Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Compass of the Destiny: Istanbul
99,59
den başlayan fiyatlarla
Marvel's Spider-Man: Miles Morales
439,00
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Oxenfree İnceleme

Oxenfree İnceleme

Şiddet ve aksiyon dolu oyunlara ara verip tatlı grafiklere sahip hikâye odaklı bir oyun arıyorsanız Oxenfree sizin için tasarlanmış demektir.

Oxenfree Night School Studio tarafından 2016 yılında piyasaya sürülen 2D grafikli bir macera oyunudur. Oyunun hikayesi verdiğiniz kararlara göre şekillenir, ayrıca oyun Türkçe altyazı seçeneğine de sahip olduğu için oynarken hiç zorlanmayacaksınız. Oxenfree 2D grafiklere sahip olsa da kendinizi sık sık durup manzaraları izlerken bulacaksınız.

7Çok İyi
  • Diyalog Opsiyonları
  • Grafikler ve Atmosfer
  • Ses Tasarımı
  • Sürükleyici Hikaye
  • Oynanış mekanikleri kısıtlı

Oxenfree Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Oxenfree
Oxenfree
17,00
den başlayan fiyatlarla

Oynanış Mekanikleri

Oxenfree oynanış mekanikleriyle popüler olan bir oyun değildir. Oynanış mekanikleriniz genellikle diyalog seçeneğinden birine tıklamak ve hikâyenin ilerleyişini izlemekten ibarettir. Ayrıca Mouse imlecini kullanarak radyo dalgalarını yakalamak gibi basit bulmacaları çözmeniz gerekir.

Oyun sizi serbest bıraktıktan sonra 2 boyutlu olarak tasarlanan şehirlerde gezmeniz ve oyunun ilerlemesi için bulmacaları çözmeniz gerekir. Karakterleri hareket ettirmek için yön tuşlarını ya da WASD tuşlarını kullanabilirsiniz. Bazı kısımlarda ismine tıklayarak etkileşime geçebileceğiniz objelerle karşılaşacaksınız.

Oyunun Grafikleri ve Sanat Tasarımı

Oxenfree iki boyutlu bir oyun olsa da çizimleri ve sanat tasarımı oyuncuları kendisine çekmeye yeterlidir. Oyuna ilk girdiğinizde “Bu grafikler sanki biraz eski değil mi?” diye düşünecek olsanız da oyunda ilerledikçe atmosferin sizi içine çektiğini ve hikâyeye kapıldığınızı fark edeceksiniz. Bunun. sebebi Oxenfree’nin oyunculara kendilerini oyunda hissetmelerini sağlayacak diyalog opsiyonları ve kritik karar seçenekleri sunmasıdır. Bir kere atmosfere kendinizi kaptırdığınızda oyundan aldığınız zevkin birkaç kat arttığını fark edeceksiniz.

Ses ve Müzik Tasarımı

Öncelikle oyundaki her karakterin çok temiz bir İngilizceyle konuştuğunu belirmem gerekir. Eğer İngilizce dinleme yeteneğinizi geliştirmek istiyorsanız Oxenfree oynamanız gereken bir oyundur. Karakterlerin eş zamanlı tepkileri ve verdiğiniz kararlara karşı kurdukları cümleleri dinlemek oyundan aldığınız keyfi birkaç katına çıkarmaktadır.

oxenfree oynamaya değer mi

Oxenfree oyuncuları atmosfere sokmak için çevresel sesleri de kullanır. Okyanusun arka plandaki sesi, çıtırdayan kamp ateşinin sesi ya da gizemli bölümlerin atmosfer sesi oyuncuları etkilemek için yeterlidir.

Oxenfree Neden İyi Bir Oyun?

Oxenfree basit oynanış mekaniklerine sahip olsa da etkileyici sanat tasarımı ve hepimizin gençliğinde deneyimlediği bazı olayları tekrar tecrübe ettirdiğinden dolayı iyi bir oyundur. Örneğin oyunun başlangıç aşamalarında kamp ateşinde oturup evlen, beraber ol, öldür gibi bir oyun oynayacaksınız.

Seçimlerinizi akıllıca yaptığınıza emin olun çünkü bu seçimler oyunun ilerleyişini etkileyecektir.

oxenfree inceleme

Oyunu iyi yapan unsurlardan biri de çeşitli diyalog opsiyonlarına sahip olmasıdır. Cyberpunk 2077’de bulamadığımız diyalog seçeneklerini Oxenfree’de bulabilirsiniz. Verdiğiniz kararlara ve kurduğunuz cümlelere göre karakterlerin size karşı tavırları ve hikâyenin ilerleyişi değişecektir. Oyunu iyi yapan en
önemli unsur da hikâyenin oyuncunun kararlarına göre dallanıp budaklanmasıdır. Umalım ki daha fazla oyun şirketi bunun farkına varsın ve bize hikayesine ve dünyasında doğrudan etki edebileceğimi oyunlar tasarlasın.

Oxenfree Oynamaya Değer mi?

Eğer hikayesinin seçimlerinizle değiştiği ve tekrar tekrar oynayarak tüm hikâye kombinasyonlarını keşfetmek istediğiniz bir oyun arıyorsanız Oxenfree sizin için tasarlanmış bir oyun demektir. Fakat oyunun cinsel imalara ve küfürlere sahip olduğunu belirtmeden geçmek istemiyoruz. Her ne kadar bu imalar ve küfürler oyunun hikayesini tatlandırsa da eğer bunlardan rahatsız oluyorsanız oyunuoynamamanızı tavsiye ederiz.

Oxenfree yayınları