Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
Psychonauts 2 İnceleme

Psychonauts 2 İnceleme

Her ne kadar ilk oyunun üstünden çok uzun yıllar geçmiş olsa da Psychonauts 2 incelenirken, bir yandan eski bıraktığı tadı korumayı başarmış diğer yandan da aksiyon platform oyun stiline yeni bir soluğu da dâhil etmekten geri kalmayan bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Adeta eskilerdeki bir seriyi tozlu raflarından alıp hayata döndürecek bir devam oyunu nasıl yapılır dersi veren oyunun geliştiricisi Double Fine, yeni oyunda genişlettiği evlenin de vereceği cesaretle birlikte, yayımcılığını yapan Xbox Games Studios’un istemesi hâlinde yeni oyunları planlara dâhil etmesini de kolaylaştırmış olabilir.

9Mükemmel
  • Hem eski hem de yeni kabiliyetler eğlenceyi çok iyi besliyor.
  • Muazzam bir görsellik sunuyor.
  • Beyinli bölümler beyinlere ziyafet çektiriyor.
  • Empati hissiyatını bayağı şekilde değil eğlendirerek veriyor.
  • Raz’ın arkadaşları lezzetsiz çipetpetlerden.

Hikayeli Oyun

Oyunda, insanların zihinlerine girip sorunlarıyla baş etmelerine yardımcı olan özel güçlere sahip bir grup olan Psikonotlara (Psychonauts) katılmak isteyen Raz adlı karakteri kontrol ediyorsunuz. Psychonauts 2, ara oyun olan 2018 yapımı Psychonauts in the Rhombus of Ruin’in bıraktığı yerden hikâyeyi devralıyor.

psychonauts 2 inceleme

Oyun geliştiricileri seriyle ilk kez bu oyunda tanışacak oyuncuları düşünmüş olacak ki Raz’ın geçmiş maceralarını özetleyen küçük bir animasyonlu anlatım hazırlamış ki Psychonauts 2’nin teması ve belli başlı noktaları dışında başlı başına ayrı bir hikâye ortaya koyduğu düşünülürse böyle bir takviyeyle birlikte sunulması, sadece bu oyunu oynayacak oyuncuları cesaretlendirmek açısından mantıklı bir adım olmuş.

Oyun ana hikâyesi gereği zihin ve psikoloji üzerine yoğunlaştığından ister istemez oyuncuyu empatiye iter bir yapıya sahip ve oyunun yapımcıları da bu hissiyatı çok güzel korumuş ve bunu yaparken de oyunun sunduğu mizahtan da ödün vermemişler.

Psychonauts 2
Psychonauts 2
46,00
den başlayan fiyatlarla

Hikâye yağ gibi akıp giderken tek göze batan durum, Raz’la birlikte yer alan diğer stajyer arkadaşların kullanımının kısıtlı olması ve sadece ihtiyaç hâlinde dâhil olmaları, büyük bir evrenin anlatımından ziyade Raz’a özel bir anlatım türü benimsenmiş izlenimi bırakmış.

Mekanikler

Bir, İki, Üç, Dört ve…
Raz ve beş parmaklı birkaç karakter hariç oyundaki karakterlerin çoğunun dört parmağı vardır.

Psychonauts 2, ilk oyunda yer alan unsurların çoğunu geri getirmekle kalmamış, bunların kullanımını da cilalayarak daha akıcı biçimde sunmuş. Başlangıçtaki küçük öğretici aşamaları geçtikten sonra Raz, eski oyunlardan miras kalan bütün kabiliyetlerine kavuşuyor ve hikâyede ilerledikçe de zaman kontrolü sağlayan baloncuk gibi yeni kabiliyetlerine birer birere kavuşuyor.

Düzey atladıkça kabiliyetleri daha etkili hâle getiren geliştirmelere puan harcayarak Raz’ı güçlendirebiliyorsunuz. Üstelik envaiçeşit düşman olması sayesinde de kendinizi bu güçlerinizin hepsinden sürekli yararlanır vaziyette buluyorsunuz.

psychonauts 2 incelemesi

Yeni oyunun bölümleri de eski oyuna göre, temayla bütünleşikliğini daha da arttırarak çok daha çeşitlenmiş olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle de beyin bölümleri hem daha büyük hem de görsel açıdan çok daha karmaşık bir hâl almış ki zihinlerine girdiğimiz karakterlerin farklılıklarını gözler önüne sermesi açısından çok güzel bir dokunuş olmuş.

Görsellik

Günümüz standartlarında grafikler sunmak artık pek çok oyunun mutlak suretle izlediği, benimsediği bir durum ki Psychonauts 2’de de bu durum değişmiyor ancak psikolojik bir temanın getirdiği özgürlük, oyunun grafikleri ve bölüm tasarımlarıyla harikulade yansıtılmış. Adeta geçmişteki gelecek algısını yeniden yaşatan bölümlerden tutun saykodelik tabloları andıran yerlere kadar pek çok açıdan oyuncuya zevkli bir görsellik sunmayı başarıyor.

psychonauts 2 oyun incelemesi

Toparlayacak Olursak

Sırları gerçekte de tatmin edici ölçülerde keşfedilememiş bir olgu olan zihinlerin içine doğru bir yolculuğa çıkaran Psychonauts 2, gerek gerçeğe olan bu bağlılığıyla empati kurdurmasıyla gerek bunu yaparken eğlendirip güldürmesiyle eşsiz bir deneyim sunuyor. Bize eşlik eden akran karakterlerimizin kullanılış şekilleri hikâyeye daha az lezzet katsa da ana karakter Raz’ın ve onun etrafında şekillenen evrenin sunduğu derinlik, doyuruculuğundan bir şey kaybetmiyor. Kısaca Psychonauts 2, oyunsever zihinlerinize vereceğiniz çok güzel bir hediye olarak karşınızda.

Psychonauts 2 yayınları