Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
No Man's Sky İnceleme

No Man's Sky İnceleme

2013 yılında VGX Ödülleri'nde duyurulduğunda, No Man's Sky konsepti video oyun camiasına çığ gibi düştü. Bilim kurgu hayranı olun veya olmayın oyunun vaat ettikleri her türden oyuncunun isteyeceği türdendi: keşfedilebilir gerçek bir evren, sonsuz sayıda oluşan gezegenler ve daha nicesi.

Ne yazık ki oyun ilk yayınlandığında hiçbir beklenti karşılanamadı. Sıkıcı bir oyun döngüsü, cansız bir hikâye ve tutarsız oynanışlarla yerin dibine giren No Man's Sky, hatalarla dolu karman çorman bir yapım olarak çıktı. Piyasaya sürüldükten yalnızca birkaç hafta sonra oyun tarihinin tozlu ve karanlık sayfalarında unutulmaya yüz tutulmuş bir oyun olarak geçti ve oyun geliştirirken ''Ne yapılmamalı?'' sorusunun cevabını ağır bir şekilde verdi. Ya da biz öyle sandık.

9Mükemmel
  • Görsellerin iyileştirilmesi
  • Keşfedilebilecek çok sayıda gezegen ve gezegenlerde yapılabilecek etkinlikler
  • Yeni oyun modlarının tatmin çeşitliliği
  • PvP bulunmaması
  • Savaşların sadece yapay zekaya karşı yapılması

Ne Oldu?

Çünkü ilk çıkışından bu yana No Man's Sky, oyun tarihindeki belki de en büyük geri dönüş hikayesini yazdı. Piyasaya sürüldüğünde aldığı olumsuz eleştirilere rağmen, Hello Games tüm zamanını başta verdiği sözlerin hepsini tutmak için No Man's Sky'ı geliştirmeye harcadı. Şimdi asıl soru şu: No Man's Sky artık oynamaya değer mi? Kesinlikle! Çünkü şu an alıp oynayacağınız oyunla 2016 yılında çıkan oyun arasında dağlar kadar fark var.

no mans sky inceleme

Görsellik

En büyük sıkıntılarından biri olan görsellik ve ilerledikçe yenilenme, söz konusu gezegenler olduğunda oldukça etkileyici. Parıldayan ağaçlardan ateş böceklerine, dondurucu tundralardan aniden çıkan zehirli fırtınalara kadar her bir yıldız sistemi kendine has estetiğini ve göz alıcılığını çok iyi sunuyor. Ayrıca sanmayın ki oyun ilk çıktığı görselliğe birkaç doku detayı ekleyerek sunulmuş. Her geçen sene gelişen donanım teknolojileri sayesinde oyuncular, oyunun ilk çıktığı seneye kıyasla çok daha iyi bir deneyim elde edecekler.

Kocaman Bir Evren!

İlk çıktığı hâle karşın, No Man's Sky ürettiği gezegenlerde yapılacak ve keşfedilecek tonla şey sunuyor. Yerel hayvanlar ister karada olsun ister okyanusun dibinde, sizin için hem harikulade bir yakıt kaynağı hem de bir kâbus olabilir. Gezegenler çoğunlukla eşsiz bir materyal seti hâline gelmiş. Bu da oyuncuları her zaman keşfetmeye teşvik ediyor. Kimileri için bu keşif hissi monoton bir döngü gibi gelse de gezegenlerin değişim mantığı ile bu sıkıcı hissiyat en aza indirgenmiş. Hele ki başarım kazanmaya bağımlıysanız yeni No Man's Sky ile elde edebileceğiniz tonla başarım var.

no mans sky incelemesi

Yeni Oyun Modları

No Man's Sky, gerçekten oyuncunun aradığı her türden deneyimi karşılamaya yetecek kadar oyun moduna sahip. Daha ekstrem ve merhametsiz bir deneyim arayanlar için Permadeath Modu'nu sunan No Man's Sky, oyun deneyiminizin gerici, diken üstünde ve riskli olması için elinden geleni ardına koymuyor. Bunun aksine, Creative Modu ile uzaydan gelen tehlikelerin ve yapı maliyetlerinin olmadığı, tamamen keşif üzerine dayalı bir oyun şeklini boş zamanlarınızı rahat bir şekilde geçirmek adına deneyimleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra Normal ve Survival Modları bulunuyor. Normal Mod ile No Man's Sky'ın orijinal deneyimini sunarken Survival Mod ile, Permadeath kadar olmasa da nispeten daha zor bir seviyede oynayabilirsiniz.

