. Kullandığı ağır ve havadan saldırı da bir o kadar güçlü. Diğer karakterlerin de belli başlı farklılıkları var ancak hepsi bağımlılık yaratıyor.

7Çok İyi
  • Harika grafikler
  • Solo, takım, alıştırma ve özel modlara ayrılmış modlar
  • Sayısız teknikler ve karakterler
  • Karakterler ve teknikler arasındaki dengesizlikler.
  • Acemi oyuncular için zor bir oyun
  • Oyunda başarılı olmak için tüm karakterler hakkında bilgiye sahip olmak gerekiyor

Gelişmiş Aksiyon ve Battle Royale

Alıştırma oyununda çeşitli karakterlerle oynayarak karakterlerin teknikleri ve kontrollerini biraz öğrendim. Solo mod ile diğer oyuncularla oynama fırsatım da oldu. Temel kontrollere alıştığım doğru, ancak birden başka oyuncularla oynayınca ilk hasar yiyen ben olduğumda doğru düzgün tepki veremedim. Bu yüzden teknikleri iyi kullanamayıp kaçtığım ya da öldüğüm de oldu. Savaşın nasıl ve ne zaman başlayacağını tahmin etmek zor olduğu için oyuncuların refleks hızları ve hızlı düşünebilme kabiliyetleri çok önemli. Deneyiminiz yoksa birkaç el atmanız sizin için iyi olacaktır.

shadow arena 3

Karakterlerin kendilerine has özelliklerini kullanmak oyundaki en önemli şey. Her karakterin beşer adet tekniği ve bu tekniklerin seviyeleri var. Ancak sadece kendi karakterinizin tekniklerini bilmeniz sizi iyi bir oyuncu yapmıyor. Diğer karakterlerin tekniklerini de belli bir yere kadar bilirseniz doğru düzgün savaşabilirsiniz. Karakterlerin güçlü ve zayıf noktalarını bilmezseniz uygun tepkiyi veremezsiniz.

Hangi karakterlerle ne zaman karşılaşacağınızı bilmediğiniz durumlarda alan yavaş yavaş daraldığını daha iyi hissediyorsunuz. Hiddetli savaşlara girdiğinizde ise birkaç kişinin daha gelmesiyle daha da büyük savaşlar başlamış oluyor. Bu durumlarda milleti hemen öldürmeye çalışmak yerine sakince nasıl hayatta kalacağınızı düşünmeniz gerekiyor. Tabii söylemesi kolay. Birbirinden farklı türden karakterler aynı anda tekniklerini kullanmaya başlarsa oradan kaçmak hayatta kalmak için en iyi yöntem olacaktır. Oyunu oynadıkça acemilere göre bir oyun olmadığını anlıyorsunuz. İyi oynamak için 10 karakterin de tekniklerini ve zayıf noktalarını çok iyi bilmeniz gerekiyor.

Kısacası Shadow Arena öyle kolay bir oyun değil. Acemi oyuncuların oyuna alışıp uzun süre oynamasını beklememek gerekiyor.

shadow arena 3

Bazı Hatalar ve Son Yorum

İçinde bu kadar fazla karakter olan bir oyunda dengesizlikler kaçınılmaz oluyor. Karşılaştığım sorunlardan en çok aklımda kalanı, uzak ve yakın saldırı karakterlerinin arasındaki dengenin uygun bir şekilde sağlanamamasıydı. Geliştirici ekip bu sorun için düzeltmeler yaptığını duyursa da, oyun hala erken erişimde olduğu için kullanıcıların bu problem hakkındaki düşüncelerini incelemek gerekecektir.

shadow arena

Tekniklerde de bazı sorunlar var.  Bu problemler birkaç karakterin tekniklerini simultane şekilde kullandığımızda hangi tekniğin daha üstün olduğunu belirlemenin karakter dengesiyle direkt olarak ilgili olmasından kaynaklanıyor.Karakter dengesi ve teknikler gibi elementler ile ilgili sorunları düzeltmek için biraz zaman gerekecektir. Erken erişim sonrasında geliştirici ekibin kullanıcıların fikirlerini alarak oyunu biraz daha geliştirmesi gerekiyor.

Shadow Arena Yayınları