Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Marvel's Spider-Man: Miles Morales
449,10
den başlayan fiyatlarla
Football Manager 2023
599,00
den başlayan fiyatlarla
Victoria 3
190,00
den başlayan fiyatlarla
My Child Lebensborn İnceleme

My Child Lebensborn İnceleme

Nazi Almanya'sında bir evlat edinme programı olan Lebensborn programında evlat edinilen çocukların hayatlarını ve yaşadıkları zorlukları konu alan iç karartıcı bir hikayeye sahip kararlar vererek ilerlediğimiz bir oyun My Child Lebensborn.

Gerçek olaylardan esinlenilen bu oyunda üstün ırk olarak görülüp yetiştirilen ancak savaştan sonra boşlukta kalmış çocukları evlat edilen bir aile olarak oynuyorsunuz. Sizin oyun başında seçeceğiniz kız veya erkek çocuklardan birini evlat edinen bu aile  olarak seçim yaparak oynadığınız bu oyun aslında çocuklar için değil de daha çok yetişkinler için bir içerik sunuyor diyebilirim.

6Ortalama
  • Yaşanılan trajediyi güzel aktarması
  • Kendine özgü grafikleri
  • Oynaması eğlenceli değil
  • Çok iç karartıcı
  • Günlük seçimler oyuna çok etki etmiyor

Çocukları Hayatta Tutmak

Bir Nazi çocuğunu evlat edindiğiniz ve onlara bakmakla yükümlü olduğunuz bu oyunda çalışmak, ev işleriyle uğraşmak ve çocuklarınızın çeşitli sayaçlarını dolu tutarak gereksinimlerini tamamlamak arasında harcayacağınız belli bir zaman diliminde geçiyor. Onlarla saklambaç oynayıp resimler yaparak konforlarını korumaya çalışıyorsunuz. Aynı şekilde onlar için temiz kıyafetler ve yiyecekler alıp eve zorbalıktan çamurla dönen çocuklarınızın temizlik ölçerlerini dolu tutarak karınlarını doyurmalısınız. Gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da zaman sınırlamamız olduğu için bazı zor kararlar vermek zorunda kalıyoruz. Örneğin onlara yeni bir sırt çantası almak için fazla mesaiye mi kalacaksınız yoksa sınavlarına çalışmalarına yardımcı olmak için eve mi döneceksiniz. Karar tamamen sizin.

my child lebensborn inceleme

Oynanış

Oyun tamamen yaptığınız seçimlerle ilerlese bile bazen yaptığım seçimler gerçekten etkiliyor mu diye düşünmeden edemiyorsunuz. Her bölümün sonunda seçimleriniz üç kategori arasında nasıl dağıldığını görüyorsunuz. Bunlar iyimserlik, atılganlık ve açık yüreklilik olarak sınıflandırılmış. Ancak bunun dışında verdiğiniz kararlar sadece oynanış olarak olduğunu hissettiriyor. Asıl etkileyecek kararların çocuklarınıza Nazilerin kim olduğunu nasıl anlatacağınızı seçtiğiniz gibi büyük kararlar olduğunu anlıyorsunuz.

My Child Lebensborn
My Child Lebensborn
15,50
den başlayan fiyatlarla

İşte bu tarz kararları verirken gerçekten oyuna etki ettiğinizi ve bir şeyleri kötüleştirebileceğinizi hissediyorsunuz. Eğer sizde merakınızdan çocuklarınızın giysilerini yıkamazsanız ve  onlara yemek vermeden günlerce aç bırakırsanız aslında bu tarz kararların çok da etki etmediğini ve hayatlarının normal şekilde devam ettiğini göreceksiniz. (Bunu evde denemeyiniz.) Hal böyle olunca oyundan biraz uzaklaşmaya başlıyorsunuz.

Oyun mu Değil mi?

Peki My Child Lebensborn bir oyun mu? Bence kesinlikle evde oturup biraz kafa dağıtayım diyerek girmek isteyebileceğiniz bir oyun değil. Eğer böyle bir oyun arıyorsanız mağaza sayfasından hemen alt+f4 atın ve oradan uzaklaşın. Ben bu oyunu duymadan önce bu tarz bir program olduğunu bilmiyordum ve hayatıma bunu bilmeden devam edebilmek isterdim. Çünkü çok iç karartıcı bir konu. Hikayesini bu kadar güzel anlatması sizi derinden üzüyor. Diğer insanların size bakış açıları ve sizin hakkınızda söyledikleri, her gün çocuklarınızın zorbalığa uğradığını görmeniz ve çocuklarınız yaşadıkları çok acı veriyor. Oynarken bir süre sonra daralmaya başlıyorsunuz.

my child lebensborn incelemesi

Aynı şekilde gün içinde yaptığınız çoğu şey ve verdiğiniz kararlar normal hayatınız bu yüzden eğlenceli gelmiyor. Ancak bu demek değil ki bu oyun kötü bir oyun. Eğer sizde benim gibi Lebensborn Programını ilk kez duyuyorsanız ve o çocukların gerçekten neler yaşadığını deneyimlemek ve bu çocuklara nasıl davranılması gerektiğini görmek onların acılarını görmek ve anlamak istiyorsanız bir şans vermenizi isterim. Yaşanılanları bütün çıplaklığı ve ağırlığı ile size anlatırken kendine özgü grafikleriyle de dikkat çeken bir yapım. Eğer sizin için bir oyunda en önemli unsur hikaye ise bu oyuna ayırabileceğiniz birkaç saatiniz olmalı.

My Child Lebensborn yayınları