Evrenin Gezginleri

Söz konusu başkalarıyla oynamak olduğunda en yaygın ve kolay oyun tarzı arkadaşlarınızla toplanıp uzay keşfine gitmek ve görevleri tamamlamak olacaktır. Arkadaşlarınız uzay keşfine sıcak bakmıyorsa ya da hiç arkadaşınız yoksa bile ana hikâyede ilerlediğinizde de karşınıza çıkan Space Anomaly ile çevrim içi çok oyunculu bir merkez bulunuyor. Destiny oyunundaki Tower sistemi ile benzer şekilde çalışan Space Anomaly, her zaman gezegenleri keşfedip görevleri tamamlamak isteyen oyuncularla dolu.

no mans sky oyun inceleme

Dahası, eğer tek başınızayken başka bir oyuncuyla karşılaşmak istiyorsanız çok oyunculu işlevi açıp neler olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Ayrıca getirilen yeni modlar arasına bir de Expeditions Modu eklenmiş. Aynı gezegende birkaç farklı gezgini bir araya getiren bu modda değerli ve eşsiz ödüllerin peşine düşmek için birlikte yolculuk edebilirsiniz. No Man's Sky'ın çok oyunculu evreninin bir olumsuz tarafı varsa o da hâlâ gerçek bir PvP (Oyuncuya karşı oyuncu) deneyiminin olmaması. Farklı seviyelerde hasara sahip gemilere ve binbir çeşit aletlere sahip olmanıza rağmen savaşların hepsi yapay zekâya karşı gerçekleşiyor.

No Man's Sky
No Man's Sky
105,00
den başlayan fiyatlarla

No Man's Sky'ın hoş taraflarından biri de oyunun, oyuncunun istediği şekilde bitmesi. Hedefiniz ana hikâyeyi bitirmekse ödüllendirici, inişli çıkışlı ve heyecan dolu bir deneyim tadabilirsiniz. Gezgin karakterinizin neden var olduğuna dair arka plan hikâyeyle ilgilenmiyorsanız arkadaşlarınızla evrenin tadını çıkarmakta ve materyal toplayarak üsler inşa etmekte sonuna kadar özgürsünüz. Hatta Frontier güncellemesinden itibaren birçok gezegende yerleşim alanları hatta ufak kasabalarda yaşayan uzaylılar bulunuyor.

no mans sky steam

Her ne kadar materyal toplayıp alet ve malzeme üretmeniz vurgulansa da No Man's Sky saatlerinizi harcayıp çaba harcamanız gereken bir oyun değil. Hatta Expeditions güncellemesinden sonra, oyuncuların arayıp bulduğu kaynaklardan çok daha cömert miktarda malzeme elde ettiklerini görmek mümkün. Önceden, oyun içi para birimi yapmak oldukça zaman alıcıydı. Mikro ödemelere dair herhangi bir seçenek olmadan düşüncesizce madencilik yapmak, araçlar ve yeni yıldız gemileri gibi daha eğlenceli araçlara yönelik planları elde etmenin tek yoluydu. Hello Games'in bunu fark etmesi ve oyunculara yapmak istedikleri şeyleri gerçekleştirmek adına daha kısa bir yol vermeye istekli olmaları kesinlikle takdire şayan.

Özetle, zamanınız varsa hatta sırf merakınız varsa No Man's Sky kesinlikle oynamaya değer. Aynı türdeki oyunların mikro ödemelerle dolu olduğu bir dünyada, No Man's Sky rakiplerine kıyasla çok daha eğlenceli ve ilginç içeriklerle dolu bir oyun. Ve unutmayın, zaman geçtikte deneyiminiz daha da iyileşmeye devam edecek!

No Man's Sky yayınları