Ryse: Son of Rome Hikayesi

Ryse: Son of Rome Hikayesi

Tarih denen büyük ve tozlu kitabın, sayısız medeniyetlere ayrılmış ve de zaman içinde yıpranmış sayfaları arasında gezintiye çıkmayı pek sever oyuncu milleti. Bazı oyunlarda imparatorlukları parçalar bazen de yükselişimizle gerçekleşecek dev imparatorluklar inşa ederiz büyülü ekranlarımızda.

Bu kadar bol malzeme ve detaya sahip tarih döngüsünün oyun evrenine dahil olmaması zaten düşünülemezdi. Crytek firmasının, Roma uygarlığının tarih sahnesindeki rolünü bizim deneyim etmemize olanak sağlayan 22 Kasım 2013 çıkış tarihli, Ryse Sone Of Rome isimli yapımın, hikayesini anlatmak için buradayız.

HİKAYESİ

Kahramanımız Marius adında genç bir askerdir. Ülkesinin gurur kaynağı olma yolunda önemli adımlar atacağı birliğine gitmeden önce ailesinin yanına uğrayıp helallik almak ister. 

Marius’un eve dönüş sebebi, ailesini yeniden görmekten çok eski bir general ve Roma Senatosu üyesi babasının övgü dolu sözlerini duyma isteğidir. 

Evinde bir kahraman gibi karşılanmış olsa da Marius, ziyareti pek de beklentisi yönünde gerçekleşmez. Babasından duymayı beklediği övgü dolu sözlerin yerine kılıç ve kalkan sesleri yankılanır duvarlarda. 

Evlerine barbar bir grubun saldırı düzenlediğini farkeden Marius hemen silahlarını kuşanır ve sonrasında Roma sokaklarına taşınacak büyük bir mücadelenin startını vermiş olur. Saldırıyı def etmeyi ve saldırganları ortadan kaldırmayı başarabilse de Marius; kız kardeşi, annesi ve babasının zalimce katledilmesinin önüne geçemez maalesef.

Babasının eski ve sadık bir dostu olan Vitallion, kahramanımızı kendi birliğine katmak ister ve ailesi için intikam sözü verir. 

Vitallion, birliğiyle birlikte İngiltere topraklarını keşfe çıkar. Keşifleri hain bir pusuyla yarıda kesilir ama Marius’un sergilediği cesaret ve de güç gösterisi sonucu birlik mücadeleyi kazanır. Marius artık Vitallion’un gözüne girmiştir ve Centurion rütbesi ile ödüllendirilir.

Kuzey topraklarında karışıklığın hakim olduğu ve oradaki birliğin düştü kötü durum sebebiyle Marius kuzeye gönderilir. Burada da başarılı mücadelelere imza atan kahramanımızın namı alıp yürür Roma’da.

Yarım Kalan Yolculuk
Görsel sunumu ve hikaye anlatısı oyun eleştirmenleri tarafından olumlu notlara layık görülen yapımın devam oyunu geliştirilmek istense de Microsoft ve Crytek şirketlerinin anlaşamaması sonucu “Ryse Son Of Rome” yarım kalan hikayeler kervanına dahil olmuştur.

Bu sırada Marius, ailesinin katli ile sonuçlanan barbar isyanın rastgele gerçekleşen bir saldırıdan ziyade siyasi bir eylem amacı taşıdığını öğrenir. Gerçek bir asker ve de kahraman olan Marius İngiltere topraklarında bir mücadele sırasında birliğine zamana kazandırmak için kendini feda eder ve ölür. 

Hikayemiz bitti mi? Hayır bitmedi. Marius bir tanrıça tarafından yeniden diriltilir ve kavgasına kaldığı yerden devam eder. Tanrıçanın Marius’u diriltmesindeki amaç, ailesinin intikamını alması ve Roma’yı barbarlardan kurtarmasıdır. 

Aksiyonun hiç eksik olmadığı hikaye sonrasında ihtişamlı gladyatörlerin arenalarda boy gösterdiği Kolezyum’a taşınır. Karşına çıkan bütün rakiplerini mağlup eden Marius, buradan da alnının akıyla çıkmayı başarır.

En nihayetinde barbarlar Roma’dan temizlenmiş ve Roma eski ihtişamlı günlerine yeniden kavuşmuştur. Kahramanlar ve iyiler uzun yaşamaz sözünü doğrularcasına Marius’un ihtişamlı hikayesinde nihai son gerçekleşmiş ve de Marius ölmüştür. 

Marius ölmüştür ama o artık Roma topraklarında bir efsanedir ve tüm Romalılar adından övgü ve sevgiyle bahsetmektedir. 

İyi oyunlar. 

Ryse: Son of Rome
Ryse: Son of Rome
18,50
den başlayan fiyatlarla