Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Quadrata İncelemesi

Quadrata İncelemesi

Quadrata tek kişi tarafından geliştirilmiş, minimalist grafiklere sahip, bağımsız ve sürükleyici bir bulmaca oyunu. Zorlayıcı bulmaca oyunlarını ve minimalist tarz benimsiyorsanız bu oyun tam sizlik.

Şimdiye kadar gördüğümüz bulmaca oyunlarına fark atan keyifli yönleri ve bizi o kadar heyecanlandırmayan tarafları ile Quadrata hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu incelemede topladık.

8Çok İyi
  • Minimal grafikler
  • Orijinal bulmaca fikri
  • Harika müzikler
  • Kaliteli bir zihin egzersizi
  • Bazı seviyeler fazla zorlu ve sinir bozucu olabilir
  • Daha fazla bölüm ihtiyacı

Quadrata iki farklı sahayı aynı anda kontrol ettiğiniz ve limitli sayıda hareketle bitiş noktasına ulaşmaya çalıştığınız bir bulmaca oyunu. Eğer bu tanım size karışık geldiyse merak etmeyin, oyunun kendisini görmeden mekaniklerini anlamak kolay pek de kolay değil. Ama ilk bir kaç seviyeden sonra ne yapmanız gerektiğini çok iyi kavramış oluyorsunuz.

Quadrata Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Quadrata
Quadrata
21,99
den başlayan fiyatlarla

Quadrata nasıl oynanır?

Quadrata’nın birkaç temel kuralı bulunuyor. Bunlardan ilki ve en önemlisi, iki farklı sahadaki iki kareyi aynı anda hareket ettirmek zorunda olmanız. Önce sol sahada ilerleyeyim sonra sağa geçerim gibi mantık kullanamıyorsunuz. Oyunun zorluğu zaten iki sahada da işe yarayacak en optimal hareket stratejisini kurmakta. İkinci kural canlarla alakalı. Kareler herhangi bir kenara veya engele çarptığında bir canınız gidiyor. Amacınız canlarınız tükenmeden sahadaki bütün ganimetleri toplayarak seviyeyi tamamlamak.

Seviyeler ilerledikçe karşınıza engeller de çıkıyor. Bu engelleri doğru kullanırsanız hamle sayısınızı azaltmaya yardımcı olabileceği gibi, nasıl kullanacağınızı anlayana kadar inanılmaz sinir bozucu olabiliyor. Ayrıca engellerin hareketlerinizi kısıtlama oranı da değişikllik gösteriyor. Bazı engellerin hiçbir tarafından geçemezken, bazılarının dikey veya yatay şekilde içinden geçebiliyorsunuz. Ne demek istediğimizi görsellerde daha iyi anlayacaksınız.

Şu ana kadar gördüğümüz bir diğer mekanik de portallar oldu. Sahanın iki farklı yerine konumlandırılan portallar birbirlerine geçiş sağlıyorlar. Kenarlara çarpmanın aksine, portaldan geçmek can sayınızı etkilemiyor.

quadrata inceleme

Grafikler, Sesler & Müzikler

Oyuna ilk girdiğinizde sizi oldukça eğlenceli bir müzik ve oyuncu dostu kolay bir arayüz bekliyor. Menüden seviyelere kadar oyunun her tarafında minimalist tasarımın önemsendiğini görmek mümkün. İlk dört bölüm alıştırma turu gibi tasarlanmış olsa da, 4-9 arası zorluk seviyesi giderek artıyor. Sahada bulunan kalpleri toplayarak hamle sayınızı arttırabilir ve zorlu seviyeleri böylece daha kolay şekilde tamamlayabilirsiniz.

Oyunun Geliştirme Süreci

Oyunun yapımcısı Mindlabor, ilk taslaklardan itibaren Quadrata’yı bütün sosyal medya platformları ve Discord’tan paylaşarak geri bildirim toplamaya başlıyor. Bunun üzerine tamamen kullanıcı geri bildirimleri ile şekillenen oyun, bulmaca oyunlarını seven ve bilen oyuncuların aklındaki en yakın ve ideal görselliğe, mekaniğe ve seviye sistemine sahip oluyor. Oyunun bitmiş halinde 9 farklı mekanik ve 90 seviye olması planlanıyor. Steam’den ücretsiz oynayabileceğiniz Demo versiyonunda ise 9 seviye var. Mindlabor demoyu oynayan oyuncuların geri bildirimlerini toplamaya da devam ediyor.

quadrata oyun incelemesi

Quadrata Multiplayer mı?

Oyunun şu anki versiyonunda çok oyunculu mod bulunmuyor. Ama arkadaşlarınızla uzaktan oynayabiliyor olsanız, bence oynanış çok daha eğlenceli olurdu. Şu anki haliyle arkadaşlarınızla kendi hesaplarınızdan Quadrata’yı kim daha erken bitirebilir gibi kapışmalara girebilirsiniz.

Quadrata’dan Kart Düşürebilir miyim?

Kart sevdalıları için ne yazık ki kötü bir haberimiz. Oyundan şu an kart düşürülmüyor. Ama Mindlabor en kısa zamanda kartların ekleneceğini duyurdu.

Quadrata yayınları