PUBG İncelemesi

PUBG İncelemesi

Oyunculuk özellikle ülkemizde daha çok niş bir kitlenin radarına giren bir olgu olsa da bugün bahsi geçecek yapım özellikle de mobil desteği de sayesinde birçok yeni oyuncuyu evrene kazandırmıştır.

Mobil oyun sektörünün gelişmesiyle oyunculukla tanışan güruhlar oyun oynamanın keyfine varmış ve de oyunculuk deneyimlerini daha da geliştirmek için kişisel bilgisayar ve konsollara yönelmiş, bu vesileyle oyun evreni de yeni üyeler kazanarak daha da büyük bir oluşum haline gelmiştir. 

Oyunumuz 20 Aralık 2017 tarihinde Steam mağazasında yerini almış ve oyuncuların beğenisine sunulan kısa adı Pubg olarak bilinen Playerunknown’s Battlegrounds. Söylemesi çok zor be.

7Çok İyi
  • Türkçe dil desteği
  • Silah ve ekipman çeşitliliği
  • Gerçekçi ve dinamik mücadele
  • Optimizasyon sorunları
  • Yetersiz sunucu kapasitesi

OYUNA GİRİŞ

Sadece online olarak oynayabileceğiniz yapımda, en çok 100 oyuncu aynı anda bir uçaktan paraşütle atlayıp belirli bir haritaya iniş yapmaktadır. Oyuncu sahaya indiğinde ne bir silahı ne de bir donanımı bulunmamaktadır. Adanın belirli noktalarına yerleştirilmiş silahlar, cephaneler ve teçhizatlar oyuncular tarafından alınmayı beklemektedir. Yapımdaki nihai amaç diğer oyuncuları elimine ederek adada hayatta kalan tek kişi olmaktır. 

DETAYLAR

Oyuna başlamadan önce ikiye iki veya dörde dört olarak ekibimizi oluşturup dalıyoruz mücadeleye. Arkadaşlarımızla bir araya gelip adanın kralları olma yarışına girebildiğimiz gibi sadece kendi savaşımızı da verebiliriz bireysel olarak.

Adaya indiğimizde tabiri caizse dımdızlak olarak oyuna başlıyoruz. Elimizi çabuk tutup silah ve ekipman bulma konusunda aceleci olmazsak kafamıza bir kurşun yiyip ölmememiz bir mucize olur. 

Battle Royale Çılgınlığı
Battle Royale dediğimiz türü oyun dünyasına ezberleten PUBG, ayrıca kendisinden sonra çıkan aynı türevde birçok oyuna da esin kaynağı olmuştur.

Her taraftan üzerinize yağacak kurşunlardan korunurken bir yandan da oyun içi haritanın sürekli daralmasından dolayı belirli bir bölgede konumlanmanız gerekmekte. Harita dışındaki bir pozisyonda bulunduğunuzda canınız yavaş yavaş azalmakta olduğu için bu faktörü de göz ardı etmemeniz lazım. 

Bu özelliğin oyunun geleceği için çok yaralı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bir ağacın altına çöküp veya bir çimin ardına gizlenen uyanık bir oyuncunun tek kurşun sıkmadan üst seviyelerde olmasını ancak bu şekilde engelleyebilir oyun. 

Oyundaki başarılarınız doğrultusunda edindiğiniz oyun içi paralarla yine oyun içinde sanal alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca gerçek para harcayarak da karakterinizi özelleştirebilirsiniz. Ama bu sizi korkutmasın. Kazanılan veya satın alınan geliştirmeler tamamen kozmetik odaklı. Yani oyundaki hassas dengelere kesinlikle etki etmiyor. 

Adada çeşitli araçlara da erişiminiz bulunmakta. Arazi aracı, motorsiklet vb. araçarla mücadelenizi bir seviye daha rahatlatıp hızlandırabilirsiniz.

Dip not olarak belirtelim; iyi bir internet bağlantınız olması oyundan alacağınız tatmin ve deneyimi doğrusal olarak arttıracaktır. 

KARAR

Tek başınıza veya arkadaşlarınızla ya da hiç tanımadığınız insanlarla yan yana veya karşılıklı olarak mücadele verme deneyimi size çekici geliyorsa, Pubg dünyasına bir uğramanız konusunda tavsiyede bulunabiliriz. 

İyi oyunlar. 

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS
78,30
den başlayan fiyatlarla