Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
Overcooked! 2 İnceleme

Overcooked! 2 İnceleme

Orijinali gibi, Overcooked 2 de tüm ailenin katılabileceği kadar basit, keyifli ve şiddet içermeyen bir iş birliği oyunu. Fakat bir yandan da oynayıp oynayabileceğiniz en stresli oyunlardan biri. Bu devam oyunu mutfağa çok sayıda yeni malzeme getirse de temelinde aynı.

Fantastik unsurlarına ve kasten sezgiye karşı tasarlanmış mutfaklarına rağmen, hareketli bir restoran mutfağının düdüklü tencereyi aratmayan gerilimini yakalamayı başarıyor. Tüm bunların yanı sıra diğer oyuncuların “Marulu gönder, marulu!” diye bağırdığına şahitlik edebileceğiniz çok oyunculu tek oyun olabilir.

8Çok İyi
  • Son derece yaratıcı yeni mutfaklar
  • Çok sayıda yeni tarif ve içerik
  • İş birliği odaklı oyun mekaniğini koruması
  • Ekran fazla kaotik görünebiliyor
  • Yerel iş birliği modu biraz hantal

Malzemeler, Tarifler, Yemekler

Hedefiniz aynı: İster tek başınıza ister en fazla üç başka şef ile birlikte oynayın, amacınız dört dakika içerisinde olabildiğince fazla yemek servis etmek. Tarifi takip ederek malzemeleri doğrayın, karıştırın, kızartın veya buharda pişirin. Bu kez sipariş skalası sushi (balık doğra, pirinç pişir ve nori yosunu ekle), nugget ve patates kızartması (tavuk ve patatesleri doğra ve kızgın yağda kızart) gibi yeni yemeklerle birlikte çok daha geniş fakat süreçler yine oldukça basit. İşin sırrı süre dolmadan olabildiğince çok sayıda siparişi yetiştirmek için aynı anda birden fazla iş görmekte ve üç yıldızlık puana daha da yaklaşabilmek için bahşişleri artırmakta yatıyor. Bunlar elinizi yeterince meşgul etmiyormuş gibi bir de sizi süreçlerinizi uyarlamaya zorlayan çeşitli platform riskleri mevcut; dikkatli planlamanızın çözülmeye başladığı an bu oluyor.

Overcooked 2 oyun

Yeni Komutlar ve Mutfaklar

Bu oyundaki en büyük değişimlerden biri doğrudan kilerden aldığınız veya doğradığınız çiğ malzemeleri fırlatabiliyor olmak. Sıklıkla zamandan tasarruf etmede iş görse de bazen başka çareniz kalmıyor; platformlardan birinde “mutfağınız” hızla akan bir nehirde sürüklenen iki saldan ibaretken, bir başkasında havada süzülen iki sıcak hava balonu arasında eşya atıp tutmak zorunda kalıyorsunuz. Bir başka platformdaysa dönen bir partisyon geçici bir süreliğine sizi yamağınızdan ayırıp işi bitirmek için eksik siparişi göndermek zorunda kalmalarına neden oluyor.

Overcooked! 2
Overcooked! 2
31,50
den başlayan fiyatlarla

Doğru mesafeyi ayarlayıp pişmemiş köfteyi doğrudan kızartma tavasına atabilmenin hissi ise paha biçilemez! Ya da belki de en son salisede son bir burrito siparişini bitirebilmek için ortağınızın eline doğrudan tortilla atacaksınız! Gerçekteyse aceleyle kafanızın karışması ve doğrayıp hazır ettiğiniz domatesleri yanlışlıkla çöpe atmanız daha olası. Atma komutunu “doğrama” komutu ile aynı düğmeye bağlamaksa kötücül bir dehanın ürünü olabilir ancak.

overcooked 2

Kargaşanın Eğlencesi

Overcooked’un insanı arada bir sinir eden fakat nihayetinde oyunun cazibesini oluşturan ufak bir tuhaflığı da yok değil. Arayüz mükemmel olmaktan çok uzak; her yemeğin tarifi bir ikonlar çorbasını andırıyor ve bazen hemen yanındaki boşlukta yazılanı okumayı engelliyor. Dolayısıyla elinize yanlışlıkla tava aldığınızı bir salise önceden fark etmek ya da bir malzemeyi başka bir malzemenin bulunduğu bir tabağa neden yerleştiremediğinizi anlamak zorlaşabiliyor. Ama cazibesi de burada yatıyor. Mutfaklar kendiliğinden dağınık ve sürekli bir şeyler koyabileceğiniz boş bir yer arıyorsunuz. Daha düzenli olsaydı insanı bu derece çileden çıkaracak kadar eğlenceli olmazdı! Kızarmış etin olduğu tavayı yanlışlıkla lavaboya koyamaz ya da bir tencere dolusu pirinci yanlış yerde bırakıp peynirin nereye kaybolduğunu merak etmek zorunda kalmazdınız.

Ufak Fazlalıklar

Seviye mekaniklerinden bazıları geride kalıyor. Uçan bir sıcak hava balonunda başlayıp seviyenin ortasında yere çakılarak kendinizi bir sushi mutfağında bulduğunuz ve ilk seviyelerden olan bölüm muhteşem. Buna karşın ruhların üçlü kesme tahtası taşıyarak çok uzun gelen birkaç saniye boyunca tutmanızı engellediği bölüm kelimenin tam anlamıyla sinir bozucu. Haritaya bu oyunda eklenen ve bir sonraki aşamaya geçerken çıkmanız gereken rampayı açmak için düğmeye basma gerekliliği de oldukça gereksiz bir uğraş.

Çevrim içi Oynama

Öte yandan çevrim içi oyun modu oldukça rahat. Genel ve özel maçlar hem standart “Arcade” ve rekabetçi “Versus” modlarında altı seviye temayla oynanabiliyor. En düşük puan hedeflerini karşılayabilmek için iki şefi birlikte kontrol edip tek başınıza yemek yapmaktan kesinlikle çok daha eğlenceli!

overcooked 2 oyun inceleme

Ama hiçbir şey üç kişiyle daha aynı kanepede oturup oynamaya benzemiyor! Tanımadığınız oyuncularla oynarken de çok farklı değil ama özünde Overcooked tanıdığınız insanların başının etini yerken eğlenme için yaratılmış. Eksikliklerine rağmen bilgisayardaki en lezzetli ve kaotik çok oyunculu deneyimlerden birini sunmaya devam ediyor.

 

Overcooked! 2 Yayınları