Sadece RESMİ sitelerin oyun fiyatlarını karşılaştırır
Kategoriler

Öneriler

Green Hell
40,00
den başlayan fiyatlarla
Battlefield™ 2042
419,99
den başlayan fiyatlarla
Hunt: Showdown
109,00
den başlayan fiyatlarla
MUCK İnceleme

MUCK İnceleme

Yepisyeni, taptaze tabiri caizse fırından yeni çıkmış bir oyun olan MUCK ile karşınızdayız. Bir Youtuber ve aynı zamanda oyun geliştiricisi olan Dani tarafından yapılmış bu oyun beklenmedik şekilde büyük ses getirdi.

MUCK Nasıl Bir Oyun?

Roguelike ve hayatta kalma oyun türünü birleştiren MUCK oyunu çok yaratıcı ve yenilikçi bir oynanışa sahip. Hakkında hiçbir şey bilmediğimiz bir adada başlıyor oyun maceramız.

Muck
Muck
Ücretsiz

Adanın bize sunduğu fırsatları ve verdiği nimetleri en iyi şekilde değerlendirip yaşama tutunup hayatta kalmaya çalışacağız. Bol bol kaynak toplayıp üssümüzü yani ev dediğimiz yapıyı inşa edip uzun soluklu bir maceraya yelken açacağız MUCK evreninde.

Ne kadar uzun bir süre hayatta kalabileceksiniz sorusunun cevabı oyunun amacını ve konusunu özetlemekte.

6Ortalama
  • Ücretsiz deneyim
  • Zengin crafting içeriği
  • Hem solo hem co-op oyun modu
  • Gereksiz seviyede zorlayıcı
  • Optimizasyon sorunları
  • Güldüren bug'larla karşılaşmanız mümkün

Başlarken - Solo Deneyim

Zorluk seviyesini belirleyeceğimiz, karakterin hasar alıp almadığına karar verebildiğimiz ve Survival, Versus, Creative olmak üzere 3 farklı deneyimden birini seçeceğimiz bir ekran vasıtasıyla oyuna giriş yapıyoruz. Rastgele oluşturulan bir haritada uyanıyor karakterimiz. 

Öncelikli görevimiz hayatta kalmamızı sağlayacak kaynakları toplamak. Bulduğumuz kaynakları yalnız başına kullanabilir veya farklı kaynaklarla birleştirerek yeni eşyalar oluşturabilirsiniz. Özetle bu şekilde yaşamımızı idame ettirmeye çalışacağız yapımda.

Karşımıza ilk çıkan kaynaklar ise elma, çeşitli mantarlar ve taş parçaları…

MUCK oyun

Oyundaki ilerleyişimizde bulduğumuz taş parçaları hayati önem arz ediyor. Adadaki  beslenme ihtiyacından sonra gelen en önemli ihtiyaç olan barınma problemimizi çözebilmek için oduna gereksinim duyacağız. Bunun için de bu taşlarla ağaçları parçalayıp odun istifleri yapmamız gerekmekte.

Ayrıca kendimize bir çalışma masası / tezgah da yapmamız gerekiyor. Tüm geliştirmeleri ve zanaat işlerini bu tezgah üzerinden gerçekleştireceğiz.

Gece gündüz döngüsünün içi içe olduğu yapımda günün hangi saatinde olduğunuzu, hava durumunu, sağlık barınızı ve de açlık seviyenizi sürekli ana ekranınızdan takip edebilme şansına da sahipsiniz.

Haritanın çeşitli yerlerine rastgele yerleştirilmiş sandıklar var. Bu sandıkların bir kısmını açmak için altın sahibi olmanız gerekirken; bazı sandıklar ise ücretsiz açılabilmektedir. Sandıklardan çıkan itemler hayat mücadelenizi oldukça rahatlatan nesneler olabilir. Bu sebeple haritada ayak basılmadık toprak bırakmamanızı tavsiye ediyoruz.

Anca Beraber Kanca Beraber

Biraz da çevrim içi deneyimden bahsedelim. Arkadaşlarınızla veya rastgele seçilen oyuncularla bir ekip oluşturup MUCK maceranıza dalabilirsiniz.

Tek kişilik deneyime göre daha çok sandık erişimi var Multiplayer modda ve bu sandıkların büyük bir kısmına hiçbir karşılık ödemeden sahip olabileceksiniz.

Bir Başkadır MUCK Geceleri

Gündüzleri bol bol craft yapıp, etraftaki hayvanları kesip etlerini toplayın. Topladığınız itemlerle bir fırın yapıp kendinizi geceye hazırlayın. Çünkü çok çetindir MUCK geceleri.

Gece olunca yeşil uzaylılar, küçük dinozorlar, golemler, taş canavarlar sizi ve ekibinizi parça pinçik yapmak için sabırsızlanıyor olacaklar. 

Takımınızdan biri veya siz ölürseniz belli bir süre sonra tekrar doğabiliyorsunuz. 

Ama tüm ekip ölürse oyun en baştan başlıyor. Roguelike tarzı bir yapım olduğu için oyuna tekrar başlarken tüm kazanımlarınızı kaybetmiş olacaksınız maalesef.

MUCK oyunu steam

PC ve Oyuncu Dostu Bir Oyun MUCK

Normalde bir yapımı satın almadan önce bilgisayarınızın sahip olduğu sistem ve donanımın oyunu kaldırıp kaldırmadığını test etmeniz gerekir.

Muck sizi bu zahmetten kurtarıyor. Hiçbir sistem analizine ihtiyaç duymadan oyunu satın alıp direk oynamaya başlayabilirsiniz. MUCK sistem gereksinimleri gerçekten çok düşük.

Ayrıca kişisel bilgisayarınızda 100 MB gibi varla yok arası bir yer kapladığı için aynı zamanda düşük boyutlu bir oyun.

Bunu rağmen de gayet tatlı bir görselliği sahip MUCK.

Oynasak Mı?

İster tek başınıza isterseniz de ekibinizle özellikle geceleri ultra dikkatli davranmanız gereken bir adada hayatta kalma mücadelesi vereceğiniz roguelike tarzı survival yapımı mutlaka deneyim etmelisiniz. Oldukça zor ve tek başınıza oynamanızı tavsiye etmeyeceğimiz yapımda kesinlikle eğleneceğinizin garantisini gönül rahatlığıyla verebiliriz size.

Muck Yayınları