Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
334,33
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
699,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
175,00
den başlayan fiyatlarla
Ori and the Will of the Wisps İnceleme

Ori and the Will of the Wisps İnceleme

İnsanların Ori’ye ait daha fazla içerik görmek istemeleri, Ori and the Blind Forest oyunundan sonra hiç de şaşırtıcı gelmiyor. Moon Studios'un birçok güzelliği içinde barındıran ve Hayao Miyazaki'nin sanatından ilham alarak geliştirdiği ilk oyunu zor ama eğlenceli bir platformla karşımıza çıkıyor.

Beş yıllık bir bekleyişin ardından nihayet Moon Studios'un yarattığı bu parlak, renkli fantezi dünyasına bir dalış daha gerçekleştirdik. Ori için bu sefer en büyük tehdit uğursuz bir baykuş yerine, yeraltında onu bekleyen bir dizi böcek ve bela olmasına rağmen Ori and the Will of the Wisps, inanılmaz görselleri ve platformuyla oyuncuları şaşırtmaya ve onlara meydan okumaya devam ediyor.

9Mükemmel
  • Büyülü ve mükemmel bir atmosfer.
  • Yükseltmelerin kişiselleştirilebilmesi.
  • Kontrollerin akıcılığı.
  • Kontrol noktalarının sıklığı.
  • Karakter tasarımlarının çok iyi olması.
  • Güzel müzik ve görsel şölen.
  • Zorlayıcı savaşlar.
  • Sistem aksaklıkları.

Hikaye ve Oynanış

Ori and the Will of the Wisps'in hikâyesi, Ori and the Blind Forest olaylarından çok kısa bir süre sonra geçiyor. Naru, ilk oyundaki düşmanımız Kuro'nun baykuş çocuğu Ku'yu evlat ediniyor. Ori ve Gumo ile birlikte, yuvadan ayrılmaya ve uçmaya hazır hissedene kadar yavrular için koruyucu aile görevi görüyor. Ne yazık ki Ku uçmasını engelleyen kırık bir kanada sahip. Neyse ki, Ori harika bir problem çözücü olarak olaya el atıyor ve Kuro'dan alınan büyük bir tüyü ona veriyor, böylece ikisi de kısa sürede havada süzülmeye başlıyor. Fakat ne Ori ne de Ku herhangi bir uçuş planı hazırlamadıkları için bu durum onları doğrudan korkunç bir fırtınaya sürüklüyor ve ardından yozlaşmış Niwen ülkesinde yollarının ayrılmasına sebep oluyor. Anlayacağınız Ori’ye çok fazla iş düşüyor!

ori and the will of the wisps inceleme

Ori and the Blind Forest oyununda deneyimlediğimiz gibi Will of the Wisps de basit ama etkili hikâyesiyle kalbinizi çalmayı başarıyor. Animasyonlar ve karakterler inanılmaz derecede çekici bu nedenle heyecanlanmamanız mümkün değil! Ori, tanışacağınız birçok karakter ve yan görevleriyle bu kez hikâye anlatımında daha da ileri gidiyor.

Bu hikâyede, devasa büyüklüğüyle dikkat çeken kurbağa Kwolek bizlere Niwen’de rehber ve liderlik ediyor. Her hareketi nefes kesici olan Kwolek, Will of the Wisps’in muhteşem karakter tasarımlarını yeniden gözler önüne seriyor. Bir diğer yardımcılarımız da Moki ve yaşlı maymun adam Orpher. Bu karakterler o kadar sevimli ve hayat dolu ki başlarına trajik bir olay geldiğinde durumu daha da üzücü kılıyor.

Ori and the Will of the Wisps
Ori and the Will of the Wisps
299,00
den başlayan fiyatlarla

Oyunu oynarken kendinizi muhteşem bir atmosferde bulacağınız kesin. Şırıl şırıl akan sular, bitki örtüsünün canlılığı ve hatta düşmanların size saldırma şekli bile bir ahenk içinde! Her şey çarpıcı, renkli ve özgün. Bütünüyle her şey o kadar güzel ki neredeyse düşmanlarınızı öldürdüğünüze bile üzülebilirsiniz. Büyüleyici görsellerin yanı sıra kendinizi oynanabilir bir Miyasaki filminin içerisinde hissetmenizi sağlayan muhteşem müzikler de mevcut.

Ori and the Will of the Wisps aynı bir önceki oyunda da olduğu gibi yeni yetenekler ve silahlar kazanarak ilerlediğiniz bir aksiyon macera oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

ori and the will of the wisps incelemesi
Oyun içinde çok fazla zıplama, koşma ve yuvarlanma yapacağınızı düşünürsek Ori’nin kontrollerinin muhteşem olmasını bir artı olarak sayabiliriz. Hareketleriniz çok akıcı ve hızlı hissettiriyor ve oyunda ilerleyip daha fazla yetenek kazandıkça, büyülü bir parkurdaymışsınızcasına hızla ilerleyebiliyorsunuz.

Tekniksel Yönü

Hareketleriniz bir önceki oyuna kıyasla daha akıcı bu da savaşırken çok daha rahat hareket etmenizi sağlıyor. Ori’nin elinde eski devasa bir ruh kılıcı mevcut ve yoluna çıkan bütün kötüleri kılıçtan geçirebiliyor. Aynı platform oyunlarında olduğu gibi dövüş mekanikleri, düşman saldırılarından kurtulmak için hızlı refleksler gerektiriyor. Her ne kadar kolay kontroller olsa da bosslara veya düşmanlara karşı savaşlarınızda oldukça zorlanabiliyorsunuz. 2D savaşlardan zevk almayan oyuncular bu sebeple zorluk seviyesini kolay olarak seçebilirler. Bu tarz zorluklara rağmen oyun kontrol noktaları açısından oldukça cömert davranıyor. Bu nedenle zorlu savaşlarda ölseniz bile en yakın yerden başlayarak devam edebiliyorsunuz.

ori and the will of the wisps steam

The Blind Forest’ta karşımıza çıkan bir başka değişiklik de, bir diğer mükemmel Metroidvania oyunu olan Hollow Knight’tan esinlenilmiş gibi görünen yükseltme sistemi. Yükseltme ağacı sistemi yerine Ori artık ona daha fazla can veya duvarlara yapışabilme gibi çeşitli güçlendirmeler veren parçalar topluyor. Bu parçalar Twill adlı bir tüccara ödeme yapılarak da yükseltilebiliyor. Yükseltmeler sizin kontrolünüzde olduğu için çeşitli kombinasyonlar yaratarak oyunu kendi zevkinize göre şekillendirebiliyorsunuz.

Son Bakış

Ori and the Will of the Wisps'teki her şey büyülü ve harika hissettiriyor. Fakat yine de, sizi aniden maceranın dışına çıkarabilecek ve Xbox'ınızda mı yoksa PC'nizde mi bir sorun olup olmadığını merak etmenize neden olan sahnelerin büyüsünü bozabilen ses takılmaları, ekran titremeleri vb. gibi şaşırtıcı derecede sık görülen hatalar ve aksaklıklar da mevcut.

Tekrar eden aksaklıklara rağmen bu oyunu oynamak için hala çok fazla sebebiniz var. Moon Studios tüm bilgi birikimleriyle bizlere mükemmel bir devam oyunu sunmuş bulunuyorlar. Yine de teknik aksaklıklardan rahatsız olan biriyseniz oyunun tamamen iyileştirilmesini bekleyebilirsiniz. Her şeye rağmen Ori and the Will of the Wisp inkâr edilemez bir şekilde büyüleyici ve muhteşem bir oyun.

Ori and the Will of the Wisps yayınları