Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Lethal Company
191,64
den başlayan fiyatlarla
Palworld
496,14
den başlayan fiyatlarla
Prison Architect 2
794,03
den başlayan fiyatlarla
Overwatch İnceleme

Overwatch İnceleme

Overwatch benim gözümde son yıllarda çıkan birçok çok oyunculu nişancı oyununun önünü açan bir oyun oldu. Blizzard’an bu kadar kaliteli ve sevilecek bir oyun ciddi anlamda beklemiyordum.

Bir nişancı oyununa farklı özelliklere sahip karakterler eklemek o yıllar için aşırı güzel düşünülmüş bir mekanikti. Karakter tasarımları çok güzeldi.  Aksiyonu ise bir o kadar dinamikti. Hal böyle olunca oyuncuların çok uzun yıllar boyunca oynadığı harika bir aksiyon oyununa dönüştü. Muhteşem detaylarla dolu haritaları ise bu aksiyonu bir üst seviyeye çıkardı.

8Çok İyi
  • Sürekli güncel
  • Savaş sistemi güzel çalışıyor
  • Bir süre sonra mazide kalacak bir oyun

Karakterler ve Takımlar

Oyunumuz çıkalı tam olarak 6 yıl olmasına rağmen oynanışı neredeyse değilmeden kaldı. Oyundaki amacımız düşmanımızın haritadaki noktalarını alıp kontrol etmek. Bu aslında hiç orjinal bir düşünce değil. Bildiğimiz bütün oyunlarda bu mod var. Ancak bu oyunu diğer oyunlardan farklı kılan şey maçı nasıl kazanacağınızda bulunan nüans. Her takım 6 kişiden oluşuyor ve seçebileceğiniz 32 farklı karakter var. 

Bu karakterlerin her biri tamamen farklı oynanışlara sahip ve takımınıza çok farklı katkıları var. Bu yüzden oynadığınız her el neredeyse birbirinden farklı.  Blizzard kendisini sürekli geliştiren bir oyun yaparak oyun dünyasına çok büyük bir katkıda bulundu ve oyuncuların beğenisini kesinlikle kazandı.

overwatch inceleme

Yeni Rol. Yeni Deneyim.

Başlangıçta bahsettiğim gibi. Oyun sürekli güncel ve kendini geliştiriyor. Şu anda 32 karakter olsa da oyun ilk çıktığın böyle değildi. Oyuna yıllar boyu yeni karakterler eklendi ve gelen her karakterle oyun tamamen değişti diyebilirim. Gelen yeni karakterler sadece kendilerini değil ondan önce çıkmış karakterlerinde özelliklerini etkiledi. Bazılarıyla daha uyumlu hale gelip savaş alanında birlikte güzel işler yaptılar. Bu da özünde overwatch’un en güzel yanı olarak karşımıza çıktı. Oyunculara bolca seçenek sundu ve ne zaman sıkmaya veya bayatlamaya başlasa yeni bir karakter çıkararak oyuna olan sevgiyi ve ilgiyi sıcak tuttu. Ne kadar uzun süre oynarsanız oynayın hala daha tam olarak aşina olmadığınız karakterle var.

Overwatch
Overwatch
199,00
den başlayan fiyatlarla

Bu demek değil ki bütün karakterleri siz oynamalısınız. Kesinlikle hepsini bilmek ve oynamak zorunda değilsiniz. Bu oyunlarda önemli olan kendi oynama tarzınıza en uygun karakteri bulup kendinizi o karakterde geliştirmektir. Bir tane ana karakterin yanına 2-3 tane de daha az bildiğiniz karakter eklediinizde zaten sizler için yeterli olacaktı. Aslında bu yapımcıların da istediği bir şey. Herkesin aynı karakteri oynamasını kesinlikle istemiyorlar bu yüzden her seferinde tamamen farklı yapılara sahip karakterler ekliyorlar. Böylece her oyun tarzına uygun oyuncuyu oyuna çekebiliyorlar. Bu yüzden aslında bu oyunu bir nişancı oyunu olarak adlandırmak biraz yavan kalıyor. Mekaniksel olarak tam bir nişancı oyunu özellikleri taşısa bile kesinlikle klasik bir nişancı oyunu kadar hantal ve ilkel değil.  Çok ciddi bir cephaneliğe sahip.

Yazımda daha önce bahsettiğim gibi oyun 6 yıllık ömrü boyunca çok ciddi bir değişikliğe uğramadı ve özünü hep korudu. Gelen en büyük değişiklik muhtemelen rol kilitleme özelliğiydi ki bu gelmiş geçmiş en iyi geliştirmeydi. Bu tarz oyunlarda oynamak istediğiniz rolü oyun başlamadan belirtmek gerçekten çok önemli. Böylece takımınızı oyun başlamadan önce daha doğru bir şekilde kurabilirsiniz.

overwatch incelemesi

Türünün Tek Örneği

Overwatch belki de türünün tek örenği diyebilirim. Valorant belki biraz bu tarza yakın olsa da bence ikisi çok uzak noktadalar. Türünün tek örneği oludğu için tabii ki türünün de en iyi oyunu.

Içinde bulundurduğu çeşitlikik ve derinlik muazzam seviyede. 6 yıldır özünü kaybetmeden yapılan geliştirmeler de cabası. Her gelen karakterin oyunu tamamen değiştirmesi ve oyunculara yeni bir deneyim sunması kesinlikle sizin oyuna karşı olan heyacanınızı hep sıcak tutuyor. Her şey bir yana bu oyunu oynamak inanılmaz eğlenceli. Şimdilerde overwatch 2 duyuruldu ve bende çıkacağı günü merakla bekleyenler arasındayım. Özüne sadık kalırsa yeni bir efsane doğuyor diyebilirim.

Overwatch yayınları