Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Geometry Dash
4,00
den başlayan fiyatlarla
Red Dead Redemption 2
149,50
den başlayan fiyatlarla
Borderlands 3
77,25
den başlayan fiyatlarla
Need for Speed Heat İnceleme

Need for Speed Heat İnceleme

Need for Speed filosunun yeni üyesi Heat, Palm City’de geçen sokak yarışı temalı bir oyun. Tıpkı önceki oyunlardaki gibi, başlangıç seviye bir araçla başlayıp, seviye atlayarak, para kazanarak ve aracınızı modifiye ederek en tepeye çıkmaya çalışıyorsunuz.

Çok farklı durmuyor derseniz, aslında haklısınız. NFS Heat incelendiğinde, sanki eski oyunları ısıtıp önümüze tekrar koymuşlar gibi görünüyor olsa da dikkat çekmeyi başardı. Oyuna, başlangıç seviyesindeki arabalardan bir tanesini seçip başlıyorsunuz ve sokakların kralı olmak için yarışıyorsunuz. Yarışlar kazanıp kral olmak güzel bir fikir olsa da aracınıza sadece turbo takıp yarışmaktan daha fazlasını yapmalısınız. Oyunda sokak yarışından, arazi yarışına kadar çeşitli yollar olduğundan dolayı, aracınızı o anki senaryoya göre düzenlemeniz gerekiyor.

8Çok İyi
  • Güzel grafikler
  • Kolay kontroller
  • Sayısız araç çeşidi
  • Sayısız modifikasyon
  • Müziklerin tarzı
  • Hikayedeki eksikler

NFS Heat oynarken, kendinizi sanki serinin efsane oyunlarından biri olan Underground’ın yenilenmiş versiyonunu oynarken bulabilirsiniz. NFS Heat, oynarken yapımcıların ne kadar oyunun köklerine bağlı kalarak, NFS ailesine katkıda bulunduğunu görebileceğiniz yapımlardan biri. Eğer Need for Speed’i seven ve oynayan biriyseniz, Heat’i oynamalısınız.

nfs heat inceleme

Grafikler

Need for Speed oyunları yıllar ilerledikçe gerek daha detaylı çevrelerle, gerek fizik motoruyla, grafikleri çok fazla geliştirmiş durumda. Grafikler için aşırı gerçekçi diyemem ama bu konuda büyük yol katettiklerini söyleyebilirim. Ancak, NFS Heat’i kendi serisinin oyunları dışında başka bir oyunla karşılaştırmak, bir Ferrari ve Doğan SLX’i karşılaştırmak gibi, hakkaniyetten uzak bir karşılaştırma olurdu. Grafik ve gerçekçiliğe sahip birçok oyun var ama Heat için hem grafik, hem de oynanabilirlik ve eğlence en üst seviyelerde diyebilirim. Araçları modifiye etmek NFS serisi ve Heat için bir hayli önemli. Aracın ön-arka çamurluklarından süspansiyona, rüzgarlıklardan egzoza, kaputtan tampona kadar neredeyse her şeyi ayarlayabiliyorsunuz ve bu sayede oyun içinde NFS Heat, oynanış anlamında daha fazla çeşitlilik sunuyor. Ayrıca ilk defa bir NFS oyununda bu kadar detaylı modifikasyonlar yapılabildiğine de şahit oldum.

need for speed heat inceleme

Oynanış

Oyunun grafikleri, görsel anlamda tatmin edici. Araçlar neredeyse birebir aynı ve detaylar iyi işlenmiş, arabaya eklenebilen parçaların çoğu orijinal markalardan oluşuyor ve sürüşe etki eden modifikasyonlar yapılabiliyor. Sürüşe etki edince, hâliyle oynanış da değişiyor. Örneğin, yanlamak eski oyunlara göre daha kolay ve daha eğlenceli olmuş. Eskiden yanlamak için el frenini çekmek gerekiyordu ancak artık aracın kendi sürüş dinamikleriyle yalnızca gaz-fren ikilisini kullanarak da yanlanabiliyor ve her aracın kendi gaz-fren duyarlılığının farklı olması, yanlamayı daha eğlenceli bir hâle getiriyor. Piyasada daha gerçekçi sürüş dinamiklerine sahip oyunlar var fakat NFS Heat’in daha çerezlik ve hızlı olan yapısı, bu bağlamda diğer yarış oyunlarından kendisini ayırıyor.

Need for Speed™ Heat
Need for Speed™ Heat
99,99
den başlayan fiyatlarla

Hikaye

Neredeyse her NFS oyununda olduğu gibi, Heat’in de kendine göre bir hikâyesi var. Bunu beğenirsiniz beğenmezsiniz size kalmış. Sonuçta bir yarış oyunu ve bu tarz bir oyundan derin, anlamlı ve herkesi etkileyen bir hikâye beklemek yanlış olur. Mutlaka hikâyesini sevenler çıkacaktır fakat bu oyunu hikâyesi için alıyorsanız biraz yanlış tercih yaptığınızı söyleyebilirim. Ancak yine de bu tarz yarış simülasyonlarında ufak da olsa hikâye görmek güzel.

Müzik

Need For Speed serisinin en önemli unsurlarından bir tanesi de oyunun müzikleri ve ses efektleri. Neredeyse her tarzdan şarkıyı bulabileceğiniz bir çalma listesi yapmışlar ve bu listede gaza köküne kadar basma hissi uyandıracak şarkılar bulunuyor. Oyundaki müzik seçimleri, herkesin zevkine uymayacaktır elbet fakat oyunun türüyle uyuştuğunu söyleyebilirim. Bu anlamda yapımcılar güzel bir müzik listesi hazırlamışlar.

need for speed heat steam

Genel Bakış

Sonuç olarak NFS Heat, yarış oyunu meraklılarını, serinin hayranlarını ve deliler gibi araba sürmeyi sevenleri üzmeyecek bir oyun olmuş. Oyunu oynarken sıkılmıyorsunuz ve yarışlar yapa yapa, seviye atlaya atlaya kendi gelişiminizi görmek size zevk veriyor. Oyunun bu anlamdaki sürekliliği, oyunu uzun soluklu oynamaya da teşvik ediyor diyebilirim. Hatta Studio App adlı mobil uygulamayı indirip, aracınızı telefonunuzdan modifiye edip, oyuna aktarabiliyor oluşunuz, telefonun başında arabanızı saatlerce modifiye etme imkânı sunuyor. Yani, türün sevdalılarının kesinlikle göz atması gereken bir oyun olduğunu, gönül rahatlığıyla söyleyebilirim.

Need for Speed™ Heat yayınları